Alçalan Üçgen Formasyonu (Desceding Triangle) Nedir?

Alçalan Üçgen Formasyonu (Desceding Triangle) Nedir?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Alçalan Üçgen Formasyonu (Descending Triangle) Nedir? Formasyon Sonrası Ne Olur? Hedefi Nasıl Bulunur?

Alçalan üçgen formasyonu, yükseliş trendlerinin sonda kalan kısımlarında düşüşe doğru gerçekleşen bir hareket ortaya koyar. Aynı zamanda da bu düşüş trendlerinin de orta kısımlarında devam formasyonu olarak da kendilerini göstermeleri mümkündür. Bu açılan da üçgen formasyonu dahilindeki düşüşler dip noktalarda düz çizgileri meydana getirmektedirler.

Alçalan tepe ile alttaki yatay tabanın birleşmesiyle oluşan alçalan üçgen, alçalan trendin devamında bir devam örüntüsü gösterir. Bir yükseliş eğilimi görürken geri dönüş modelleri olarak da kullanılabilirler.

Bu üçgenlerin tepe noktalarında meydana gelmekte olan tüm yükseliş hareketleri, kendinden bir önce oluşmuş olan hareketin de tepe kısmından düşük olacak şekilde meydana gelmektedir. Böylelikle de alçalan üçgen formasyonunda görülen işlem hacmi ise çoğunlukla az olarak tespit edilmektedir.

Bu alçalan üçgen formasyonlarında gerçekleşen fiyat düşüşlerinde meydana gelen hacim artışı dikkat çekmektedir. Bununla beraber de bu formasyonun oluşum safhalarının son kısımlarında işlem hacminin azalmakta olduğu da görülebilmektedir.

Alçalan Üçgen Formasyonu
Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan Üçgenlerde Kırılma Durumu

Alçalmakta olan üçgen formasyonlarında kırılma durumunun gerçekleşmekte olduğu zaman içerisinde bu hareketlerin nelere mal olabileceğini görebilmek adına üçgenin üst bölümünde oluşmuş olan trend göstermekte olan yerin sol taraftaki ucu, alt bölgedeki destek kısmında oluşan düz biçimdeki çizginin de sol tarafına getirilerek paralel durumda kalacak bir çizgi oluşturulmaktadır. Böylelikle de fiyatların hangi tarafta destek altında olacağı da tahmin edilebilir bir hal almaktadır.

Daha istekli satıcılar, her bir alt tepede belirli bir seviyeye kadar birikmiş alıcılarla karşılaştığında, alçalan üçgen modeli görünecektir. Zamanla mallara olan talep azaldıkça, dağdan düşen fiyat bir destek noktasına temas ettiğinde, zirve düşecek ve alıcının gücü de azalacaktır. Bu nedenle, genellikle aşağı yönlü bir kırılma beklenir, bu nedenle bunun düşüş eğilimi olduğu söylenebilir. Fiyat düştükten sonra üçgenin yüksekliğinin düşmesi bekleniyor.

Alçalan Üçgen Grafiği Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Azalan üçgen modelinde işlem yapacaksa eğer, düşüşü beklemek sağlıklı bir seçimdir. Aradan sonra yeniden test etmek, kısa bir pozisyona girme fırsatı yaratabilir. Kırılan destek direnç haline geleceği için bu alana bir durdurma konulabilir.

Alçalan Üçgen Formasyonu Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alçalmakta olan üçgenlerin daha güvenli olduğu söylenebilir çünkü düşüş trendinde devam kalıpları olarak kullanılabilirler. Alt ve üstte oluşan en az iki tepe ve iki alt birleştirilerek çizilir. önemli olan, kesintilerin normal şekilde ilerlemesi için yeterli kesinti olması gerektiğidir. Azalan bir üçgen modelinde işlem yapılacaksa eğer, herhangi bir kırılım beklemek doğru seçim olacaktır.