Üçlü Tepe (TRİPLE TOPS) Formasyonu Nedir?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 11 Eylül 2021 12:39

Üçlü Tepe (TRİPLE TOPS) Formasyonu Nedir? Üçlü Tepe formasyonu ne demek? Sonrasında Ne Olur?

Üçlü Tepe (TRİPLE TOPS) Formasyonu Nedir?

ÜÇLÜ TEPE FORMASYONU (TRİPLE TOPS) NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Üçlü tepe formasyonunun oluşabilmesi için çift tepe formasyonunun gerçekleşmelidir.  ÜçlÜ Tepe formasyonu yükselen bir trendin sonunda ulaşmaktadır. çift Tepe gerçekleştikten sonra aşağıya doğru yönelen fiyatlar destek çizgisini kıramadığı için yeni bir tepe oluşturmasıyla meydana gelmektedir. ÜçlÜ tepe ve diplerin oluşturduğu sıkışma alanlarının sınırlarını belirleyen destek ve direnç çizgilerinin, çift tepe ve diplerle karşılaştırıldıklarında daha kuvvetli oldukları belli olacaktır.

Bunun sebebi ÜÇlÜ formasyonların daha fazla sayıda temas noktalarının olmasıdır. Fiyatlar tepelere doğru yükselirken hacim miktarı artar fakat tepeler arası geçişlerde aşağı doğru yönelimlerde işlem hacmi de doğal olarak dÜşmektedir.

Üç Tepe Formasyonunun belirlenebilmesi için birbirlerine olan yakınlıkları ve yükseklikleri eşit olmalıdır. ÜçlÜ Tepe Formasyonunda fiyatlarda alt çizgi ile Üst çizgi arasında bulunan açıklık miktarı kadar düşüşler yaşanması beklenir. Destek çizgisinin yÜksek bir hacim miktarı ile kırılması formasyonun tamamlandığı anlamına gelmektedir.

Üçlü Tepe Formasyonu Nedir

Üçlü Tepe Formasyonu Bitişi Nasıl Kontrol Edilir? Nasıl çıkış Yapılır?


Üç Tepe Formasyonundan çıkış yapılması için 3 Tepe gerçekleştikten sonra piyasaya aşağıya doğru yönelen bir trend çizgisini izler bu yüzden fiyatlarda tepeler ile dip arasındaki açıklık farkı olan yükseklik kadar düşüş yaşanır.

Ayrıca bakınız Üçlü Dip Formasyonu