Yükselen Takoz Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur? Grafik Nasıl Çizilir?

Yükselen Takoz Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur? Grafik Nasıl Çizilir?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Yükselen Takoz Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur? Grafik Nasıl Çizilir?

Bu yazımızda yine önemli formasyonlardan olan yükselen takoz formasyonu nedir ve yükselen takoz formasyonu hedefi konularını ele alacağız.

Yükselen Takoz Formasyonu görünüş itibarı ile yükselen bir üçgene benzer. Yükselen Takoz Formasyonu düşüş trendinin bitmesi ile başlamaktadır.

Düşüş trendin den çıkmış genellikle yukarı fakat bazen aşağı doğru dalgalanmalar yapan fiyatların tepe ve dip fiyat seviyelerine kanal uygulanması veya yatay direnç-destek çizgilerinin çekilmesi ile yükselen takoz formasyonu ortaya çıkmaktadır.

Yükselen Takoz Formasyonu Nedir?

Yükselen Takoz Formasyonu düşüş trendinden çıkmış bir fiyatın her tepenin bir önceki tepeden daha yüksek seviyede oluştuğu ve her 2 tepe arasında bir dip oluşur ve bu dip seviye her 2 tepe arasında tepe seviyelerine gelmeyecek şekilde yükselerek dip ve tepelerden oluşan formasyondur.

Dip seviyelere çizilen destek çizgisi ile tepe seviyelerine çizilen direnç çizgisi ile yukarıya doğru uzanan bir yükselen takoz gözükmektedir eğer uçları birleştirirseniz yükselen bir üçgen görünümü de elde edebilirsiniz.

Yükselen Takoz oluşumu esnasında hacim miktarında net görülen bir düşüş yaşanır. Hacimden gerekli desteği alamayan bir düşüsün trendden daha çok bir formasyon olduğu bu şekilde ortaya çıkar.

yükselen takoz formasyonu nedir

Yükselen Takoz Formasyonu Hakkında Bilgiler

Yükselen Takoz Formasyonunda ana düşüş trendi içinde yaşanan yukarı yönlü düzeltmenin yükselme eğiliminde olup, artış temposunun yani ivmesinin hacim miktarının belirgin bir şekilde düşmesinden dolayı kısalarak azaldığını anlayabiliriz.

Yükselen Takoz Formasyonunda fiyat seviyeleri genellikle arttığı için onla beraber hacimde formasyonla beraber doğru orantılı şekilde artacağı düşünülür. Fakat Yükselen Takoz da hacim ile formasyon arasında ters orantı vardır takozlar arası alan artmak yerine azaldığı için tepe seviyeleri artmasına rağmen hacim belirgin bir miktarda düşer formasyon çıkışında ise kendisini toparlar.

Formasyonun bitişini ise takozlar arası daralma gittikçe artar fakat hacimce bir atış yaşanır bu durum Yükselen Takoz Formasyonunun artık geçerli olmadığı anlamına gelmektedir. Yükselen Takozlar arası alan daraldıkça değişim yaşayamayan seviyeler hızlı bir kırılma ile formasyon dan çıkar.

Yükselen Takozun üst seviyelerinde gittikçe sıkışan ve azalan hacim formasyonu sonlandırarak fiyatları formasyonun tersine yani yukarı yerine aşağıya çekerek formasyonu sonlandırır.

Yükselen Takoz Formasyonu gösterdiği yönün tersine bir kırılma yaşanır ve bu durum diğer Takoz Formasyonu olan Aşağı Takoz Formasyonu için de geçerlidir.

yukselen-takoz-formasyonunun-bitisi-nasil-kontrol-teyit-edilir

Yükselen Takoz Formasyonu Hedefi

Yükselen takoz formasyonu hedefi: Yükselmenin biteceğini anlamak yani teyit edebilmek için takoz desteğinin altında hedefinize göre 4saatlik veya 1 günlük kapanış olması gerekmektedir. Bu tür kapanışlar olmadan formasyondan çıkış olması genellikle beklenmez.

Formasyon çıkışındaki düşüş miktarını şu şekilde hesaplarız:

Başlangıç ve dip fiyatları arasındaki mesafe yani formasyonun boyu kadar muhtemel bir düşüş yaşanabilir.