Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatları ne olur şeklindeki sorunun yanıtını, ilgili yazımızın bu başlığında bulabilirsiniz. Dovizmix üzerinden yapacağınız altın, gram altın takipleri sayesinde altın fiyatları hakkında birtakım bilgilere sahip olabilir ve tahminlerde bulunabilirsiniz. Yine aynı şekilde çeşitli aracı kurumların altın fiyat yorumlarını da sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. İlgili yorumlar kısa – orta – uzun vade şeklinde ayrılmaktadır. Bu nedenle siz, öncelikle hangi vadede yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Anlık altın fiyatları takibi sayesinde ve ayrıca grafik okumayı öğrenerek yapacağınız tahminler sayesinde altın üzerinden çeşitli kazançlar elde edebilirsiniz. Altının gelecekteki fiyatının ne olacağı da tamamen ülke ekonomik koşullarına, altına olan arz ve talep durumlarına bağlıdır. Örneğin bir ülkede faizler artarsa, vadeli mevduat hesaplarına ya da tahvil gibi senetlere olan talep artacağından dolayı altına olan talep azalır. Talep azalması sonucunda altının fiyat olarak düşmesi beklenir. Altın kurundaki yapacağınız takiplerde bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca ülkedeki ekonomik, siyasi ve ekonomiyi ilgilendiren haberlerini takip etmeniz, iyi bir şekilde yorumlamanız önemlidir. İlgili haberlere yine Dovizmix üzerinden ulaşabilirsiniz.

Anlık Altın Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Anlık altın fiyatları Dovizmix üzerinden takip edilebilmektedir. İlgili yazının yazılmış olduğu 3.4.2021 tarihindeki güncel gram altın fiyatı şu şekildedir. Gram Altın / Alış: 449,97 TL – Satış: 454,28 TL. Canlı altın fiyatı takibini sitemizin altın fiyatları bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kapalı çarşı canlı altın fiyatları da oldukça önemlidir. Günümüzde birçok kişi altın alım – satım işlemlerini Kapalıçarşı gibi yerlerde kuyumcularda yapmaktadır. Gram altının kur kısaltması ise şu şekildedir. GAU/TRY kur değeri, gram altının TL karşısındaki değerini ifade etmektedir. Diğer güncel altın fiyatlarını öğrenmek için ve canlı takipte olmak için Dovizmix adlı internet sitemizi ziyaret edebilir, ilgili bölümlerden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Altın Piyasası Kaçta Açılıyor?

Altın piyasası, 09:30 saatinde işleme açılmaktadır. İşlemler 17:15 ‘de sona ermektedir. Dolayısıyla işlem saatlerinin birçok banka ile aynı saatlerde olduğunu görebilmekteyiz. Bunun sebebi ise altın işlemlerinin bankalar ya da aracı kurumlar tarafından online olarak da gerçekleştirilebilmesidir. Altın canlı bir şekilde takip edilebilen bir emtiadır. Siz de canlı olarak ilgili emtiayı takip etmek istiyorsanız, Dovizmix adlı sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca altın hakkında piyasanın önde gelen yorumcularının değerlendirmelerini ve diğer unsurları da sitemiz aracılığıyla edinebilirsiniz. Altın piyasası sürekli bir şekilde takip edilmesi gereken bir piyasadır. Çünkü zaman zaman volatilite artış gösterdiğinden dolayı arbitraj geliri elde edebilmek açısından bu çok önemlidir. Siz de bir altın yatırımcısı iseniz ilgili gelirleri elde etmek için takip işlemlerine daha fazla vakit ayırmanız gerekmektedir.

Altın Hafta Sonu Satılır Mı?

Hafta sonu altın alım – satım işlemi yapılabilmektedir. Ancak bankaların altın fiyatlarında hafta sonu, değişiklik uygulayabilmesi de mümkündür. Yani olması gereken fiyattan daha ucuza satabilir ya da daha pahalıya satın alabilirsiniz. Bunun nedeni, bankaların ya da kuyumcuların kendilerini güvenceye almak istemesidir. Dolayısıyla hafta içi piyasanın açılış kapanış saatleri içerisinde altın alım – satımı yapmak daha mantıklı gözükmektedir. Altın kaynakları bakımından düşünüldüğünde hafta içi, alım – satım işlemlerinde daha canlı ve aktif olmaktadır. Serbest piyasa altın değerinde en normal fiyatlar, hafta içi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ilgili fiyatları takip edip alım – satım gerçekleştireceğiniz zamanın mutlaka hafta sonuna denk gelmesi gerekmektedir. Altın fiyatları bugün ki değerini merak ediyorsanız, Dovizmix üzerinden bu değerleri görebilirsiniz.

Altın Ons Olarak Nasıl Alınıyor?

Altın alış satış söz konusu olduğunda, gram, çeyrek, yarım, tam altın gibi değişik ürünlerin yanı sıra ons gibi bir değer de karşımıza çıkmaktadır. Ons nedir diye sorulacak bir soruya yanıt verecek olursak, ons aslında bir tartı birimidir. Fransa’da 30,59 gram ve İngiltere’de 28,349 gram şeklinde ifade edilmektedir. Ancak finansal piyasalarda bu değişikliğin giderilebilmesi için 1 ons altının gram değeri sabitlenmiştir. Bu da 31,10 gram şeklindedir. Yazının yazılmış olduğu 3.4.2021 tarihinde 1 ons altının değeri 1.732,03 $ ‘dır. Ons altın fiyatlarını anlık olarak takip etmek için Dovizmix sistemini kullanabilirsiniz. Bugünün altın fiyatlarını merak ediyorsanız yine aynı şekilde sistemimizden yararlanabilirsiniz.

Altın Nereden Alınır Satılır?

Altın alınıp satılmaya başlamadan önce altın kuru canlı olarak takip edilmelidir. Bilgi düzeyinizi arttırdıktan sonra alım – satım işlemlerine geçebilirsiniz. Öncelikle kuyumculardan fiziksel olarak altın alım – satımı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak saklayacak yeri olmayanlar, güvenlik açısından bankaları ya da aracı kurumları daha çok tercih etmektedir. Dolayısıyla bankalar ya da aracı kurumlar aracılığıyla da altın – alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca altına dayalı hisse senedi de alınıp satılabilmektedir. Bu nedenle altın ile ilgili işlem yapmak isteyenler için seçenekler çok olup, komisyon vb. ücretlerinin az olduğu yerleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Anlık altın fiyatları bu şekilde takip edilip satın alındığında, kâra geçme şansınız daha da artmış olacaktır. Altın kuru takip işlemlerini ve yorumları incelemeyi, Dovizmix üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Banka Fiziki Altın Veriyor?

Fiziksel olarak altın satışı yapan bankaları tercih ederek bankaların uygulamış oldukları kampanyalardan vb. işlemlerden faydalanabilirsiniz. Bu noktada fiziksel olarak altın veren bankaların bilinmesinde fayda var. Bu bankalar şu şekildedir.
  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye Finans Katılı Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
Burada küçük altın hususunda Kuveyt Türk’ün uygulamış olduğu sistemden bahsetmekte fayda var. Kuveyt Türk, ATM’lerden küçük altın satışı uygulamasına başlamıştır. Dolayısıyla küçük altın alacaksanız ATM’lerini kullanarak Kuveyt Türk’ü tercih edebilirsiniz. Bu işlemi uygulayan başka hiçbir banka bulunmamaktadır. Canlı altın fiyatı takibini yaparak ilgili işlemleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. İlgili takip işlemleri Dovizmix üzerinden yapılabilmektedir.

Altın İçin Hangi Banka Tercih Etmeli?

Altın için banka tercihinde bulunacaksanız, ilgili bankaların hepsini tek tek incelemeniz gerekmektedir. Dovizmix üzerinden araştırma yapmanız halinde bankaların sunmuş olduğu fırsatları bir arada görebilirsiniz. Ancak yine de bu konuda detaylı bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Kapalı çarşı canlı altın fiyatları bu noktada geçerli olmayacaktır. Çünkü bankalar, kapalı çarşı kuyumcularına göre komisyon vb. konularda daha esnek olabilmektedir. Güncel altın fiyatlarını sitemiz üzerinden takip ederek ilgili işlemleri yapmanızı tavsiye ediyoruz ve bu şekilde kâra geçebileceğinizi belirtmek istiyoruz. Altın canlı olarak sitemiz üzerinden takibi yapılabilen bir değerdir. Bu nedenle sitemizi kullanarak takip işlemlerini çok rahat ve anlaşılır bir şekilde yapabilirsiniz.

Altın En Karlı Nerede Bozdurulur?

Altın piyasasında alış fiyatı, sizin kazanacağınız parayı ifade eder. Genelde alış ve satış fiyatları arasında bir makas aralığı bulunmaktadır. Bu da ilgili işlemi yapan banka, kuyumcu ya da aracı kurumların kazancını sağlamaktadır. Bu nedenle en kârlı bir şekilde altın bozdurmak istiyorsanız, bu makas aralığının dar olduğu kurumları tercih etmeniz gerekmektedir. Sitemizde altının alış ve satış fiyatlarını bir arada görebilirsiniz. Buna göre bozduracağınız kurumla bu değer arasında bir kıyaslama ve karşılaştırma yaparak kârlı bir şekilde altınlarınızı bozdurabilirsiniz. Altın kaynakları bu noktada fiyatları etkilese de altının ucuz olduğunu düşündüğünüz zaman alım, kâra geçtiğiniz takdirde de satım işleminde bulunmanız gerekmektedir. Bu şekilde yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ayrıca serbest piyasa altın fiyatları açısından düşünüldüğünde de aynı durum geçerlidir. Özetle, serbest piyasadaki altın değeri ile satım işlemi yapacağınız kurumun uygulamış olduğu fiyatları karşılaştırınız. Aradaki farkın en az olduğu kurumu tercih ederek, bu noktada kâr oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Altın Fiziki Mi Yoksa Bankadan Mı?

Altını fiziki olarak mı yoksa bankadan mı elde etme noktasında iki durumu da karşılaştırmamız gerekmektedir. Fiziki olarak altın yatırımı yapmanız takdirde ilgili altının çalınması, sahte çıkması, dolandırıcılık gibi riskleri içerisinde barındırmaktadır. Öte yandan altın fiyatları bugün ki değerini takip etmeniz de bir işe yaramayacaktır. Çünkü fiziksel olarak altın almanız halinde kuyumcudan kuyumcuya fiyat farkı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle direkt olarak kuyumcu kuyumcu gezip en uygun fiyatı aramanız gerekmektedir. Oysa bankadan altın hesabı açmanız halinde bu gibi olumsuzluklar ile karşılaşmazsınız.Altın alış satış makas aralığının az olduğu bir bankayı tercih ederek internet şubesinden bir tık ile altın hesabı açabilirsiniz. Bugünün altın fiyatları noktasında bankaların internet siteleri bu bilgileri güncel olarak vermektedir. Aynı unsurlara ulaşmak için Dovizmix’i de kullanabilirsiniz. Sitemiz üzerinden altın kuru canlı bir şekilde takip edilebilmektedir. Ayrıca bankadan altın hesabı açmanız halinde 100.000 TL’ye kadar devlet güvencesi de bu işlemi cazip kılmaktadır. Daha geniş bilgi için seçmiş olduğunuz banka ile irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca tüm altınlarınızı aynı anda Altın Hesaplama aracımız ile TL'ye çevirebilirsiniz. Anlık altın kuru sayfamızdaki veriler serbest piyasa verileridir.