Bist 100 Nedir?

BIST 100 Borsa İstanbul içerisinde işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi açısından en yüksek değerli 100 hisse senedinin durum ve performansını ölçmek için kullanılan temel gösterge şeklinde açıklanabilmektedir. Daha önce IMKB olan kurumun adı sonradan Borsa İstanbul şeklinde değişmiştir. BIST açılımı da Borsa İstanbul’dur. Yani BIST 100 ifadesi, en çok işlem gören ve hacmi yüksek 100 hisse senedini ifade etmektedir. Borsa İstanbul bünyesindeki en popüler endekslerden birisidir. Ülke ekonomisinin gidişatı hakkında net bilgiler verebilmektedir. Bu nedenle bütün yatırımcılar tarafından sıklıkla takip edilmektedir. Canlı borsa takibi yapabilmek için Dovizmix sistemini kullanabilirsiniz ve aynı zamanda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ve oluşturulan endeksler de bu şekilde takip edilebilmektedir. Dolayısıyla BIST 100 canlı takibi yapabilmek için sitemizi kullanmanız yeterli olacaktır.

Bist 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, yukarıda da bahsedildiği üzere Borsa İstanbul’da işlem gören, hacim ve piyasa değeri en yüksek olan 100 hisse senedinin, çeşitli hesaplamalar yoluyla performansının ölçülebildiği bir endekstir. Ülkede alınan ekonomik kararlardan etkilenebilmektedir. Bu nedenle anlık borsa takibi yapmanız gerekmektedir. Bunu da Dovizmix sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, bir yılda 4 kez incelenerek ilgili endekste yer alacak hisse senetleri belirlenir. İlgili endekste yer alan hisse senetleri A ve B grubundan seçilmektedir. Dolayısıyla C ve D grubu hisse senetlerine göre risk değerleri daha düşüktür. Borsa kaçta açılıyor şeklindeki sorunun yanıtını arıyorsanız borsa, 09:40 – 18:10 saatleri arasında açık kalmaktadır.

Bist 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Borsa İstanbul 100 endeksinde işlem gören hisse senetlerinin oluşturduğu endeks değeri, belli bir formüle göre hesaplanmaktadır. İlgili formül şu şekildedir. Et= Σ (Fit x Hit x Nit) / Bt Burada ilgili değişkenleri açıklamakta fayda vardır. Et, endeksin t zamanındaki değerini ifade etmektedir. Yani ortaya çıkan sonuç, Et değeridir. Fit, ‘i’ nci payın t zamandaki değeri – fiyatı, şeklinde ifade edilebilir. Nit, ‘i’ nci payın t zamanındaki toplam sayısını ifade etmektedir. Hit, ‘i’ nci payın t zamanda yer alan dolaşımdaki pay oranını ifade eder. Bt ise endeksin t zamanda yer alan bölen değerini ifade etmektedir. Dovizmix üzerinden canlı borsa izlemesi yaparak endeks değerlerini anlık olarak takip edebilirsiniz. Bu nedenle BIST canlı bir şekilde Dovizmix üzerinden takip edilebilir diyebiliriz.

Bist 100 Endeksi Neye Göre Belirlenir?

Borsa İstanbul’da yer alan en yüksek hacimli ve yüksek değere sahip, A ve B grubundan seçilmiş hisse senetlerinin oluşturduğu 100 endeksi, yukarıda bahsettiğimiz formüle göre hesaplanmaktadır. Ancak öncesinde BIST nedirbaşlığına giderek BIST kısaltmasının neyi ifade ettiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Unutmayın, borsa işlemlerinde ne kadar çok şey bilirseniz, sizin açınızdan her şey o kadar anlaşılır olacak ve daha doğru hareket edebileceksiniz.Borsa hisse senetlerizaman zaman volatilitesi yüksek olabilmektedir. Bunu etkileyen en önemli faktör, spekülatif hareketlerdir. Ayrıca ilgili hisse senedinin bağlı olduğu firma hakkında çıkan haberler, KAP’a bildirilen bazı veriler de hisse senedi fiyatları üzerinde etkilidir. Hisse senetlerinin ne zaman değer kazanıp ne zaman değer kaybedeceği ise başka bir konu olduğundan dolayı başka başlıkta incelenebilir. Borsa İstanbul 100 endeksi, formül bazlı olarak hesaplanmaktadır. İlgili takip işlemlerini Dovizmix üzerinden yapabilirsiniz.

Borsa Hangi Saatler Arası Açık?

Borsa, işlem türüne göre çeşitli saatlerde işlem yapılmaya başlanan bir yerdir. Bu işlemler incelendiğinde borsanın 09:40 – 18:10 saatleri arasında açık kaldığını söyleyebiliriz. İlgili süre zarfı içerisinde işlem yapabilirsiniz. Dovizmix üzerinden endeks değer takibi yaptığınız takdirde, ilgili saatler içerisinde hareketliliğin olduğunu gözlemleyebilirsiniz. BIST 100 nedir sorusuna yanıt olarak sizleri ilk başlığımıza yönlendirebiliriz. Endeksin ne olduğunu, neyi ifade ettiğini ve nasıl hesaplandığını öğrenerek yatırımınız açısından oldukça faydalı bir işlem yapmış olacaksınız. Unutmayın, girdiğiniz platformdan ancak bilgi edinerek kârlı ve kazançlı çıkabilirsiniz. Borsa yükselenler ifadesi, gün içerisinde ya da haftalık trendlerde yükselen bazı hisse senetlerini ifade eder. Dolayısıyla borsa yorumlarında sıklıkla bahsedilen bu hisse senetleri, size birtakım ipuçları verebilmektedir.

Borsa Kaçta Açılıyor?

Borsa hafta içi işlem yapılan ve 09:40 ‘ta işleme başlanan bir platformdur. Dolayısıyla borsa 09:40 ‘da açılıyor diyebiliriz. Ayrıca BIST yükselenler ifadesi ile borsa yükselenler ifadesi aynı şeyi anlatmaktadır. Yükselen bazı hisse senetlerini inceleyerek veya takibe alarak, bazı tahminlerde bulunabilirsiniz. Yine doğru tahminlerde bulunmak adına ülkenin siyasi, ekonomik gündemini takip etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bol bol haber okuyarak ve borsa yorumlarını okuyarak bilgi yelpazenizi genişletebilirsiniz. İlgili haberler ve yorumlar Dovizmix üzerinden sizlerle paylaşılmaktadır. BIST hisseleri özellikle 100 endeksinde yer alan hisseler, A ve B grubundan seçilmektedir ve dolayısıyla C ve D grubundaki hisselere göre riskleri daha düşüktür. BIST 100 şirketleri incelemek adına KAP platformunu kullanabilirsiniz. İlgili şirketler hakkındaki haberler, sitemiz üzerinden de yayınlanmaktadır. Borsa canlı izleme işlemleri, Dovizmix adlı internet sitemiz aracılığıyla yapılabilmektedir.

Bist 100 Ne Zaman Tatil?

Borsa İstanbul’da resmi tatillerde işlem yapılamamaktadır. Resmi sayılan tatillerde Borsa İstanbul’da işlem yapamazsınız ve ayrıca hafta sonları da Borsa İstanbul’da işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle özel günlerde ve hafta sonları Borsa İstanbul tatildir diyebiliriz. BIST hisse senetleri bu günlerde işlem görmez. Ancak yine de haber ve yorum takibini bırakmamanız gerekmektedir. Çünkü tatil sonrası işlem görülen ilk gün, tatildeki haberlerden etkilenerek hareket edilmektedir. Bu nedenle hangi hisse senedinin ne şekilde işlem göreceğini ancak takip yoluyla anlayabilirsiniz. Bununla beraber borsa kapanış saatinden sonra işlem yapamayacağınız için, vaktinizi temel ve teknik analiz incelemelerine harcayabilirsiniz. Almış olduğunuz hisse senedinin bağlı olduğu şirketi mutlaka yeterince tanımanız gerekmektedir. Bu gibi unsurlar, kazançlı çıkmanız için çok önemlidir. Gerekli olan tüm haber ve bilgileri Dovizmix aracılığıyla elde edebilirsiniz.

Borsa Bugün Kaçta Kapanıyor?

BIST 100 canlı takibini borsanın işleme açık olduğu her dakika Dovizmix üzerinden yapabilirsiniz. Borsa İstanbul’un kapanış saati 18:10 ‘dur. Bu saatten sonra işlem yapılmaz ve verilen tüm emirler ertesi güne bırakılır. Bu nedenle yapacağınız işlemleri, bu saatlere göre belirlemeniz gerekmektedir. Borsa kaçta açılıyor şeklinde sorunuz varsa, 09:40 saatinde borsa açılmaktadır şeklinde yanıt verebiliriz. BIST canlı takip işlemlerini sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca borsa hisse senetleri takibi yaparak, birçok hisse senedinin ne şekilde fiyat hareketi yapacağını önceden tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle BIST 100 nedir sorusuyla başlayan araştırmanızı devam ettirerek edinebildiğiniz kadar bilgi edinmeniz gerekmektedir. Bu unsurları Dovizmix aracılığıyla sağlayabilirsiniz. BIST hisseleri incelemesi yaparak doğru tahminlerde bulunabilirsiniz. Ayrıca piyasada yer alan güvenilir yorumcuların yorumlarını da dikkate alabilirsiniz. Ancak son kararı sizin vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle yapabildiğiniz kadar araştırma yapıp, yatırım yapacağınız hisseye ona göre karar vermeniz gerekir. Borsa canlı izlemesi yaparak konu hakkında daha geniş bilgiler edinebilirsiniz.

Bist 100'den Çıkarılan Hisseler Ne Olur?

BİST 100 endeksinden çıkarılan BIST hisse senetleri burada yer almak için gereken şartları taşımıyor anlamına gelir. Öncelikle Borsa İstanbul, endekste yer alan hisseler ile ilgili olarak Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarının son işlem gününde, son altı ayda sağlanan verileri gözden geçirir ve inceler. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda gereken koşullara uymayan hisseler, endeksten çıkarılır. Koşullara uyan hisseler ise endekse dâhil edilir. Değerlendirme yapılırken, BIST hisselerinin piyasa değeri, fiili dolaşımda yer alan pay oranları dikkate alınarak bir sıralama yapılır. Bu sıralamadaki ilk 100 hisse, endeksi oluşturmaktadır. Dolayısıyla bir hisse senedi, endeks kapsamından çıkarıldığında işlem görmeye devam eder ancak, BIST 100 endeksi içerisinde işlem görmez. Yani endekse bir etkisi olmaz. Öte yandan daha önceden endeksten çıkarılmış bir hisse senedinin, şartları taşıması halinde tekrar endekse dâhil edilebilmesi de mümkündür. Anlık borsa takibi için Dovizmix sistemini kullanabilirsiniz.