Bugünkü Güncel ve Anlık Döviz Kurları Nereden Öğrenilir?

Güncel döviz kuru anlık bir şekilde Dovizmix üzerinden takip edilebilir. Dolar, Euro, Sterlin pariteleri karşısında Türk Lirası’nın durumunu ve diğer pariteleri de aynı şekilde Dovizmix üzerinden takip edebilirsiniz. İlgili verilerin anlık olarak takip edilebilmesi sayesinde paritelerde meydana gelen anlık değişimlerden haberdar olabilir ve anlık olarak hareket edebilirsiniz. Böylelikle anlık parite değişimlerinden kâr elde edebilirsiniz. Döviz takibini canlı bir şekilde gerçekleştirebilmek için sitemizin canlı döviz bölümü kullanabilirsiniz.

Döviz Kuru Nedir?

Yabancı ülkeler ile yapılan ticaretlerde sıklıkla kullanılan döviz, en basit ifade ile yabancı ülkelerin para birimi olarak ifade edilebilir. Döviz kurları ise bir ülke para biriminin, diğer ülke para birimine karşı oluşturduğu değer şeklinde tanımlanabilir. Kurlar alış ve satış kuru olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bankalar ya da aracı kurumların alış fiyatları üzerinden sizler satış yapabilir, yine aynı kurumların satış fiyatı üzerinden döviz alabilirsiniz.Döviz borsası aracılığıyla tüm pariteleri takip edebileceğiniz gibi ilgili hizmet Dovizmix tarafından da sizlere sunulmaktadır. Bu anlamda canlı takip yapabilmek, kur farklarından gelir elde edebilmek için sitemizi kullanabilirsiniz.

Döviz Kurları Nasıl Oluşur?

Döviz kuru fiyatlarını belirleyen birçok faktör bulunsa da esasında ülkelerin döviz rejimleri, bu fiyatları belirleyen faktörlerden en önemlisidir. Dolayısıyla bu başlıkta döviz kuru rejimlerini incelemekte fayda vardır. Sabit Kur Rejimi ve Dalgalı Kur Rejimi olmak üzere açıklayacağımız iki rejim, kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları bulunan rejimlerdir. Ülkeler, çeşitli incelemeler yoluyla kur rejimlerini belirler. TCMB kur rejimi de buna göre belirlenmektedir. 1) Sabit Kur Rejimi Bu rejimde para politikaları, Merkez Bankası ya da devlet tarafından belirlenir. İlgili rejimde kur, belirttiğimiz otoriteler tarafından belirlenen değer üzerinden işlem görür ve o değerde sabitlenir. Bu sabit değerin değişmesi, yine otorite tarafından gerçekleştirilecektir. Kurlar sabit kaldığından dolayı güncel döviz kuru gibi materyaller söz konusu değildir. Türkiye, 1980’li yılların son dönemine kadar bu rejimi sıklıkla kullanmıştır. 2) Dalgalı Kur Rejimi Dalgalı kur rejiminde kur değerleri, piyasadaki arz ve talep verilerine göre belirlenmektedir. Dolayısıyla iktisattaki arz ve talep yasası burada devreye girmektedir. Tek otorite, arz ve taleptir. Türkiye’de Mayıs 2001 tarihinde bu rejime geçilmiştir. Dalgalı kur rejimindeki canlı döviz kurlarını Dovizmix üzerinden takip edebilirsiniz.

Serbest Piyasa Döviz Kurları Son Durum Ne?

Serbest piyasa döviz kuru fiyatlarını, Dovizmix üzerinden takip edebilirsiniz. Bu yazımızın yazıldığı tarih olan 2.4.2021 tarihi itibariyle;
 • Dolar, 8,07 ‘den,
 • Euro, 9,53 ‘den,
 • Sterlin 11,21 ‘den
işlem görmektedir. Diğer para birimlerini ise Dovizmix üzerinden canlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Serbest piyasa döviz kurları Kapalıçarşı da, fiyatlar üzerinde birtakım oynamalar olabilmektedir. Çünkü döviz bürolarının kendi fiyat politikalarının da etkisi söz konusu olmaktadır ve bu da alış ve satış fiyatları arasında farka neden olmaktadır.

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz kuru söz konusu olduğunda dört farklı çeşit kur sayılabilmektedir. Bunlar çapraz kur, efektif kur, reel kur, nominal kur şeklindedir. Döviz kurları canlı bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Dovizmix üzerinden ilgili takip işlemlerini yaparak avantajlı tercihlerde bulunabilirsiniz. 1) Çapraz Kur Çapraz kur, bir yabancı paranın başka bir yabancı para karşısındaki değerini ifade eder. Örneğin elinizdeki dolarlar ile Euro almak isterseniz çapraz kurlar devreye girecektir. 2) Efektif Kur İki yabancı paranın ortalamasının hesaplanması ile karşımıza çıkan kurdur. Yabancı paraların yabancı dövize karşı olan değerleri burada çok önemlidir. Bu kurda bireysel olarak yabancı para birimlerinin kur değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Örneğin dolar ve Euro’nun birim fiyatının ne olduğu bilmeniz gerekmektedir. 3) Reel Kur Nominal kurların enflasyona göre tekrar düzenlenmesi ile birlikte bulunan kurdur. 4) Nominal Kur Nominal kur, yabancı paraların ulusal para birimi karşısında oluşan değeridir. Örneğin USD/TRY = 3,80 ifadesi, 1 doların 3,80 TL olduğunu anlatmaktadır.Döviz fiyatları adı altında sizlere sunulan kur değerleri, nominal kur değerlerini ifade eder.

Döviz Arzını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Döviz arzını etkileyen faktörler şu şekildedir.
 • Merkez Bankası’nın ülkeye giren ve çıkan kaynakları yönetmek için döviz kontrolleri adı altında yürürlüğe koyduğu kurallar ve düzenlemeler,
 • Döviz miktarı olarak ifade edilebilen, ülkenin piyasadaki toplam parası ve yabancı işlemlerde kullanılan ülke parası miktarı,
 • Merkez Bankası tarafından belirlenen para arzındaki artış,
döviz arzını etkilemektedir. Döviz arzı, döviz kurları üzerinde etkili olduğundan dolayı, bu unsurların bilinmesi de önem arz etmektedir.

Döviz Piyasası Çeşitleri Nelerdir?

Canlı döviz kuru takibinin yapılabildiği, alış ve satış işlemlerinin gerçekleştirilebildiği tüm piyasalara döviz piyasası adı verilmektedir. Döviz piyasaları bankalar, aracı kurumlar, döviz büroları ve diğer piyasaların toplamından oluşmaktadır. Merkez Bankası kurlarını ve serbest piyasada oluşan kur fiyatlarını Dovizmix üzerinden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda anlık döviz takibi yapabilmek için de sitemizi kullanabilirsiniz.

Döviz Piyasası İşlemcileri Kimlerdir?

Döviz piyasası işlemcilerini şu şekilde sıralayabiliriz.
 • Bankalar,
 • Banka dışı işlemciler,
 • Dış ticaret ve dış yatırım yapan işletmeler,
 • Arbitrajcılar ve spekülatörler,
 • Merkez Bankası döviz kurlarının belirlendiği Merkez Bankaları ve Hazine,
 • Brokerlar,
 • Enflasyona karşı kendilerini korumak isteyen işlemciler.

Kur Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kur fiyatlarının nasıl belirlendiği konusunda kur rejimleri oldukça etkilidir. Eğer bir ülkede, dalgalı kur rejimi uygulanıyorsa, kur fiyatları piyasa tarafından belirleniyor anlamına gelir. Canlı döviz kurları takibi için Dovizmix adlı internet sitemizin canlı döviz bölümünden takip işlemlerini yapabilirsiniz. Eğer sabit kur rejimi uygulanıyorsa, kur fiyatları direkt olarak Merkez Bankası ya da devlet gibi otoriteler tarafından belirlenerek o noktada sabit bırakılmaktadır. Sabit kur rejiminde kur fiyatları üzerinde değişikliği de yine aynı otorite yapabilir. Serbest piyasada döviz kurları ilk verdiğimiz rejimin etkisiyle belirlenir. Yani piyasa tarafından döviz arz ve talebine göre ilgili fiyatlar belirlenmektedir. Döviz arz ve talebini etkileyen faktörleri öğrenerek daha doğru tahminde bulunma şansınızı arttırabilirsiniz.

Döviz Kazandırır Mı?

Dövizin kazandırıp kazandırmayacağı, ancak öncesinde yapılacak analizlere bağlı olarak tahmin yürütüp, bu tahmine göre işlem yapmanız halinde belli olmaktadır. Analiz denildiğinde temel ve teknik olmak üzere iki çeşit analiz türü bulunmaktadır. Güncel döviz kurları üzerinde etkili olan faktörleri anlayabilmek için bu analizler oldukça önemlidir. Temel analiz, bir ülkenin temel ekonomik dinamiklerinin incelenmesini ifade eder. Teknik analiz ise örneğin dolar üzerinden gidecek olursak, dolar grafiğinin 1 günlük, 1 haftalık, 1 aylık, 1 yıllık gibi zaman dilimlerindeki değişimlerinin incelenerek bazı anlamların verildiği bir analiz çeşididir. Dolayısıyla serbest döviz piyasasında kâr elde etmek ve kazanca geçmek için bu unsurları iyi bir şekilde yapabilmeniz gerekir. Ayrıca ülkenin önde gelen ekonomistleri tarafından yapılacak döviz yorumlarını da takip etmeniz gerekir. Takip işlemleri için Dovizmix adlı internet sitemizi kullanabilirsiniz.

Hangi Döviz Aracı Daha Çok Kazandırır?

Hangi döviz aracının daha çok kazandıracağını anlayabilmek için, temel ekonomi bilgilerine hâkim olmak, hangi ülkenin para birimiyle işlem yapılacaksa o ülkelerin ekonomik dinamiklerini iyi takip etmek ve döviz fiyatlarını etkileyen faktörleri çok net bir şekilde bilmek gerekmektedir. Banka döviz kurlarını takip etmeniz yeterli olmayacaktır. Bu kurların nelerden etkilendiğini, neye göre belirlendiğini de iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca günlük döviz kuru takibini yapabilmeniz için, kısa vadeli bir yatırımcı olmanız gerekmektedir. Kısa vadede birçok risk söz konusu iken, uzun vadeli yatırımlarda bu risk seviyesi azalmaktadır. Döviz grafiklerini inceliyorsanız ve hiçbir şey anlamıyorsanız, araştırmanız gereken ve öğrenmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Öncelikle temel ve teknik analizi iyi bir şekilde bilmelisiniz. Diğer taraftan döviz piyasası dinamiklerini de iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. İlgili takip işlemleri Dovizmix üzerinden yapılabilmektedir. Dovizmix, anlık döviz kuru takibi yapabilmeniz için gerekli olan tüm unsurlara sahiptir.

En İyi Döviz Kuru Hangi Bankada?

Bankaların döviz kurlarını takip etmek için Dovizmix’i kullanabilirsiniz. Bankalarda döviz işlemleri yaparken alış ve satış kurları arasındaki makasın dar olmasına dikkat ediniz. Dolayısıyla günlük kur takibinde alış ve satış fiyatları arasındaki farktan ancak bu şekilde en az olarak etkilenebilirsiniz. Yine sitemiz üzerinden TCMB döviz kurları da takip edilebilmektedir. Burada banka ismi veremesek de bu konuda araştırma yaparak en uygun bankanın hangisi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Dövizde son durum ve bugünkü döviz kurları gibi bilgilere erişmek için sitemizi takipte kalmaya devam ediniz.

Serbest piyasa canlı döviz fiyatları, canlı döviz borsa aracımız ile dolar kuru canlı olarak takip edebilir. Döviz güncel yorumları bulabilirsiniz. Euro ve Dolar sayfalarında detaylı grafik ve yorumları görebilirsiniz. Ayrıca tüm dövizlerinizi aynı anda Döviz Çevirici aracımızı ile TL'ye çevirebilirsiniz.

Serbest piyasa döviz kurları canlı olarak ve aynı zamanda canlı döviz kurları listesi üzerinden her bir döviz kuruna tıklayarak, serbest piyasa canlı döviz verilerini, grafik ve yorumlarını görebilirsiniz.