Dolar USD Canlı Grafik

Dolar

  15:24:51
33,0249
% 0,0065
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Dolar Kaç Türk Lirası Hesapla

DolarUSD - Dolar
TRY TRY - Türk Lirası
1 USD =
33,0249 TRY

Dolar Fiyatı

Dolar fiyatını merak ediyorsanız, doğru adres Dövizmix.com. dolar alış satış fiyatları anlık olarak bu sayfada.

Amerikan Doları Nedir?

Dolar Ne Kadar?

Amerikan Doları (USD), Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi para birimidir. Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve en tanınmış döviz birimlerinden biridir. Amerikan Doları sembolü "$" olarak gösterilir ve doların alt birimi "cent"dir. 1 dolar, 100 cente eşdeğerdir.

Amerikan Doları, uluslararası ticarette, finansal işlemlerde ve yatırımlarda önemli bir rol oynar. Amerika Birleşik Devletleri'nin ekonomik gücü ve uluslararası ticaretin büyüklüğü nedeniyle dolar, dünyanın dört bir yanında resmi olmayan olarak da sıkça kabul gören bir ödeme aracıdır.

Doların dünya çapında rezerv para birimi olarak kullanılması, diğer ülkelerin döviz rezervlerinin büyük bir kısmının Amerikan Doları olarak tutulmasına neden olmuştur. Ayrıca, birçok ülkenin ulusal para birimleri de Amerikan Doları karşısında değerlenme veya değer kaybetme eğilimi gösterirken, doların dalgalanmaları küresel piyasaları etkileyebilir.

Güncel Dolar Yorumları

Güncel dolar kuru yorumları yapmak ve diğer kullanıcılarımızın son dakika dolar yorumları hakkında fikir sahibi olmak için Üye Girişi yapmalısınız.

Dolarda Son Durum

Dolar ne olur uzman yorumları açısından ekonomistler genellikle faizlerin yüksek oranda belirlenmesinin, enflasyonu ve doğal olarak döviz kurunu düşüreceği görüşündedir. Gerçekten de geleneksel ekonomi teorisine göre, düşük faizler enflasyonun tetikleyicisidir. Ekonomi konusunda ülkemizde bulunan analistler ve uluslararası yatırım yapan kişiler, Türkiye’nin uyguladığı para politikasının dolar kuru anlamında dengesiz olduğu görüşünü savunmaktadırlar.

Merkez Bankaları ekonomide dolaşan para arzını yönetebilmek için faiz oranlarıyla ilgili adımlar atarlar. Hal böyle olunca ülkelerin özellikle siyasal gelişmeleri, dolar ne olur uzman yorumları konusunda atılan somut adımların önüne geçebilmektedir. örneğin geçtiğimiz yıllarda Fransa’da yaşanan “Sarı Yelekliler” eylemleri, Fransa’nın ekonomik anlamda olumsuz etkilenmesine sebep olmuştur.

Dolar TL Grafiği

Dolar kuru grafiği ekranı ile dolar alış ve satış fiyatını ayrıca dolar canlı grafik ekranı ile, günlük, haftalık, aylık ve yıllık grafik verilerini inceleyebilir, dolar tl ne kadar öğrenebilir ve grafik ekranından an be an takip edebilirsiniz.

Bu sayfa üzerinden son dakika dolar verilerine, bugünkü dolar kuru bilgisine, günlük döviz kuru yorumlarına, dolarda son durum grafik verilerine hızlıca erişebilirsiniz.

Dolar Hesaplama

Dolar Hesaplama sayfasından ise elinizdeki dolar'ın TL karşılığını, dolar tl hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Dolar İyi Bir Yatırım Aracı Mı?

Doların iyi bir yatırım aracı olup olmadığı, tamamen trendlere bağlıdır. Örneğin doların yükseliş trendine girdiği dönemde alıp, düşüş trendine girdiğinde satarsanız, zarar edebilirsiniz. Dolayısıyla iyi bir yatırım aracı olmayacaktır. Bu nedenle trendlerin iyi bir şekilde yakalanması gerekmektedir. Dolar kaç para şeklinde araştırma yapıyorsanız, bu fiyatları dönemsel olarak incelemeniz yerinde olacaktır. Bu şekilde haftalık, günlük, saatlik ya da daha uzun vadede aylık, yıllık, 5 yıllık gibi trendleri inceleyerek gelecek hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Trendleri iyi bir şekilde yakalamanız halinde ve doların neye göre değiştiğini anlamanız halinde ilgili yatırım aracı, sizin için doğru ve uygun olacaktır. Canlı dolar takibi için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Dovizmix, sizlere anlık olarak veri sunmaktadır.

Amerikan Doları Tarihi

Amerikan Doları (USD) tarihi, Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlık dönemine kadar uzanmaktadır. İşte Amerikan Doları'nın tarihi hakkında kısa bir genel bakış:

1775-1792: Continental Doları ve Başlangıçlar

Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlık mücadelesi sırasında, çeşitli koloniler kendi para birimlerini bastılar. Ancak, Continental Kongresi tarafından basılan Continental Doları, değer kaybı ve güvensizlik sorunları nedeniyle güven kazanamadı.

1792: Doların Kuruluşu

1792 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, Amerikan para biriminin birimi olarak "dolar"ı resmi olarak kabul etti. Aynı yıl, Doların Kuruluş Kanunu (Coinage Act of 1792) çıkarıldı ve ABD Hazinesi, ilk federal madeni paraları bastı.

19. Yüzyıl: Altın ve Gümüş Standart

  1. yüzyıl boyunca, Amerika Birleşik Devletleri Doları altın ve gümüş standardına dayalı olarak kullanıldı. Bu dönemde, ABD Hazinesi altın ve gümüş paralar bastı ve bunlar dolaşımda kullanıldı. 1834 yılında Altın Standartı Resmi olarak kabul edildi.

20. Yüzyıl: Altın Standardının Sonu ve Modern Dolar

1933 yılında, Büyük Buhran döneminde Amerika Birleşik Devletleri altın standardından ayrıldı ve vatandaşların altın sahipliğini yasakladı. Ardından, 1944 yılında Bretton Woods Anlaşması imzalandı ve dolar altın karşılığında diğer ülkelerin döviz rezervleri olarak kabul edildi.

Ancak 1971 yılında ABD Başkanı Richard Nixon, altın standardını sona erdirdi ve doları altına dönüştürmeyi durdurdu. Bu olay, modern döviz kurlarının serbest dalgalanmaya bırakıldığı bir dönemin başlangıcı oldu. Bu dönemden itibaren, Amerikan Doları dünya genelinde önemli bir rezerv para birimi ve uluslararası ticarette yaygın olarak kullanılan bir araç haline geldi.

Bugün Amerikan Doları, dünya çapında birçok ülkede resmi veya yarı resmi olarak kabul görmektedir ve uluslararası finansal piyasalarda en yaygın olarak işlem gören para birimlerinden biridir.

Dolar anlık, haftalık, aylık ve yıllık grafik verisi.

1 Dolar Kaç TL?

Dolar Canlı Grafik Verileri ve 1 Dolar Ne Kadar TL? gibi sorular için en doğru adres Dövizmix. An itibari ile 1 Dolar bugün 33,0249 TL'dir.

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Hydra
29.07.2021 15:54

Fed faiz artırımı ile dolar ne yönde seyreder? Düşer mi Çıkar mı?

admin
01.05.2021 15:20

1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun.

Dolar yorumları
admin
08.03.2021 18:00

Dünya Kadınlar günü kutlu olsun. Kadınlarımıza daha fazla saygı ve değer vermemiz dileği ile.

Dolar yorumları
Hydra
02.02.2021 12:35

Dolar ise düşüşe devam ediyor. Güncel Dolar grafiği

Dolar yorumları
Hydra
11.12.2020 14:40

Dolar/TL Yaptırım Endişeleriyle 8,0 Seviyesi Üzerine Çıktı
Türk lirası varlıklarda bu hafta yaptırım riski nedeniyle negatif fiyatlama var. AB Liderler Zirvesi’nde endişe edilen sert bir yaptırım kararı çıkmadı, ancak Mart ayına kadar süreç izlenecek ve Mart’ta bir daha görüşülecek. Öte yandan ABD tarafında ise CAATSA yasası kapsamında yaptırımların uygulanacağına dair haberler TL’nin negatif ayrışmasına neden oluyor.

ABD ve AB ile uzun zamandır yaptırım nedeniyle bir gerginlik var ve dönem dönem tansiyon yükseliyor, ancak önemli olan şu ki bu başlıklardaki riskler hiç azalmıyor, sadece bazen diğer gelişmelerden dolayı arka plana düşüyor.

Bugün de ABD’nin her an yaptırım uygulayabileceğine dair haberler nedeniyle Türkiye CDS 5 Yıllık USD ve kur tarafında yükseliş borsada ise düşüş var. Fiyatlamalara baktığımızda;

USD/TRY kuru rekor sonrası 7,80’li seviyelerde dengelendi ve ekonomik göstergelerdeki bozulmalara rağmen yükseliş atakları 8,0 üzerinde zorlandı. Bugün ise kur yeniden 8,0 üzerini test etti. Kısa vadede yükseliş hareketinin hızlandığı seviye olan 7,87’nin korunması 8,05 - 8,15 aralığını destekliyor, 8,15 üzeri ise yeni rekor riski anlamına geliyor.

EUR/TRY kurunda, dün ECB’nin varlık alımlarını 500 milyar euro artırması, varlık alım programını da 9 ay daha uzatması ve eurodaki güçlenmeye karşın direkt bir müdahale olmayacağını yinelemesi euroyu destekledi. Euro, küresel piyasalarda yükselişini korurken TL’nin de siyasi-jeopolitik risklerle değer kaybetmesiyle kur bugün 9,73’e yükseldi. Kurda 9,63 üzeri alımları hızlandıran bir bölge ve 10,0 hedefli hızlanmaya neden olabilir.

BİST 100, dünkü rekor sonrası bugün düşüşte, ancak dünya borsalarında da düşüş var ve endeksteki fiyat negatif ayrışma anlamına gelmiyor.

Uygulanması konuşulan yaptırımlara Trump’ın tavrı son derece önemli, ancak süreç Biden dönemine kalırsa piyasalarda daha sert bir yaptırım riski fiyatlaması söz konusu olabilir.

Yazar: (Şenay Şerefoğlu)

Hydra
19.11.2020 12:39

Merkez bankası faiz arttırmı yapar ise çok kişi terse düşecek. Dolar nereye kadar düşer ?

Hydra
19.11.2020 12:38

Bugün kritik bir gün, dolar ve altın için. Bakalım dolar ne kadar olacak?

admin
10.11.2020 08:45

Saygı ile anıyoruz.

Dolar yorumları
Hydra
31.10.2020 15:20

9,60 deniyor.

kr4l için cevaplandı.  Göster
kr4l
31.10.2020 15:20

Dolar fiyatı sizce ne olacak yıl sonuna doğru?

admin
28.10.2020 09:57

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Dolar yorumları
aykut
27.10.2020 09:11

#dolara müdahale gelmezse, beklentim 8.20 ve üstü.
YTD

admin
09.10.2020 22:38

Dövizmix ekibi olarak, siz değerli kullanıcılarımız için sürekli çalışıyoruz. Kullanmış olduğumuz tema daha kullanıcı dostu hale getirmek için çalışma yapıyoruz. Çok kısa süre içinde yeni temamız yayında olacak. Sitemizi kullandığınız için teşekkürler.

admin
30.09.2020 12:10

Altın ve döviz alımında BSMV binde 2'ye indi

Cumhurbaşkanlığı kararı ile mayıs ayında binde 2'den yüzde 1'e çıkarılan döviz alımında tahsil edilen BSMV yeniden binde 2'ye indirildi. Böylece 100 bin dolar alımında BSMV bin dolardan 200 dolara indi. Mayısta dövizin tırmanışına çare olması için artırılan verginin bir daha yerine konulduğunda yüklü miktarda vergi ödenmesinden çekinen vatandaşın döviz satmasına engel olduğu söyleniyordu. Cumhurbaşkanlığı kararında 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu'nun 33'üncü maddesinde yer alan BSMV nispetlerine ilişkin 28.08.1998 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı'nın eki Kararın 1'inci maddesinin 1'inci fıkrasının e bendinde yer alan yüzde 1 ibaresinin binde 2 olarak değiştirildiği bildirildi.

admin
30.08.2020 09:15

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

Dolar yorumları
Hydra
10.08.2020 14:23

@ertuken ne dersin dolar için? Dolar yükselir mi düşer mi?

Hydra
05.08.2020 23:35

Ben ihtimal vermiyorum.

selim için cevaplandı.  Göster
selim
05.08.2020 23:27

doların yakın zamanda düşme ihtimali var mı acaba?

admin
01.08.2020 10:17

Tüm üyelerimizin kurban bayramı mübarek olsun.

Hydra
17.07.2020 11:51

A1 Capital – Dolar Kuru USDTRY Yorumu
USDTRY grafikte 6,85 – 6,87 arasında dar bant aralığında işlem gördü. Seans sonunda 6,86 seviyesinde kapattı ve bu sabah 6,8580 ile yatay işlem görüyor. 6,87 sınırında sıkışma devam ediyor. 50g ortalamanın 6,8450 seviyesinde kaldığını gözlemliyoruz. Yatay direnci 6,86 üzerine dirençlerini 6,90 – 6,94 olarak görmeye devam ediyoruz. Desteklerini 6,80 – 6,72 – 6,61 olarak belirliyoruz.

Anlık Dolar Yorumları (70)

Bu ay Dolar Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!

Dolar Son 1 Aylık Veri
SatışTarih
32,994912.07.2024
32,825911.07.2024
32,780310.07.2024
32,895709.07.2024
32,713808.07.2024
32,664507.07.2024
32,720006.07.2024
32,654705.07.2024
32,544604.07.2024
32,537003.07.2024
32,523902.07.2024
32,646401.07.2024
32,900030.06.2024
32,882629.06.2024
32,874328.06.2024
32,822927.06.2024
32,825726.06.2024
32,942025.06.2024
32,904524.06.2024
32,930023.06.2024
32,824822.06.2024
32,840821.06.2024
32,818220.06.2024
32,510719.06.2024
32,505918.06.2024
32,796917.06.2024
32,787816.06.2024
32,787815.06.2024
32,786214.06.2024
32,299413.06.2024
32,338212.06.2024