Alçalan Üçgen Formasyonu (Desceding Triangle) Nedir?

formasyon11.png

Bir alçalan üçgen kullanılan bir kaba grafik desenidir teknik analiz bir çekilmesiyle oluşturulur eğilim çizgi düşük yüksek ve düşük bir dizi birbirine bağlayan ikinci bir yatay eğilim hattının bir dizi bağlanır.

O aşağı doğru ivme inşa ediyor ve bir olduğunun gösterilmesi nedeniyle çoğu zaman, yatırımcılar alt destek trend çizgisinin altında hareket için izlemek dökümü yakındır.

Arıza meydana geldiğinde, yatırımcılar kısa pozisyonlara girerler ve agresif bir şekilde varlığın fiyatını daha da düşürmeye yardımcı olurlar.

Temel Çıkarımlar

  • Alçalan bir üçgen, yatırımcıların bir arızayı hızlandırmak için kısa bir pozisyon almaları için bir sinyaldir.
  • Alçalan bir üçgen, bir grafikte en yüksek ve en düşük değerler için trend çizgileri çizilerek tespit edilebilir.
  • Alçalan bir üçgen, teknik analistler tarafından kullanılan bir başka trend çizgisine dayalı grafik modeli olan yükselen bir üçgenin karşılığıdır.

Alçalan Üçgen Size Ne Anlatır?

Alçalan üçgenler yatırımcılar arasında çok popüler bir grafik modelidir çünkü bir varlık, türev veya emtia talebinin zayıfladığını açıkça gösterir. Fiyat düşük desteğin altına düştüğünde, aşağı yönlü momentumun devam edeceğinin veya daha da güçleneceğinin açık bir göstergesidir.

Alçalan üçgenler, teknik yatırımcılara kısa bir süre içinde önemli karlar elde etme fırsatı verir. Alçalan üçgenler, bir yükseliş trendinin tersine dönme deseni oluşturabilir, ancak genellikle düşüş devam eden desenler olarak görülür.

Alçalan Üçgenle Nasıl Ticaret Yapılır

Yatırımcıların çoğu, Alçalan bir üçgen grafik modelinde düşük trend çizgisi desteğinden yüksek hacimli bir kırılmanın ardından kısa bir pozisyon başlatmayı düşünüyor.

Genel olarak, grafik deseni için fiyat hedefi, döküm sırasında giriş fiyatı eksi iki trend çizgisi arasındaki dikey yüksekliğe eşittir. Üst trend çizgisi direnci, yatırımcıların potansiyel kayıplarını sınırlamaları için bir stop-loss seviyesi olarak da hizmet eder.

Alçalan ve Yükselen Üçgenler Arasındaki Fark

Hem yükselen hem de alçalan üçgen, devam kalıplarıdır. Alçalan üçgenin yatay bir alt trend çizgisi ve Alçalan bir üst trend çizgisi varken, yükselen üçgenin yükseklerde yatay bir trend çizgisi ve alçaklarda yükselen bir trend çizgisi vardır.

Dahası, üçgenler bir kar hedefini kısaltma ve önerme fırsatı gösterir, bu nedenle potansiyel bir arızaya farklı bakış açıları vardır. Yükselen üçgenler, düşüş trendinin tersine çevrilmesiyle de oluşabilir, ancak bunlar daha yaygın olarak bir yükseliş devam modeli olarak uygulanır.

Alçalan Üçgen Kullanmanın Sınırlamaları

Üçgenlerin sınırlandırılması, yanlış bir bozulma potansiyeline sahiptir. Fiyat hareketinin ters yönde patlak vermesi nedeniyle trend çizgilerinin yeniden çizilmesi gereken durumlar bile vardır - hiçbir grafik modeli mükemmel değildir.

Bir arıza meydana gelmezse, hisse senedi, daha düşük trend çizgisi destek seviyelerini yeniden test etmek için daha düşük bir hamle yapmadan önce üst trend çizgisi direncini yeniden test etmek için toparlanabilir. Fiyat, destek ve direnç seviyelerine ne kadar çok dokunursa, grafik deseni o kadar güvenilirdir.

DövizAlışSatışFark
Dolar8,05778,0580
% -0,0011
İngiliz Sterlini11,160511,1952
% 0,0000
İsviçre Frangı8,75628,7653
% -0,0010
Japon Yeni7,40447,4116
% -0,0005
Kanada Doları6,43986,4467
% -0,0001
Norveç Kronu0,96220,9654
% 0,0012