Üçlü Dip Formasyonu Nedir?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 11 Eylül 2021 12:39

Üçlü Dip Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Belirlenir? Formasyon Sonrası Ne Olur?

Üçlü Dip Formasyonu Nedir?

Üçlü Dip Formasyonu (TRİPLE BOTTOMS) Nedir? Nasıl Oluşur?

Düşüş trendlerinin son dönemlerinde görÜlen 3'lü Dip Formasyonu Üçlü Tepe Formasyonunun ayna karşısında ki hali olarak grafiğe yansımaktadır. 3 Dip Formasyonunda hacimler dip oluşurken yükselmekte yukarı çıkışlarda ise azalmaktadır.

Oluşan sonraki dip seviyesinde ki hacim önceki dip seviyesine oranla daha düşük olması durumunda oluşacak sonra ki dip noktasının daha aşağı noktalarda oluşacağı gözlemlenmiştir. İki dip arasındaki tepe noktaya çizilen direnç çizgisinin kırılmasına engel olan hacim ikili dip oluşumuna izin vermez.

Üçlü Dip Formasyonunun en önemli özelliklerinden biri ise üçüncü dibince en hacimsiz düşüşe sahip dip olmasıdır. Bunun anlamı ise gittikçe güçsüzleştiğinden dolayı destek çizgisini kıramayacağı anlamına gelmektedir.

Üçlü Dip Formasyonunda kırılma direnç çizgisine 2 defa iğne atmış olan fiyatların direnci kırması ile başlar. Direncin kırılması ile satımlar yerini yüksek miktarlarda alımlara bırakır ve bu sırada işlem hacmi de belirgin bir şekilde artar.

uclu-dip-formasyonu

Üçlü Dip Formasyonu Bitişi Nasıl Kontrol Edilir? Nasıl Çıkış Yapılır?

Üç Dip Formasyonundan çıkış yapılması için 3 Dip gerçekleştikten sonra piyasaya yukarıya doğru yönelen bir trend çizgisini izler. Direnç çizgisine 2 defa iğne atmış olan tepeler 3.tepede bu direnci kırar ve fiyatlar yÜkseliş trendine girmiş olur. 3 Dip Formasyonunda beklenen artış miktarı şu şekilde hesaplanır: Tepeler ile dip arasındaki açıklık farkı olan yÜkseklik kadar artış yaşanır.