V Tepe ve Dipler (V Formasyonları) Nedir?

V Tepe ve Dipler (V Formasyonları) Nedir?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

V Tepe ve Dipler ( V Formasyonları) Nedir? Hedefleri Nasıl Belirlenir?

Bu yazımızın konusu ise, v tepe formasyonu, ters v formasyonu, tepe formasyonları, ters v formasyonu nedir gibi araştırma konusu olacak.

Teknik analiz ile uraşan her yatırımcının bilmesi gereken önemli formasyonlardır.

V Tepe Formasyonu Nedir?

V tepe, adından da anlaşılacağı gibi, Ters V Formasyonu fiyat grafiklerinin en üst tepe noktasında ortaya çıkar.

v-tepe-formasyonu-nedir

V Tepe Formasyonu Nasıl Belirlenir ? V Tepe Formasyonu Hakkında Bilgiler

V tepe, genellikle bir yükseliş trendinde ortaya çıkar ve yükseliş trendinin tersine neredeyse trendin boyu kadar bir düşüş gösterir. Ters V Formasyonunun en yüksek noktası genellikle tek bir mum kapanışından oluşur bu da V tepe formasyonunu uygulayan kişiler tarafından teyit olarak kullanılmaktadır.

Ters V tepesinin ilk kısmını oluşturan ani yükseliş hareketi, çok dik bir yükseliş trendi çizgisi tarafından kontrol edilir bu hareket sırasında fiyatlar hiçbir şekilde durmamakta ve sürekli olarak artmaktadır.

V Tepe Formasyonunun ikinci kısmını yükseliş trendi yerini düşüş trendine bırakır. Fiyatlar hacimle beraber çok yüksek miktarlarda yükselerek dik ve uzun mumlarla limitlerini zorlarlar. Tepeyi oluşturduktan sonra piyasada satım isteklerinin artması ile fiyatlar ve hacim birlikte çok keskin düşüşler yaşarlar. Bu düşüşler genellikle yükseliş trendindeki yeşil mumların çıkış açısına sahiptir. Düşüş miktarı ise yükseliş trendinde oluşan artış miktarı kadar çok hızlı bir şekilde düşüş beklenmektedir.

V Dip Formasyonu Nedir?

Bir V tabanı, adından da anlaşılacağı gibi V Dip Formasyonu fiyat grafiklerinin en alt noktalarında ortaya çıkar.

v-dip-formasyonu-nedir

V Dip Formasyonu Nasıl Belirlenir ? V Dip Formasyonu Hakkında Bilgiler

V dip, genellikle bir düşüş trendinde ortaya çıkar ve düşüş trendinin tersine neredeyse trendin boyu kadar bir yükseliş gösterir. V Dip Formasyonunun en düşük noktası genellikle tek bir mum kapanışından oluşur bu da V Dip formasyonunu uygulayan kişiler tarafından teyit olarak kullanılmaktadır.

V Dip Formasyonu genellikle düşüş trendinin bittiğini hem gösterir hem de teyit olarak kullanılabilir. Düşüş trendinde yüksek satım isteği ve düşen hacimden dolayı sıkışan fiyatlar patlama yaşayarak yükseliş trendini başlatır fiyatlarda ve hacim miktarlarında yükselmeler yaşanır. Bu yükselmeler Hissenin / Tokenin piyasada ki durumunu da iyileştirir.

V Dip Formasyonunun ilk kısmını oluşturan ani düşüş hareketi, çok dik bir düşüş trendi çizgisi tarafından kontrol edilir bu hareket sırasında fiyatlar hiçbir şekilde durmamakta ve sürekli olarak azalmaktadır.

V Tepe Formasyonunun ikinci kısmını düşüş trendi yerini yükseliş trendine bırakır. Fiyatlar hacimle beraber çok yüksek miktarlarda yükselerek dik ve uzun mumlarla limitlerini zorlarlar. Yükseliş trendi çizgisi düşüş trendi gibi sert ve keskin çizgilere sahiptir. Bu yükselişler genellikle düşüş trendindeki kırmızı mumların çıkış açısına sahiptir. Yükseliş miktarı ise düşüş trendinde oluşan düşüş miktarı kadar çok hızlı bir şekilde artış beklenmektedir.

Diğer Analizler
  1. V Tepe ve Dipler (V Formasyonları) Nedir?