Trend Dönüş Çanak ve Ters Çanak Formasyonları Nedir?

Trend Dönüş Çanak ve Ters Çanak Formasyonları Nedir?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Trend Dönüş Çanak ve Ters Çanak Formasyonları Nedir? Formasyon Sonrası Ne Olur?

Bu yazımızın konusu, çanak formasyonu nedir, borsada çanak ne demek, ters çanak formasyonu gibi sorularınızın cevapları olacak. Çanak formasyonları düşen piyasa dönüşlerinde, Ters Çanak Formasyonları ise yükselen piyasa dönüşlerinde görülmektedir.

Çanak Formasyonu genellikle varlık fiyatının ucuz olduğu, Ters Çanak Formasyonu ise varlıkların yüksek fiyatlandığı piyasalarda görülür. Çanak formasyonunda fiyatlar bir dip çalışması yaparak bir süre yatay harekette bulunur.

Çanak Formasyonu borsa grafiklerinde kap şekline benzetildiği için çanak olarak adlandırılmaktadır.

Çanak Formasyonu Nedir, Nasıl Oluşur?

İlk olarak çanak formasyonu nedir buna bakalım. Yükselen bir trend sonra fiyatların yükselmesi ile satışlara başlayan kullanıcıların etkisi ile piyasada dip noktası oluşmaktadır. Dip seviyesine düşen satış fiyatları piyasayı bir süreliğine yatay bir şekilde seyreder. Bu dönemde normalde düşüş trendi sona ermiştir fakat yüksek miktarda alım yapılmadığı için halen trendde gözükmektedir.

Piyasayı yatay bir şekilde seyreden fiyatların işlem hacim miktarları da oldukça düşmektedir. Hacim miktarı çanağın en orta noktasında bulunan en dip seviyede en düşük miktarına ulaşmaktadır. Hacim miktarı en düşük seviyeye düştükten sonra alımlar belirgin bir şekilde yavaş yavaş artmaya başlamaktadır.

Alış miktarlarının yeni kullanıcıların piyasaya dahil olması ile fiyatlarda yükselmeler görülmektedir. Fiyatlar yükseldikçe yapılan karlı satışlarla yeni bir tepe oluşur.

Beklenilen hareket bu tepeyle oluşan direnç çizgisinin kırılması ile başlamaktadır. Direncin kırılması ile formasyon tamamlanmış olup, çıkış trendi kesinleşmiş olmaktadır. Direncin kırılması ile beraber işlem hacmi de artmaktadır.

Ters Çanak Formasyonu Nedir?
Çanak Formasyonu Nedir?

Çanak Formasyonu Bitişi Nasıl Kontrol Edilir?

Direncin kırılması ile beraber işlem hacmi de artmaktadır. çanak formasyonunun tamamlanması ile beraber gerçekleşmesi beklenen yükseliş miktarı formasyon boyu kadardır. çanak formasyonu sonrası trend yönü genellikle yukarıyı göstermektedir.

Ters Çanak Formasyonu Nedir? Nasıl Belirlenir?

Ters çanak formasyonunun görünüş şekli çanak formasyonunun tam ters halidir. Çanak Formasyonu kadar pek fazla görülmemektedir. Fakat görüldüğü zamanlarda önemli bir sinyal anlamına gelmektedir.

Ters Çanak Formasyonu Nedir?
Ters Çanak Formasyonu Nedir?

Ters Çanak Formasyonu Nasıl Oluşur?

Ters çanak formasyonunun oluşabilmesi için düşüş trendi sonlanır ve yeni gelen alışlarla piyasada yeni bir tepe noktası oluşmaktadır. Tepe seviyesinde alışlar azalmıştır yükseliş trendi burada sona ermiştir fakat piyasayı düşüş trendine yönlendirecek olan satışlar çok güçlü olmadığı için yatay bir seyir halinde yeni tepe noktaları aramaya devam etmektedir. Piyasa fiyatı artarken işlem hacmi de düşmektedir. Fiyatlar artarken hacim miktarının düşmesi trendin zayıfladığını yani sonlanacağı anlamına gelmektedir.

Ters çanağın en yüksek noktasında işlem hacmi en düşük seviyelere sahiptir. Trendin zayıflaması ile satımlar artmaya başlar. Satış sayılarının artması ile fiyatlarda düşüşler gözlemlenir.

Çanağın tamamlanması ile satış sayılarının artması ve piyasaya dahil olan yeni kullanıcıların alım satımları ile beraber işlem hacmi de yükselmektedir. Çizilen destek seviyesinin çok yüksek bir hacim miktarı ile kırılmasıyla beraber formasyon tamamlanmış olur ve yükselmekte olan satış miktarları ise daha da fazla artmaktadır. Fiyatların iyice düşmesi ile beraber alımlar yükselir ve yeni bir trend başlar.

Ters Çanak Formasyonu Bitişi Nasıl Kontrol Edilir?

Çizilen destek seviyesinin çok yüksek bir hacim miktarı ile kırılmasıyla beraber formasyon tamamlandıktan sonra fiyatların ne kadar yükseleceği veya artacağı formasyon boyunun açıklığı ile hesaplanabilir

Bu yazımız da sizlere; çanak formasyonu, ters çanak formasyonu nedir ve nasıl oluşur, dikkat edilmesi gereken konuları aktarmaya çalıştık.