Çanak ve Ters Çanak Formasyonları Nedir? Hedefi nasıl belirlenir?

formasyon8.png

Çanak formasyonları düşen piyasa dönüşlerinde, Ters Çanak Formasyonları ise yükselen piyasa dönüşlerinde görülmektedir.

Çanak Formasyonu genellikle varlık fiyatının ucuz olduğu, Ters Çanak Formasyonu ise varlıkların yüksek fiyatlandığı piyasalarda görülür. Çanak formasyonunda fiyatlar bir dip çalışması yaparak bir süre yatay harekette bulunur.

Bu hareket sırasında işlem hacmi azalarak çanağın orta seviyesinde en düşük seviyesine geriler. Sonraki süreçte alışlar düşük ivmeyle artmaya başlar ve fiyatlar direnç seviyesine doğru seyreder. Fiyatların direnç seviyesini kırması ile formasyon tamamlanmış varsayılır.

Çanak formasyonlarıın tersidir. Zirve seviyelerinde oluşurlar.İşlem hacmi, formasyon oluşumunu tamamladıkça azalmaktadır. Fiyatların artması ve düşmesi simetrik olmalıdır.

 

ÇANAK FORMASYONU

Çanak Formasyonu, kup formasyonu adı ile de bilinir. Genellikle düşen piyasa diplerinde fiyat dönüşlerinde oluşur. Bazen gücünü kaybeden yükselen trendlerinde devam formasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

Formasyonda düşen fiyatlar bir süre dip çalışması yaparak yatay hareket eder, bu arada işlem hacimleri de azalarak çanağın orta seviyesinde en alt düzeye iner. Sonraki süreç de alışlar hacimlerle birlikte artmaya başlar aynı anda fiyatlarda hareketin başladığı direnç seviyesine doğru ilerler. Burada oluşan şekil bir çanak şekline benzer.

Fiyatların çanağın dip seviyesine ilerleme başlarken oluşturduğu direnç seviyesini kırması ile formasyon tamamlanmış olur. Bu direnrç seviyeden çanağın en dip seviyesine kadar olan yükseklik kadar bir yukarı yönlü fiyat hareketi beklentisi oluşur. Formasyonun tamamlanmasıyla yukarı yönlü pozisyonlar alınması uygun olabilir.

 

TERS ÇANAK FORMASYONU

Ters Çanak Formasyonu, çanak formasyonun tersi olarak genellikle yükselen piyasalarda fiyatların zirve yaptığı seviyelerde rastlanılır. Trend dönüş formasyonlarındandır.

Öncelikle fiyatlar bir süre zirve noktalarında yatay hareket eder, bu arada işlem hacimleri de artarak  çanağın orta seviyesinde en üst düzeye çıkar. Sonraki süreç de satışlar artmaya başlar aynı anda fiyatlarda destek seviyesine doğru ilerler. Oluşan şekil ters bir çanağa benzemektedir.

DövizAlışSatışFark
İngiliz Sterlini10,083010,0963
% -0,0057
İsviçre Frangı8,30098,3193
% -0,0053
Japon Yeni7,08037,0863
% -0,0048
Kanada Doları5,74175,7467
% -0,0081
Norveç Kronu0,84740,8485
% -0,0104