Alçalan Takoz Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur? Grafik Nasıl Çizilir?

Alçalan Takoz Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur? Grafik Nasıl Çizilir?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Alçalan Takoz Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur? Grafik Nasıl Çizilir?

Bu yazımız da Alçalan takoz formasyonu nedir konusunu ele alacağız. Alçalan Takoz Formasyonu görünüş itibarı ile alçalan bir üçgene benzer. Alçalan Takoz Formasyonu yükseliş trendinin bitmesi ile başlamaktadır.

Yükseliş trendinden çıkmış genellikle aşağı fakat bazen yukarı doğru dalgalanmalar yapan fiyatların tepe ve dip fiyat seviyelerine aşağı doğru kanal tekniği uygulanması veya yatay direnç - destek çizgilerinin çekilmesi ile alçalan takoz formasyonu ortaya çıkmaktadır.

Alçalan Takoz Formasyonu Hedefi Nedir?

Alçalan takoz formasyonu hedefi, yükseliş trendini bitirmiş, duraklama döneminde ki bir fiyatın her tepenin bir önceki tepeden daha aşağı seviyede oluştuğu ve her 2 tepe arasında bir dip oluşur ve bu dip seviye her 2 tepe arasında tepe seviyelerine gelmeyecek şekilde çok daha fazla alçalarak dip ve tepelerden oluşan formasyondur. Düşen takoz formasyonu hedefi bu şekilde tespit edilebilinir.

Alçalan Takoz Formasyonu Nasıl Belirlenir?
Alçalan Takoz Formasyonu Nasıl Belirlenir?

Dip seviyelere çizilen destek çizgisi ile tepe seviyelerine çizilen direnç çizgisi ile aşağıya doğru eğilen bir Alçalan takoz gözükmektedir eğer uçları birleştirirseniz alçalan bir üçgen görünümü de elde edebilirsiniz.

Alçalan Takoz oluşumu esnasında hacim miktarında net görülen bir düşüş yaşanır. Hacimden gerekli desteği alamayan bir düşüşün trendden daha çok bir formasyon olduğu bu şekilde ortaya çıkar.

Alçalan Takoz Formasyonu Hakkında Bilgiler

Alçalan Takoz Formasyonunda ana yükseliş trendi içinde yaşanan aşağı yönlü düzeltmenin diplere doğru eğilimde olup, artış temposunun yani ivmesinin hacim miktarının belirgin bir şekilde düşmesinden dolayı kısalarak azaldığını anlayabiliriz.

Alçalan Takoz Formasyonunda fiyat seviyeleri genellikle arttığı için onla beraber hacimde formasyonla beraber doğru orantılı şekilde artacağı düşünülür. Fakat Alçalan Takoz da hacim ile formasyon arasında doğru orantı vardır takozlar arası alan artmak yerine azaldığı için tepe seviyeleri düştüğü hacim belirgin bir miktarda düşer formasyon çıkışında ise kendisini toparlar.

Formasyonun bitişini ise takozlar arası daralma gittikçe artar fakat hacimce bir atış yaşanır bu durum Alçalan Takoz Formasyonunun artık geçerli olmadığı anlamına gelmektedir. Alçalan Takozlar arası alan daraldıkça değişim yaşayamayan seviyeler hızlı bir kırılma ile formasyondan çıkar.

Alçalan Takozun alt seviyelerinde gittikçe sıkışan ve azalan hacim formasyonu sonlandırarak fiyatları formasyonun tersine yani aşağı yerine yukarıya çekerek formasyonu sonlandırır.

Alçalan Takoz Formasyonu gösterdiği yönün tersine bir kırılma yaşanır ve bu durum diğer Takoz Formasyonu olan Yükselen Takoz Formasyonu için de geçerlidir.

Alçalan Takoz Formasyonunun Bitişi Nasıl Kontrol- Teyit Edilir?

Düşüşün biteceğini anlamak yani teyit edebilmek için takoz direncinin üstünde hedefinize göre 4 saatlik veya 1 günlük kapanış olması gerekmektedir. Bu tür kapanışlar olmadan formasyondan çıkış olması genellikle beklenmez.

Formasyon çıkışındaki artış miktarını şu şekilde hesaplarız:

Alçalan takoz formasyonu hedefi ise başlangıç ve dip fiyatları arasındaki mesafe yani formasyonun boyu kadar muhtemel bir artış yaşanabilir.