Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) Formasyonu, Hedefi Nedir?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 11 Eylül 2021 12:39

Teknik analizde Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) Formasyonu Nedir? Tobo hedefi nasıl belirlenir?

Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) Formasyonu, Hedefi Nedir?

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu (TOBO) Formasyonu Nedir?

Bu yazımızda, tobo formasyonu hakkında detaylı bir yazı ile tobo formasyonu hakkında fikir edinmenizi sağlayacağız. (TOBO Formasyonu) Ters omuz baş omuz formasyonu, teknik analiz bilen kişilerin en çok karşısına çıkan formasyonlardan biridir. Ters omuz baş omuz formasyonu, omuz baş omuz formasyonunun ayna görüntüsü olarak açıklanabilir.

Ters omuz baş omuz (TOBO) formasyonu nedir, tobo ne demek diye sorulacak olursa kısaca; düşüş trendi yaşayan bir nesnenin ters omuz baş omuz formasyonu göstermesi, yükselişi geleceğini haberdar ettiğinden mutlu bir formasyon olarak açıklanabilir.

Ters omuz baş omuz formasyonunun yaşanması için piyasaların kırmızıya bürünmesi, düşüşün yaşanması gerekmektedir. Destek noktasına dayanan grafik, ilk yükselme ile birlikte direnç noktasına ulaştıktan sonra bir düşüş yaşamaktadır. Bu sayede simetrik olarak sol omuz oluşmuş olur. Düşüş trendine giren değer, destek noktasını geçerek bir önce ki destek noktasına kadar düşüşe devam eder.

Bu noktada alımlar gelerek formasyonun baş kısmı oluşmuş olur ve nesnenin değeri yükselmeye başlar. Önce ki direnç noktasına ulaşan nesnenin değeri, tekrar destek noktasına kadar düşer ve sonra yükselmeye başlar. Bu sayede sağ omuz oluşmuş olur. Bu noktadan sonra yükseliş trendi başlar.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Sonrası Ne Olur?

Ters omuz baş omuz formasyonu oluştuktan sonra piyasalar yeşile bürünür. Bu nedenle ters omuz baş omuz formasyonu teknik analiz yapan kişiler için oldukça önemlidir.

Eğer grafiğe bakıldığında ters omuz baş omuz formasyonu gözlemlenebiliyorsa, anaparanın değerini katlamak için yatırım yapılabilir. TOBO, genellikle çalışan bir formasyondur.