Çift Tepe Formasyonu Nedir?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 11 Eylül 2021 12:39

Çift Tepe Formasyonu Nedir? Çift tepe formasyonu ne demek? Sonrasında Ne Olur?

Çift Tepe Formasyonu Nedir?

Çift Tepe Formasyonları Bunlar önemli bir teknik analiz biÇimidir ve genellikle yukarı ve aşağı trendlerin sonunda meydana gelirler. Çift tepeler, yükselen Çift dip trendinin sona ermek üzere olduğunu gösteriyor.

OldukÇa güvenilir trend tersine Çevirme modellerinden biridir. Yükseliş trendinin sonunda oldu. Çift tepe paterni ana trend değişikliği oluşumu olduğundan, iki zirvenin oluşumu arasındaki süre 2-3 ay olabilir. İki modlu oluşumdaki iki tepenin yüksekliklerinin aynı seviyede meydana gelmesi gerekmez. İki dağ arasındaki yükseklik farkı % 3 olabilir.

Çifte tepe formasyonu oluşmasıyla fiyatlar yükseliş eğilimindedir. Fiyatla birlikte işlem hacmi artar. Yükselen fiyatlar zirvelerden düşerek bir Çukur oluşturdu. Bu alt kıvrımda, önceki tepe direnÇ olarak gösterilir. önceki zirvenin satışlarına bakılırsa, ilk zirvenin tamamlanması iÇin destek seviyesi kırılır ve benzer bir 'M' harfi oluşturur.Destek seviyesi kırıldıktan sonra, fiyatın yüksek H seviyesine düşmesi bekleniyor.

Çift Tepe Formasyonu Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yüzde yüz oranda güvene sahip bir model yoktur. Stop-loss seviyesini belirlemek iÇin, doğru bir ticaret stratejisi formüle etmek iÇin önemli bir koşul olan işlem tamamlandıktan sonra bile başarısızlık olasılığını göz önünde bulundurun. Formasyon hedefine tam olarak ulaşılamayabilir. Bunu akılda tutarak, oluşumun tamamlanmasından sonra, hedef fiyata yakın kar alma seviyesinin belirlenmesi ve piyasanın yeni trendinin pozisyonu kapatıp yeni bir işlem aÇmasını beklemek gerekir.

Çift Tepe Formasyonu Nedir?

Çift Tepe Formasyonu Ne Demektir?

Yukarı doğru hareket etmeye devam eden fiyat mumu, önemli bir direnÇ noktasına dokunur ve tersine döner. Desteğin verdiği tepkiden dolayı ürün tekrar toparlandı, ürün satın alma arzusu ile direnÇ bölgesine tekrar yaklaşmaya Çalıştı ancak yeterli ivme bulamadı.

Bazen yaptığı son tepeden döndüğünde, bazen de tatbikatı tamamlamadan o tepenin altından döndüğünde Çift tepe oluşturmaya başladı. Alt destek noktasının kırılması ile oluşum tamamlanmış olur. Genel olarak, trendin sonunda yükselme eğilimi oluşur ve güvenilirliği yüksektir.

Yükseliş trendinin sona erdiğinin ve ayı piyasasının Çift tepe oluşumundan sonra başlayacağının bir işareti olarak yorumlanmalıdır.

Aşağıdaki şekil, Çift üst desen iÇin hedef fiyatın hesaplanmasını göstermektedir. Grafikte, hedef fiyat oranının düştükten sonra da düşmeye devam ettiğini göreceksiniz.