Parite Ne Demek?

Parite, en basit tanımıyla yabancı ülke para birimlerinin birbirine olan oranlarını ifade etmektedir. Ülkelerin faiz oranları, ekonomik koşullar, paritelere etki eden faktörler arasında sayılabilmektedir. Dovizmix üzerinden parite değerlerini takip edebilir ve anlık olarak yapacağınız takipler sonucunda kazanç elde edebilirsiniz. Buraya kadar anlatılanları bir örnek ile açıklamak gerekirse; Euro’nun 3 TL, Dolar’ın ise 2 TL olduğunu varsayarsak, Euro/Dolar paritesi 3/2 = 1,5 şeklinde ortaya çıkacaktır. Yine aynı şekilde Dolar/Euro paritesi ise 2/3 = 0,66 şeklinde ortaya çıkacaktır. Kur değerleri değiştikçe parite değerleri de değişecektir. Çünkü görüldüğü üzere parite değerleri tamamen kur değerlerine bağlıdır. İlgili oranlamadaki ilk para birimine Baz Döviz (Base Currency) adı verilmektedir. Canlı parite takibini, Dovizmix adlı internet sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. İlgili başlığımızda parite ne demek sorusuna yanıt aranmaktadır. Diğer konular için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Parite Hesabı Nasıl Yapılır?

Parite hesaplama işlemleri çok da karışık olmayan, yine de belli bir bilgi birikiminin gerekli olduğu unsurlardan bazılarıdır. Örneğin Euro/Dolar paritesi 1,10 olduğu takdirde bu, 1 Euro ile 1,10 Dolar alınabileceği anlamına gelmektedir. Parite yorumlarına baktığınızda da bu unsurları görebilmektesiniz. Buradan hareketle baz döviz 1 birim olarak kabul edilir diyebiliriz. Peki, parite üzerinden ne kadar kazanç elde edebileceğinizi nasıl hesaplayabilirsiniz? Bunun için iki yöntem bulunmaktadır.
  1. Yöntem
EUR/TRY paritesinin 6,50 değerinde olduğunu varsayalım. Bu değer 6,60’a çıktığında aradaki fark 0,10 olacaktır. Parite 6,50 değerindeyken 1000 Euro aldığınız farz edilirse, 1000 x 0,10 = 100 TL kazanç sağlamış olacaksınız.
  1. Yöntem
Yine aynı değerler üzerinden hareket edecek olursak bu yöntemde tek tek hesaplama yapılmaktadır. 1000 Euro’yu ilk değerde 6500 TL’ye satın alabilirsiniz. Ancak daha sonraki artış ile beraber 6600 TL ‘ye çıkmış olacaktır. Buradan hareketle, 6600 – 6500 = 100 TL değerine ulaşmış oluruz. Görüldüğü üzere her iki yöntemde de sonuç aynı çıkmak zorundadır. İlgili verilere Dovizmix üzerinden anlık parite takibi yaparak ulaşabilir, örnekteki gibi kâra geçebilirsiniz. Bir diğer ifadeyle parite ile nasıl para kazanılır sorusuna yanıt arıyorsanız, örnek bu soruya da yanıt verecektir.

Parite Nasıl Yapılır?

Parite nasıl yapılır sorusu ile parite yatırımı nasıl yapılır sorusunu aynı kabul etmek durumundayız. Öncelikle Türkiye’deki yatırımcıların en çok EUR/TRY ve USD/TRY paritesine yatırım yaptığını ifade edebiliriz. Dolayısıyla sizler Türk Lirası karşılığında Dolar, Euro, Sterlin gibi para birimlerini satın alıyorsanız, aslında parite yatırımını yapmış olmaktasınız. Ayrıca Dolar satarak Türk Lirası elde etmek de aynı şekilde parite işlemlerini ifade eder. Canlı parite takibi sayesinde fiyatları anlık olarak takip ederek kazançlarınızı katlayabilirsiniz. Ayrıca Dovizmix üzerinden bu tür takip işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

Canlı Parite Fiyatları Ne Kadar?

Parite ne demek sorusuna yanıt verdikten sonra, canlı parite fiyatlarına da değinmemiz yerinde olacaktır. Yazının yazılmış olduğu 2.4.2021 tarihinde güncel bazı paritelerin fiyatları şu şekilde seyretmektedir.
  • USD/TRY = 8,15
  • EUR/TRY = 9,58
  • EUR/USD = 1,17
Sitemiz üzerinden parite yorumlarına bakarak parite değerlerinin gelecekteki seyrini, geçmişteki seyrinin ne anlama geldiğini vb. konuları daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Yine anlık parite takibi için Dovizmix sistemini kullanabilirsiniz.

Parite ile Nasıl Para Kazanılır?

Parite ile nasıl para kazanılır konusunda merak ettikleriniz varsa, yazımızın son bölümünde bu unsur açıklanmaktadır. Öncelikle paritelere yatırım yapan bir birey, parite değerinin az olduğunu düşündüğü durumda satın alım yapmalı ve parite değeri yükseldiğinde de satış işlemini gerçekleştirmelidir. Esasında parite nasıl yapılır başlığında da açıkladığımız gibi, temel yöntem budur. Bu durumda başka konular ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir parite değeri, hangi verilerden etkilenmektedir? Öncelikle paritelerin kurlara bağlı olduğunu ve bu konunun da kur değerinin nasıl belirlendiği ve nelerden etkilendiği konusuyla alakalı olduğunu söylememiz gerekir. Dolayısıyla genel olarak pariteler, hangi ülke para birimine yatırım yapılıyorsa, o ülkenin faiz, enflasyon, işsizlik, dış borç stoku, borsa endeksleri vb. ekonomik verilerinden etkilenmektedir. Yüksek enflasyon ve işsizlik, yüksek borç stoku, elbette para birimlerini olumsuz etkileyecektir. Ancak bir ülkenin yüksek faiz veriyor olması, o para birimine olan talebi arttıracağından dolayı para biriminin değer kazanmasını sağlamaktadır. Bu gibi anlık parite verilerini, Dovizmix üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca tüm döviz çiftleriniz aynı anda Döviz Çevirici aracımızı ile TL'ye ve diğer döviz tiplerine çevirebilirsiniz.