Dolar mı, Altın mı, Euro mu?

Hangi yatırım daha karlı? En iyi yatırım araçları nedir? Makalemize geçmeden önce aşağıdaki araç ile Dün, 1 hafta, 1 ve 3 Aylık periyotlar için hangi en karlı yatırım aracının ne kadar kar/zarar ettirdiğini görebilirsiniz.

YatırımDün1 Hafta1 Ay3 Ay
AMERIKAN DOLARI USD ?? ?? ?? ??
EURO EUR ?? ?? ?? ??
INGILIZ STERLINI GBP ?? ?? ?? ??
GRAM ALTIN Gram Altın ?? ?? ?? ??
ÇEYREK ALTIN Çeyrek Altın ?? ?? ?? ??
* Bu araç doğru sonuç vermeyi garanti etmez. Hesaplama, ilgili tarihteki emtianızın alış fiyatına ve şuan ki satış fiyatına göre hesaplanmaktadır.

2024 Yılının En İyi Yatırım Aracı Hangisi?

En iyi yatırım aracı kişinin ekonomik koşulları, eğitim durumu ve kâr beklentisine göre değişiklik göstermektedir. Finansal okuryazarlığınız varsa borsa, forex, kripto paralar, VIOP gibi yatırım araçları en iyi yatırım araçları listesine dâhil edilebilir. Ancak finansal okuryazarlığı olmayan kişilerin gayrimenkul yatırımı gibi risksiz yatırım araçlarını tercih etmesi gerekmektedir. Bu nedenle en karlı yatırım aracı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir diyebiliriz. Yine aynı şekilde uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız altın, gayrimenkul gibi yatırım araçlarını düşünebilirsiniz. Elbette risk faktörü ve finansal okuryazarlık faktörü çok önemlidir. Yatırım tecrübeniz yoksa ilk hedefiniz kâr etmek değil, paranızı korumak olmalıdır. En iyi yatırım çeşitlerini gerçekleştirerek aşinalık elde ettiğiniz durumda asıl yatırımlarınızı yaparak kâr elde edebilirsiniz.

Hangi dövize yatırım yapmalı?

Hangi dövize veya neye yatırım yapmalı? Sorusunu soranlar için fikir vermesi açısından yukarıda ki hesaplama aracında sizin için 10.000TL yatırıma en çok kazandıran yatırım araçlarının farklı periyodlarda ne kadar kazandırdığını hesapladık, sizde bir meblağ girerek istediğiniz meblağı hesaplayabilirsiniz.

En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım araçları içerisinde bazı araçlar, diğer araçlara göre daha fazla kazandırabilmektedir. Ancak geçmişte böyle olması, gelecekte de böyle olacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle örneğin 2020’de en çok Dolar’ın kazandırdığını farz edersek 2024 yılında da en çok Dolar kazandıracaktır demek yanlış olacaktır. Bu nedenle en karlı yatırım için, öncelikle finansal okuryazarlığınızı oluşturmak ve geliştirmek durumundasınız. Bu nedenle ilk olarak bu alana yönelmeniz gerekmektedir. Öte yandan 2020 yılında en çok, Dolar, Euro, Altın, Gümüş, Bitcoin ve Banka Mevduat Faizi kazandırmıştır. Diğer enstrümanları da takip ederek, 2024 dinamiklerinin analizini yaparak, finansal okuryazarlığınıza göre piyasa verilerini iyi okuyarak, 2024 ‘de en çok kazandıran yatırım araçlarına yatırım yapan kişiler arasına kendinizi de katabilirsiniz. Burada risk faktörü ve finansal okuryazarlığın önemli olduğunu tekrar belirtmekte fayda görüyoruz. İyi bir şekilde piyasa verilerini takip etmelisiniz ki bu Dovizmix üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Borsa yatırımları için şirketlerin hisse senetlerine yatırım yaparken şirketleri iyi bir şekilde tanımanız gerekmektedir. Yine aynı şekilde döviz yatırımı yapacaksanız, dövizi etkileyen faktörleri çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Ülke dinamiklerinin analiziyle birlikte faiz yatırımı da yapabilirsiniz. Dolayısıyla en uygun yatırım aracını kendiniz bulmanız yerinde olacaktır.

Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Hangisi?

Son 10 yılda Dolar, Euro gibi döviz enstrümanlarının yanı sıra, altın da ciddi boyutlarda kâr getirmiştir. Ancak o dönemin piyasa dinamikleriyle gelecekteki 10 yılın dinamikleri farklı olacaktır. Bu nedenle son 10 yılın en iyi yatırım aracı ile geleceğin en kâr getiren yatırım aracı aynı olmayabilir. Peki, bu durumda ne yapmanız gerekmektedir? Riski olabildiğince dağıtmanız gerekmektedir. Yani risk dağılımı ile yapacağınız yatırımdan kâr etme şansınızı arttırabilirsiniz. Örneğin 7500 TL olan yatırım tutarının tamamını tek bir enstrümana yatırmanız yerine bunu 3 ayrı enstrüman ile 2500’er TL ‘lik yatırım yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. En karlı yatırım aracının hangisi olduğunu bulmak için Dovizmix’i takip edebilir, piyasa verilerine ulaşarak temel analiz, teknik analiz gibi seçeneklerle doğru tahminlerde bulunabilirsiniz.En iyi yatırım ancak bu şekilde yapılabilmektedir. Bilginin olmadığı yerde yatırım da kâr getirmeyecektir. Bu nedenle bilgi düzeyinizi arttırmanız gerekmektedir.

Türkiye'de Yapılacak En İyi Yatırım Nedir?

Türkiye’de son dönemlerde yaşanan ekonomik durgunluk ve enflasyon karşısında yapabileceğiniz ilk şey, TL’de olan paranızın değerini korumak olmalıdır. Çünkü TL’deki değer düşüklüğü, aslında paranızın erimesine yol açmaktadır. En karlı yatırımı gerçekleştirerek risk almaktansa ilk etapta paranızı enflasyona karşı koruyan ve üzerine bir miktar faiz veren banka mevduat faizlerini tercih edebilirsiniz. Tamamen risksiz olan bu yatırım çeşidi, sizin yatırım yapmayı öğrenmeniz için belli bir süreyi de sizlere sunmaktadır. Daha sonra finansal okuryazarlığınızı geliştirdikten sonra Dolar, Euro, Gram Altın gibi farklı enstrümanlara yönelebilirsiniz. Ancak alım yapacağınız zamanı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Burada gram altına ayrı bir parantez açmak istiyoruz. Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız, gram altın hesaplarını tercih edebilirsiniz. Altın, bilindiği üzere hem kendi değeri olan hem de ons değerinin dolara bağlı olduğu bir enstrümandır. Dolayısıyla Dolar/TL kurundaki artıştan ve altının kendi değerindeki artışından etkilenmektedir. Bu de iki ayrı unsurun aynı anda artması halinde gram altının daha çok artış göstereceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle en çok kazandıran yatırım aracı olarak gram altını tercih edebilirsiniz. Gram altın ve diğer enstrümanların ne durumda olduğunu öğrenmek için ve canlı, anlık takip için Dovizmix sistemini takip edebilirsiniz.

En Karlı Yatırım Araçları Nelerdir?

En kârlı yatırım araçları, finansal okuryazarlık alanında kendinizi eğittikten sonra piyasa verileriyle bulabileceğiniz yatırım araçlarındandır. Bu nedenle en iyi yatırım aracı hangisi bulmak istiyorsanız, öncelikle piyasa verilerini iyi analiz etmeli ve finansal okuryazarlık alanında kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Yatırım yapacağınız enstrümanları incelerken, mutlaka temel analizi ve akabinde teknik analizi yapınız. Bu da geçmişte yaşanan fiyat değişimlerinin, trendlerin, gidişatı nasıl etkileyeceğini ve gelecek hakkında doğru tahminde bulunmanıza yardımcı olacaktır. En karlı yatırım aracı denildiğinde uzun vadeli olarak düşünüyorsanız, Gram Altın, Dolar, Euro gibi dövizleri tercih edebilirsiniz. Ancak burada yazılan hiçbir unsurun “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmadığını belirtmek istiyoruz. Yani burada yazılan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. En iyi yatırım enstrümanını ancak kendiniz, takipte kalarak ve bilgi düzeyinizi arttırarak bulabilirsiniz. Bunu da Dovizmix’in sistemi sayesinde sağlayabilir, haber takibi yapabilirsiniz.

Kısa Vadede Neye Yatırım Yapmalı?

Kısa vadede yatırım yapmak istiyorsanız, kısa vadeli yatırım araçlarını tercih edebilirsiniz. Kısa vadeli yatırımlar genel olarak 5 yıl içerisinde kolayca nakde çevrilebilen yatırımlar olsa da, çoğunlukla 3 – 12 ay içerisinde nakde çevrilmektedir. Yüksek kalitede ve yüksek likiditeye sahip olan kısa vadeli yatırım araçlarını, risksiz bir şekilde tercih edebilirsiniz. Buna göre kısa vadeli hazine bonosu tercih edebilirsiniz. Adından da anlaşıldığı üzere hazine bonosu olduğu için, devlet güvencesi altındadır. En karlı yatırım olmasa da en risksiz yatırım kategorisinde kısa vadeli hazine bonosunu yazabiliriz. A tipi yatırım fonu da yine kısa vadeli olarak tercih edebileceğiniz bir enstrümandır. Son olarak mevduat faizi de kısa vadeli olarak tercih edilebilen, risksiz bir yatırım aracıdır. Diğer kısa vadeli yatırım araçlarına bakmak için, konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz.

Hangi Alanlarda Yatırım Yapılabilir?

Yatırım yapılırken mutlaka yatırımın yapılacağı alanın / sektörün, iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Türkiye söz konusu olduğunda;
  • Bilişim ve Teknoloji,
  • İnşaat ve Emlak,
  • Tekstil ve Hazır Giyim,
  • Enerji ve Doğal Kaynaklar,
  • Çevre ve Geri Dönüşüm
gibi sektörlere rahatlıkla yatırım yapabilirsiniz. Ancak yine de kendi incelemelerinizi dikkate almanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü tavsiyelerle hareket etmek, sizi kâra da geçirebilir, zarara da sokabilir. Bu nedenle hemen hemen bütün sektörleri incelemeli ve hangi alana yatırım yapacağınızı kendiniz belirlemelisiniz. En çok kazandıran yatırım ancak bu şekilde bulunabilmektedir. Bu yazıda yer alan hiçbir bilgi ve içerik, yatırım tavsiyesi değildir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere göre yatırım yapmamanızı tavsiye ediyoruz. İlgili yazı, finansal okuryazarlığınıza katkıda bulunmak için yazılmıştır. Piyasalar ile ilgili bütün canlı takip işlemlerini Dovizmix üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Altın mı, Dolar mı? Dolar mı, Euro mu?

Altın mı, Dolar mı?, Dolar mı, Euro mu? sorularının cevabını vermek çok güç olsada, elimizde ki veriler ile ilgili yatırımların nasıl performans gösterdiğini bilebiliyoruz. Bu bağlamda yukarıda ki listede hangi yatırım aracının ne kadar sürede ve ne kadar kazandırdığını görebilirsiniz. Bu sayede hangi yatırım aracına yatırım yapılmalı sorunuzun cevabını kendiniz bularak, yatırımınıza yön verebilirsiniz. Gerçek veriler ile, altın mı dolar mı sorunuzun tam karşılığını bulabilir ve bu yönde doğru yatırım yapma şansınızı arttırabilirsiniz.

En Karlı Döviz Yatırımı

En karlı döviz yatırımı hangisi? Bunun en doğru cevabını yılllık bazda veriler ile alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizde en popüler yatırım araçları arasında dolar, euro ve sterlin gelmekte. Biz de en karlı döviz yatırımı hesaplama aracımız ile sizlere haftalık ve aylık bazda elimizdeki veriler ile kıyasalayarak sizlere sunuyoruz. Dolar, euro altın hangisine yatırım yapılmalı sorusu küçük yatırımcının en çok sorduğu sorular arasında. Peki ama, dolar euro altın hangisine yatırım yapılmalı? Bunun en doğru cevabını yılllık bazda veriler ile alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizde en popüler yatırım araçları arasında dolar, euro ve sterlin gelmekte.