Ayı (Bear Trap) Tuzağı Formasyonu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Ayı (Bear Trap) Tuzağı Formasyonu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Ayı (Bear Trap) Tuzağı/Kapanı Formasyonu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızın konusu Ayı tuzağı nedir ve nasıl anlaşılır olacak. İngilizcede bear trap olarakda geçen ayı piyasası tuzağı, hisse senetlerinin, endekslerin veya diğer finansal araçların fiyatlarının destek hattından hızla düşmesi, tüm fiyatların yükselme eğiliminde olması ve bu da ayı piyasasının başladığına dair yanıltıcı bir görünüm yaratmasıdır.

Bu ayı tuzağı, yatırımcıların varlığın değerinde bir düşüş beklentisiyle finansal araçta ayı pozisyon almasına neden olabilir. Ancak bu durumda varlığın değeri aynı kalır veya yükselir. Bu durumda da yatırımcıların zarar görmesine neden olur.

Ayı Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Peki; ama yaı yuzağı nasıl anlaşılır? Yatırımcılar yükseliş eğiliminde seyrederken ve varlık fiyatı belli bir seviyeye düştüğünde satış yapar, yatırımcılar düşüş eğilimindeyken, varlığı tekrar satın almak ve ileride kar elde etmek için varlığı kısaltabilirler. Ancak, bu düşüş eğilimi kısa bir süre içinde gerçekleşmezse veya durum tersine dönerse, o zaman içinde olunan bu durum bir ayı tuzağına dönüşecektir. Yatırımcılar çoğu zaman piyasa eğilimlerini analiz edebilmek ve aynı zamanda da yatırım stratejilerini değerlendirebilmek adına teknik yapılara güven duyarlar.

Teknik yöndeki tüm yatırımcılar, Fibonacci uygulamaları, bağıl güç indeksi (RSI) ve hacim göstergeleri dâhil olmak üzere ayı tuzakları belirlemek ve önlemek için çeşitli analitik araçları kullanmaya çalışırlar. Bu araçlar ise yatırımcıların varlığın mevcut fiyat eğiliminin hem sürdürülebilir olup olmadığını anlamalarına hem de bundan yola çıkarak tahminlerde bulunmalarına da olanak sağlar.

Ayı Tuzağı Formasyonu

Ayı Tuzakları Ve Bu Tuzakların Açığa Satış İşlemleri

Varlık fiyatlarının düşmek üzere olduğuna inanan yatırımcılar, ayı piyasasında işlem görüyor. Bu yatırımcılar, piyasanın genel yönünün düştüğüne de inanabilir. Bir ayı piyasasında uygulanacak olan belirli yatırım stratejisinin sahip olduğu odak noktası, varlık fiyatlarındaki düşüşten kar sağlamaktan geçmektedir. Bu stratejiyi uygulamak adına da çoğu zaman kısa pozisyonlar kullanılmaktadır. Başka bir deyişle, yatırımcı varlığı geri satın almak için ilk kez sattığında veya daha düşük bir fiyattan kapattığında kısa pozisyon oluşur.

Bir yatırımcı varlık fiyatlarının yakın gelecekte düşeceğine inandığında, varlığı kısaltmaya karar verebilir. Kısa pozisyon, bir ipotek hesabı aracılığıyla bir aracı kurumdan hisse veya varlık sözleşmeleri ödünç alan bir ticaret tekniğidir. Yatırımcı ödünç aldığı enstrümanları satar ve fiyat düştüğünde, onları geri almak niyetiyle düşüşten sonra kar eder. Bir ayı piyasasındaki yatırımcılar yanlışlıkla bir fiyat düşüşü tespit ettiğinde, ayı tuzağı içerisine düşme riski de artacaktır.

Fiyatlar yükseldiğinde, açığa satış yapanlar, kayıpları en aza indirmek adına pozisyonlarını korumak zorunda kalırlar. Daha sonra alımlar artabilir ve bu da fiyat ivmesini artırmaya devam edebilir. Açığa satış yapmakta olan tüm yatırımcılar, kısa pozisyonlarını kapatmak için enstrümanlar satın aldıktan sonra, varlığın yükseliş ivmesi düşme eğilimindedir.

Ayı Tazağı Nedir?

Varlıkların, endekslerin veya diğer finansal araçların değeri artmaya devam ettiğinde, bu tür yatırımcılar aynı zamanda kayıpları maksimize etme veya teminat çağrılarını tetikleme riskine de sahiptir. Bununla birlikte, tüccarlar aynı zamanda kayıpları en aza indirmek için zararı durdur emirlerini kullanabilir.