Üçlü Tepe (Triple Tops) Formasyonu Nedir? Borsa'da 3 lü Tepe Formasyonu Ne Demek?

Üçlü Tepe (Triple Tops) Formasyonu Nedir? Borsa'da 3 lü Tepe Formasyonu Ne Demek?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Üçlü Tepe (Triple Tops) Formasyonu Nedir? Borsa'da 3 lü Tepe Formasyonu Ne Demek?

Bu yazımızda sizlere, 3 lü tepe formasyonu olarakta geçen üçlü tepe formasyonu nedir, nasıl oluşur ve formasyon bitişi nasıl teyit edilir gibi konularda bilgi vereceğiz.

Üçlü tepe, bir varlığın fiyatının hareketindeki geri dönüşü tahmin etmek için teknik analizde kullanılan bir tür grafik modelidir. Üç zirveden oluşan üçlü tepe, varlığın artık toparlanmayabileceğini ve daha düşük fiyatların yolda olabileceğini gösterir.

Üçlü zirveler tüm zaman dilimlerinde meydana gelebilir, ancak formasyonun üçlü zirve olarak kabul edilebilmesi için bir yükseliş trendinden sonra gerçekleşmesi gerekir. Bununla birlikte, üçlünün tersi üçlü diptir ve bu, varlığın fiyatının artık düşmediğini ve daha da yükselebileceğini gösterir.

Üçlü Tepe Formasyonu (Triple Tops) Nedir? Nasıl Oluşur?

Üçlü tepe formasyonunun oluşabilmesi için çift tepe formasyonunun gerçekleşmelidir. Üçlü Tepe formasyonu yükselen bir trendin sonunda ulaşmaktadır. çift Tepe gerçekleştikten sonra aşağıya doğru yönelen fiyatlar destek çizgisini kıramadığı için yeni bir tepe oluşturmasıyla meydana gelmektedir.

Üçlü tepe ve diplerin oluşturduğu sıkışma alanlarının sınırlarını belirleyen destek ve direnç çizgilerinin, çift tepe ve diplerle karşılaştırıldıklarında daha kuvvetli oldukları belli olacaktır.

Bunun sebebi üçlü formasyonların daha fazla sayıda temas noktalarının olmasıdır. Fiyatlar tepelere doğru yükselirken hacim miktarı artar fakat tepeler arası geçişlerde aşağı doğru yönelimlerde işlem hacmi de doğal olarak düşmektedir.

Üç Tepe Formasyonunun belirlenebilmesi için birbirlerine olan yakınlıkları ve yükseklikleri eşit olmalıdır.

Üçlü Tepe Formasyonunda fiyatlarda alt çizgi ile üst çizgi arasında bulunan açıklık miktarı kadar düşüşler yaşanması beklenir. Destek çizgisinin yüksek bir hacim miktarı ile kırılması formasyonun tamamlandığı anlamına gelmektedir.

Üçlü tepe modeli, bir varlığın fiyatı neredeyse aynı fiyat seviyesinde üç zirve oluşturduğunda ortaya çıkar. Zirvelerin alanı dirençtir. Zirveler arasındaki geri çekilmelere salınım düşüşleri denir. Üçüncü zirveden sonra, fiyat salınım diplerinin altına düşerse, model tamamlanmış kabul edilir ve tüccarlar aşağı yönde daha fazla hareket beklerler.

Üçlü Tepe Formasyonu Nedir

Üçlü Tepe Formasyonu Bitişi Nasıl Kontrol Edilir? Nasıl çıkış Yapılır?

Üç Tepe Formasyonundan çıkış yapılması için 3 Tepe gerçekleştikten sonra piyasaya aşağıya doğru yönelen bir trend çizgisini izler bu yüzden fiyatlarda tepeler ile dip arasındaki açıklık farkı olan yükseklik kadar düşüş yaşanır.

Ayrıca bakınız Üçlü Dip Formasyonu