Üçlü Dip Formasyonu Nedir? Borsa'da 3 lü Dip Formasyonu Ne Demek?

Üçlü Dip Formasyonu Nedir? Borsa'da 3 lü Dip Formasyonu Ne Demek?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Üçlü Dip Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Belirlenir? Formasyon Sonrası Ne Olur?

Bu yazımızda üçlü dip formasyonu nedir, 3 lü dip formasyonu nedir gibi, teknik analiz öğrenmek isteyenlerin sıkça sorduğu sorular arasında olan bu sorulara rehber olacak bir içerik hazırladık.

Üçlü dip formasyonu, teknik analizde kullanılan ve üç eşit düşük ve ardından direnç seviyesinin üzerinde bir kırılma ile karakterize edilen bir yükseliş grafiği modelidir.

Üçlü dip grafik paterni tipik olarak ayıların piyasanın kontrolünde olduğu uzun süreli bir düşüş trendini takip eder. İlk dip basitçe normal fiyat hareketi olabilirken, ikinci dip boğaların ivme kazandığını ve olası bir tersine dönüş için hazırlandıklarını gösteriyor.

Üçlü Dip Formasyonu (Triple Bottoms) Nedir? Nasıl Oluşur?

Düşüş trendlerinin son dönemlerinde görülen 3'lü Dip formasyonu Üçlü Tepe Formasyonunun ayna karşısında ki hali olarak grafiğe yansımaktadır. 3 Dip Formasyonunda hacimler dip oluşurken yükselmekte yukarı çıkışlarda ise azalmaktadır.

Oluşan sonraki dip seviyesinde ki hacim önceki dip seviyesine oranla daha düşük olması durumunda oluşacak sonra ki dip noktasının daha aşağı noktalarda oluşacağı gözlemlenmiştir. İki dip arasındaki tepe noktaya çizilen direnç çizgisinin kırılmasına engel olan hacim ikili dip oluşumuna izin vermez.

Üçlü Dip Formasyonunun en önemli özelliklerinden biri ise üçüncü dibince en hacimsiz düşüşe sahip dip olmasıdır. Bunun anlamı ise gittikçe güçsüzleştiğinden dolayı destek çizgisini kıramayacağı anlamına gelmektedir.

Üçlü Dip Formasyonunda kırılma direnç çizgisine 2 defa iğne atmış olan fiyatların direnci kırması ile başlar. Direncin kırılması ile satımlar yerini yüksek miktarlarda alımlara bırakır ve bu sırada işlem hacmi de belirgin bir şekilde artar.

Üçlü Dip Formasyonu (Triple Bottoms) Nedir?
Üçlü Dip Formasyonu (Triple Bottoms) Nedir?

Üçlü Dip Formasyonu Bitişi Nasıl Kontrol Edilir? Nasıl Çıkış Yapılır?

Üç Dip Formasyonundan çıkış yapılması için 3 Dip gerçekleştikten sonra piyasaya yukarıya doğru yönelen bir trend çizgisini izler. Direnç çizgisine 2 defa iğne atmış olan tepeler 3.tepede bu direnci kırar ve fiyatlar yükseliş trendine girmiş olur. 3 Dip Formasyonunda beklenen artış miktarı şu şekilde hesaplanır: Tepeler ile dip arasındaki açıklık farkı olan yükseklik kadar artış yaşanır.