Boğa (Bull Trap) Tuzağı/Kapanı Formasyonu Nedir?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 11 Eylül 2021 12:39

Boğa (Bull Trap) Tuzağı/Kapanı Formasyonu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Fiyatları Nelerdir?

Boğa (Bull Trap) Tuzağı/Kapanı Formasyonu Nedir?

Boğa Tuzağı (Bull Trap) Nedir? Boğa tuzağı, önceki destek seviyesini kıran hisse senedi, endeks veya diğer varlıklardaki düşüş eğilimine işaret etmekte olan yanlış bir sinyaldir. Bu tuzak ise buy sinyaline tepki vermekte olan trader veya yatırımcıları yakalamaktadır. Sonuç olarak da uzun pozisyonlarda kayıplara yol açmaktadır.

Eğer bir boğa tuzağı ile herhangi bir karşılaşma durumu söz konusu olmadıysa, o zaman bu durumun ciddiyetini kavramak zor olabilir. Bir yatırımcı veya trader için boğa tuzağı gerçekten de oldukça zorlu bir süreçten geçmektir.

Yeni yatırımcılar için boğa tuzaklarının zor olmasının nedeni, yatırımın duygusal yönünün baskın olmasıdır. Eğer yeni bir yatırımcı olarak çalışılıyorsa ilk olarak pozisyon alıp almama durumunda endişe ve kaygılar meydana gelecektir. Daha sonrasında ise mucizevi olan bir durum gerçekleşecek ve uzun süredir pozisyon almaktan geride kalınan hisseler yavaş yavaş yükselecek ve böylelikle de giderek hacim kazanacaktır.

Boğa Tuzağı Nedir?

Boğa Tuzaklarından Nasıl Kaçınılabilir?

Boğa tuzaklarından kaçınılabilmek için bazı bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de stop-loss emrinin verilmesi ile alakalıdır. Stop-loss emrinin verilmesi kayıplardan korumada yardımcı bir payı vardır. Bir boğa tuzağı meydana geldiği zaman bu emirle varlıklarınızı koruyabilirsiniz.

Burada karşılaşılmakta olan tek sorun, fiyatlar tekrar tekrar düşmeden hemen önce fiyatın ne kadar yükselebileceğini tahmin edememekten kaynaklanmaktadır.

Bunlardan bir diğeri de breakout’dur. Bu breakout, hamlenin bir eğilimin daha büyük bir yönünde olmadığını varsayıldığı zaman, tam da bu noktada işlemlerden uzak durulmalıdır. çünkü akıllı yatırımcılar o an içerisinde, ana trende likidite sağlamak için aktarılabilir. Eğer bir direnç seviyesindeki breakout noktasında buy emri verilirse, bu durumda da eldeki fiyat doğal olarak yükselecektir.

Bir diğer durum olan breakout mum çubuğu; büyük, uzun, yeşil, çok yükselen bir mumdur ve ciddi anlamda da her şeyin çok iyi bir durumda olduğunu gösterir. Ancak bu breakout mum çubuğunun arkasından gelmekte olan 1 ya da 2 adet mum çubuğunun yükseliş momentumuna sahip olduğu anlaşılır.

Bu durumu da erkenden kendini belli eden bir uyarı biçimi olarak algılamak mümkündür. Bu uyarı ile beraber de belirli ve net bir karar verilmelidir. Bu karar ile beraber ya tüm verilmiş olan kararlardan vazgeçilecek ya da buy emrini durdurmak adına stop-loss yerleştirilecek. Bunlardan sonra da gerçekleşebilecek olan olası bir boğ tuzağı ihtimaline karşı da karlar koruma altına alınmış olacak.