Brent ve Nymex Petrol Nedir? Arasındaki Farklar Neler?

Bu yazımızda sizlere nymex petrol nedir, brent petrol nedir ve farkları neler gibi sorulara ışık tutmaya çalıştık.

Forex piyasasında en çok merak edilen konu olan Brent petrol ve Nymex Petrol arasında oluşan fiyat farkının sebebi; Brent petrol piyasada en çok kullanılan petrol türüdür. Yaygın olmasının sebebi ise çıkarılıp işlenmesini daha kolay olmasıdır.

Anlaşmaların yarısından fazlası Brent petrol tarafından yapılmaktadır. Bunun sebebi ise deniz üzerinden çıkartılıp ihraç etmenin kolay olmasıdır.

Ana yapısına baktığımız zaman ise kalitesinin yüksek olduğunu görmekteyiz

Nymex Petrol Nedir?

Nymex petrol, Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkardığı kalitesi yüksek başka bir petrol tipidir. Karada çıkarıldığı için maliyeti yüksek olan Nymex petrolün ihraç edilmesi de Brent petrole göre daha zordur.

New York Mercantile Exchange (NYMEX) dünyanın en büyük fiziksel emtia vadeli işlem borsasıdır ve bugün dünyanın önde gelen ve en çeşitli türev pazarı olan Chicago Mercantile Exchange Group'un (CME Group) bir parçasıdır.

CME Group dört borsadan oluşur: Chicago Mercantile Exchange (CME), Chicago Ticaret Kurulu (CBOT), NYMEX ve Ticaret Borsası, Inc. (COMEX). Her borsa, ana varlık sınıflarında çok çeşitli vadeli işlem ürünlerini, emtiaları ve küresel kıyaslamaları listeler.

Brent Petrol Nedir?

Brent petrol, ham petrol fiyatları için ölçüt olarak kullanılan uluslararası kabul görmüş iki ham petrol türünden birinin adıdır. Brent Blend Kuzey Denizi'nden geliyor ve hafif, tatlı bir ham petrol olarak kabul ediliyor. Brent karışımı, uluslararası işlem gören ham petrolün yarısından fazlasıdır, bu nedenle ham petrol fiyatlamaları için ölçüt olmak mantıklı bir seçimdir.

Brent ve Nymex Petrol Arasındaki Fark

Fiyat farkının oluşmasının nedeni de burada ortaya çıkmaktadır. Normalde Nymex petrolün fiyatının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bu fiyat farkının kapanması hafta daha ucuz olmasının altında yatan sebep ise, aşırı üretimin gerçekleşmesi ve 18 Aralık 2015 yılında ABD tarafından ihracat yasağını kalkmış olmasıdır.

Nymex petrol fiyatının Brent petrole göre daha az olmasının sebeplerinden birisidir. A.B.D kendi üretip kullandığı petrolün piyasada daha çok kullanımını artırarak, brent petrol gibi piyasaya hakim olma düşüncesi fiyat farklılıklarını oluşturmaya devam etmektedir.

Üretimle alakalı olan fiyat farkları A.B.D stoklarının düşmesiyle tekrar arasındaki farkın azalıp Nymex petrolün tekrar daha pahalı olacağın da görebiliriz. Fiyat farklılıklarının en büyük sebepleri özetle, üretim ulaşım politika ve kalitesine göre fiyat farkları zaman içerisinde değişim göstermesidir.