İkili Dip Formasyonu Nedir? İkili Dip Formasyonu Sonrası Ne Olur?

İkili Dip Formasyonu Nedir? İkili Dip Formasyonu Sonrası Ne Olur?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

İkili Dip ve İkili Tepe Formasyonu Nedir? İkili Dip Formasyonu Nasıl Anlaşılır ve Sonrası Ne Olur?

İkili dip formasyonu, teknik analiz yaparak yatırımlarını yönlendiren kişilerin en güvendiği formasyonlardan biridir. Çift dip formasyonu, ikili tepe formasyonu ve ikili dip formasyonu olarak ikiye ayrılmaktadır. Nesnenin gelecek değerini tahmin edebilmek için çift dip formasyonları en tutarlı ve çalışan formasyonlardan biridir.

Örneğin nesnenin değeri önemli noktalara ulaşıp dip değerlere değdiğinde, kolay bir şekilde yükseleceği veya alçalacağı tahmin edilebilmektedir. Bu formasyon sayesinde ayrıca destek ve direnç noktaları da belirlenebilmektedir. Neredeyse her borsada işimize yarayacak ikii tepe ve ikili dip formasyonlarına detaylı bakalım.

İkili Tepe Formasyonu

Teknik analiz bilen kişilerin en çok karşılaştığı formasyonlardan biri olan ikili tepe formasyonu, teknik analiz bilmeyen kişilerin de zaman zaman karşısına çıkmaktadır. İkili tepe formasyonu, yükseliş trendine sahip olan bir piyasayı temsil etmektedir. Nesnenin fiyatı, bu formasyonu gösterdiğinde tepe seviyesine çıkar ve genel olarak piyasa değer kazanmaktadır.

Ancak direnç seviyesine geldiğinde satış sinyalleri vermektedir. Direnç seviyesinde satışların gelmesi ile birlikte piyasa bir anda değer kaybeder. Yaşanan değer kaybından itibaren grafikler destek noktasına kadar iner ve tekrar alımların gelmesi ile birlikte nesnenin değeri ve piyasa tekrardan yeşillenmeye (yükselmeye) başlar. Bir sonra ki tepe direnç seviyesine kadar alımlar büyük ihtimalle devam edecektir. Bu sayede ikili tepe formasyonunda ikinci tepe oluşmuş olur. Nesnenin değeri tepe noktasına ulaştığında, yatırımcılara satış sinyalleri gelir ve tekrardan piyasa değer kaybeder.

Grafiğin ikinci tepe noktasına ulaşmasından sonra yapılan satışlar ile birlikte fiyat bir önce ki direnç noktasına kadar düşecektir. İkili tepe formasyonuna bakıldığında grafikte bir “M” harfi oluştuğu gözlemlenmektedir. İkili tepe formasyonu, yani “M” harfi tamamlandığında yükselen trendi son bulur ve yatırımcıların nakit paraya geçmesi tavsiye edilir.

İkili Dip Formasyonu

İkili Dip Formasyonu Nedir? Gelin borsada ikili dip ne demek buna bakalım. Teknik analiz söz konusu olduğunda yatırımcıların en çok karşısına çıkan formasyonlardan biri de ikili dip formasyonudur. İkili dip formasyonu, ikili tepe formasyonunun yanı sıra bir düşüş trendini değil, yükseliş trendini temsil etmektedir. Grafiklere bakıldığında bir “W” harfi oluştuğu gözlemlenmektedir.

İkili dip formasyonu, iki tepe noktasından değil destek olan iki dip noktasından meydana gelmektedir. Nesnenin değeri dip noktalara ulaştığında, piyasa genel olarak yükselmektedir. Piyasa ilk direnç noktasına ulaştığında, yatırımcılar yükseliş sinyallerini fark eder ve yüklü miktarda alımlar gelir. Bu nedenle grafik “W” harfinin ilk yükselişini direnç noktasına kadar sürdürecektir. Direnç noktasına gelindiğinde, nesne büyük satışlar elde eder ve piyasanın değeri genel olarak düşer. Bu sayede grafik ikinci destek noktasına kadar düşer. İkinci destek noktasına gelindiğinde, alım sinyalleri sayesinde tekrar nesnenin değeri yükselecek ve bu sayede “W” harfi oluşarak ikili dip formasyonu oluşacaktır.

İkili Dip Formasyonu Sonrası Ne Olur?

Eğer teknik analiz konusunda bilgi edinmeye çalışan biriyseniz ikili dip formasyonu sonrası ne olur sorusunun cevabı yatırımlarınızı yönlendirmek için hayatı önem taşımaktadır. İkili dip formasyonu gerçekleştiğinde, bu genellikle düşüş trendinin bittiğini ve piyasanın boğaya geçerek yükseliş trendinin başlayacağının habercisidir.

Üst direnç noktasının kırılması ile birlikte alımlar büyük ihtimalle çoğalacaktır. Düşüş trendin genelde sonlarında görülmektedir ve bu durum ikili dip formasyonunu en güvenilirliği yüksek dönüş formasyonu yapmaktadır.