Dikdörtgen Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur?

Dikdörtgen Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Dikdörtgen Formasyonu Nedir? Hedefi Nasıl Bulunur? Destek ve Direnç Kavramları, Oluşumuna Bir Örnekler ile açıklıyoruz.

Bu yazımızın konusu ise, dikdörtgen formasyonu nedir? Dikdörtgen Formasyonu, önemli destek ve direnç gösteren yatay çizgilerle tanımlanan klasik bir teknik analiz modelidir. Destekten alınıp dirençle satarak veya oluşumdan bir kırılma bekleyerek ve ölçüm yöntemi kullanarak başarılı bir şekilde alınıp satılabilir.

Klasik Teknik Analizde Dikdörtgen oluşumu, teknik analizde bir "fiyat modeli" örneğidir. Fiyat kalıpları, teknik analizin babası olarak kabul edilen Richard Schabaker ve konuyla ilgili birçok kişinin İncil olarak gördüklerini yazan Edwards ve Magee'nin çalışmalarından kaynaklanıyor.

Dikdörtgen Formasyonu Nedir?

Bu teknik analiz dönemi, çizelgelerin grafik kağıdında elle tutulduğu ve hatta basit hareketli ortalamaların (SMA) elle veya büyük, hantal bir toplama makinesi kullanılarak kontrol edilmesi gerektiği zamanlarındandır.

Teknik analistler, hesaplanabilir hareketli ortalama sapması (MACD) gibi göstergelere dayanan modern teknik analizden ziyade, fiyat seviyelerinin zaman içinde kendini tekrar ettiğini varsaydılar. örüntü tanıma, şekil tahmini ve dolayısıyla ticaret karı anlamına geliyordu. Fiyat seviyelerinin şekillerinin çoğu geometrik şekillere dayanmaktadır. Yükselen, alçalan ve simetrik üçgenler, flamalar ve takozlar vardır. Bazen baş-omuz oluşumu gibi daha hayali şekiller görülür. (Baş ve omuz modeline daha yakından bakmak için Fiyat Modelleri - Bölüm 2'yi okuyun.)

Dikdörtgende Arz Ve Talep Dengesi

Bir fiyat çizelgesi veya grafik, arz ve talebin görüntüsü olarak düşünülebilir. Şekil 1, arz ve talebin uzun bir süre boyunca yaklaşık dengede olduğu bir dikdörtgen modelini açıklamaktadır. Hisseler dar bir aralıkta hareket ediyor, dikdörtgenin tepesinde direnci kırmaya çalışıyor ve alt kısımda bulunan destek çizgisine dönüyor. Dikdörtgen, uzun süren bir dönem boyunca ortaya çıkabilir veya geniş aralıklı dalgalanmaların ortasında hızlı bir şekilde oluşabilir. Schabaker, dikdörtgen modelinin bir kareye benzeyebileceğini belirtiyor. Dikdörtgen modeli boğaların ve ayıların yaklaşık olarak eşit derecede güçlü olduğu bir modeldir.

diktorgen-formasyonu-arz-talep-dengesi

Çoğu uzman, dikdörtgenin bir ters çevirme veya devam oluşumu olarak hizmet edebileceğini kabul eder. Tersine dönme grafiği olarak, yukarı veya aşağı bir eğilimi sona erdirir. Bir devam modeli olarak bilinen dikdörtgen modeli, önceki trendin sonunda devam edeceği beklentisiyle mevcut trendde bir duraklamaya sebep olur . Her iki durumda da dikdörtgen, alıcılar ve satıcılar arasındaki çekişmeyi gösterir. Nihayetinde, alım veya satımların hangisinin üstün geleceğine bağlı olarak hisseler ya yükselir ya da çöker

Destek ve Direnç Kavramları

Destek ve direnç kavramları, dikdörtgen oluşumunu anlamak için çok önemlidir. Destek, bir düşüş trendinde en azından geçici olarak bir duraklama yaratmak için satın almanın ortaya çıkması gereken mevcut piyasa fiyatının altındaki herhangi bir fiyat noktası olarak tanımlanır.

Direnç ise, yükseliş trendinde en azından geçici olarak bir duraklama yaratmak için satışın ortaya çıkması gereken mevcut piyasa fiyatının üzerindeki herhangi bir fiyattır.

Bir dikdörtgende, "önemli" destek veya direnç olarak adlandırılabilecek şey ortaya çıkar - yani, tekrar tekrar geri dönen bir fiyat seviyesi. Teknik analizdeki eğilim çizgileri tipik olarak köşegen üzerinde çizilirken, destek ve direncin diyagramı yatay eğilim çizgileri kullanılarak çizilir.

Dikdörtgen Oluşumuna Bir örnek

Şekil 2'de Klon Sistemleri (IMCL) açık-yüksek-düşük-kapanış çubuklarını (mum çubukları yerine) kullanır ve MACD gibi herhangi bir gösterge içermez. Tek ilave, klasik dönemde hesaplanmış olabilecek 30 haftalık hareketli ortalamadır (MA).

diktorgen formasyonu örnek

Bu tablo üzerinde birkaç gözlem yapabilmek için ilk olarak, yaklaşık bir yıldır yürürlükte olan bir ana yükseliş trendi çizgisinin kırıldığına dikkat edin. Kırılma, yükseliş trendinin sona erdiğini gösteriyor. Bu nedenle, uzatılmış dikdörtgen, bir ters çevirme veya destek oluşumu olabilir. Dikdörtgenin sınırlarından bir yükselme veya kırılma olana kadar - kabaca 37.50 ila 47.50 dolar - modelin yorumu belirsizdir.

İkinci olarak, grafikte çizilen yatay çizgiler önemli destek ve direnci gösterir. önemli destek ilk olarak Eylül ayında oluşturuldu, yılın başlarında iki kez test edildi ve Haziran ayında yeniden test edildi. Her destek testinde, hisse senedini yükseltmek için yeterli satın alma ilgisi vardı.

47.50 $ 'lık önemli direnç ilk olarak Ağustos'ta görüldü, ardından Ekim, Nisan ve Temmuz'da incelendi. Her bir noktada, satıcılar alıcıları ezdi ve hisse senetleri geriledi. önemli destek ve direnç arasındaki bu kararsızlık dikdörtgen şeklini oluşturur.

Son bir gözlem, MA'nın eğimini 30 haftalık hesaplamalar belirler. Tüm hareketli ortalamalar arasında bu, trendi en iyi şekilde tanımlayan eğimdir. Formasyon doğal olarak dikdörtgenle ilişkindir. Bir yükseliş veya düşüş trendinde, 30 haftalık MA eğimi , yana doğru değil, yukarı veya aşağıyı gösterecek şekilde olacaktır. Grafiğin ilk aşamalarında yükseliş trendini taklit ederek nasıl yükseldiğine dikkat edin. Daha sonra düzleşti ve uzun süre gösterecek şekilde destek seviyesine doğru eğilmeye başladı.

Dikdörtgen Formasyonunda Alım ve Satım

Aşağıdakiler, bir dikdörtgen formasyonunda ticaret için iki temel stratejidir:

Birincisi, destekle satın almak ve dirençle satmaktır (ayrıca dirençte açığa satış yapabilir ve destekle kısa satışı karşılayabilir). Riski azaltmak için, stoğun destekten kopması durumunda, belki% 3 oranında çok sıkı bir durdurma kullanılabilir. örneğin, biri 37.50 $ 'dan satın aldıysa, stop-loss $ 37.50 veya 1.12 $' dan% 3 daha düşük olacaktır. Hisse senedi 36.38 $ 'a (37.50 $ - 1.12 $) ulaşırsa tüccar pozisyondan çıkar.

Dikdörtgen formasyonunda takas etmenin başka bir yöntemi de kopuşu beklemektir. Tüm teknik modellerde olduğu gibi, bu kırılma ideal olarak normalin üzerindeki hacimde gerçekleşmelidir. Ticaretten ne zaman çıkmayı düşüneceğini bilmek için, tüccar aşağıda açıklanan ölçüm prensibini kullanabilir.

Ölçme Prensibi, belirli bir minimum fiyat hedefi belirlemenize izin verir. Böyle bir hedef, size küçük trend hareketi dönemlerinde tutunmanız gereken objektifliği vermelidir.

Bu prensip, dikdörtgen veya üçgen gibi iyi tanımlanmış herhangi bir teknik analiz modeliyle çalışır. Minimum hedefi hesaplamak için, önce modelin yüksekliğini belirleyin.

Top: $47.50

Bottom: $37.50

Height: 10.00 points

diktorgen formasyonu nedir

Yükselişin kırılması için, formasyonun yüksekliği belirlendikten sonra, farkı koparma seviyesine ekleyin. Direnç seviyesi 47.50 $ ve yükseklik 10 puan olduğundan minimum hedef 57.50 $ 'dır. Tabii ki, hedefe ulaşmak biraz zaman alabilir, bu yüzden satıcılar sabırlı olmalıdır. Ayrıca, ölçüm ilkesi bir garanti değil, bir olasılık ifadesidir. Satıcılar, hedefe rağmen hissenin teknik resmini dikkatlice izleyecektir.

Sonuç

Özetle, dikdörtgen formasyonu önemli bir destek ve dirençle sınırlanan ve yatay eğilim çizgileri ile tanımlanan klasik bir teknik analiz modelidir. Model, destekten satın alarak ve dirençle satarak veya kopuşu satın alarak ve bir hedef belirlemek için ölçüm ilkesini kullanarak takas edilebilir.