Destek ve Direnç Nedir? Borsa Destek Direnç Nedir? Direnç Seviyesi Nedir?

Destek ve Direnç Nedir? Borsa Destek Direnç Nedir? Direnç Seviyesi Nedir?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Bir teknik analiz kavramı olarak kullanılan destek ve direnç, finansal piyasaların tümünde kullanılan bir kavramdır.

Bu yazımızda destek ve direnç nedir, borsa destek direnç nedir, direnç seviyesi nedir gibi konulara yer veriyor olacağız.

Bir teknik analiz kavramı olarak kullanılan destek ve direnç kavramı, finansal piyasaların tümünde kullanılan bir kavramdır.

Destek ve direnç ne anlama gelmektedir, gelin öncelikle buna bakalım. Tüm finansal piyasalarda kullanılan kavramlardan biri de destek ve direnç kavramlarıdır. Destek kavramı; talebin artması sebebiyle düşüşün durmasının beklediği seviye anlamına gelmektedir. Bir varlığın fiyatı düştükçe talep artar ve bu şekilde bir destek hattını oluşturur. Fiyatlar arttıkça satış sebebiyle de ortaya direnç bölgeleri çıkmaktadır. Bu destek ve direnci çok iyi bir şekilde kullanabilmek için, ilk olarak varlık fiyatlarının tipik olarak nasıl hareket ettiğini anlamanız gerekmektedir.

Destek ve direncin genel özellikleri destek ve direncin belirli bazı genel özellikleri bulunmaktadır. Piyasanın yükselip geri çekildiğinde, geri çekilmeden önceki ulaşılan en üst seviye direnç olarak adlandırılmaktadır. Destek ise piyasanın yeniden yükselişinin devam etmesi halinde, daha yükselişe başlamadan önceki ulaşılan en düşük nokta olarak adlandırılmaktadır. Destek ve dirençle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler bulunmaktadır.

Bu bilgiler şunlardır; destek ve direnci kırmadan önce yapılan fiyat testi, bu noktanın güçlü destek ya da direnç bölgesi olduğunu göstermektedir. Diğeri ise fiyat dirençten geçtiği zaman bu direnç artık potansiyel bir destek noktası olmaktadır. Bir destek ya da direnç seviyesi kırıldığında, oluşan hareketin gücü destek veya direncin güçlü olduğunu göstermektedir.

Destek ve direnç ile yatırım yapmak çok zor ve oldukça pratik gerektiren bir iştir. Yatırım yapmadan önce eğilimleri, trendleri, grafik düzenlerini, destek ve direnç noktalarını dikkatli bir şekilde incelemeniz ve bilmeniz gereklidir. Bunun için gerçek para kullanmayarak pratik yapmanız sizler açısından çok daha iyi olacaktır.

Aksi halde bu özellikleri bilmeden bu işe girmeniz sizlerin para kaybetmesine sebep olabilmektedir. Destek ve direnci kullanmak için belirli bir yatırım yöntemi bulunmaktadır. Bu yatırım yöntemini en genel haliyle şu şekilde açıklayabiliriz; yükseliş trendlerinde ya da fiyatların yükseldiği aralıklara yakın destek noktalarından satış yapmak ve düşüş trendlerinde ya da fiyatların düştüğü direnç seviyelerinin olduğu noktalarda satış yapmak şeklinde özetlenmektedir.