Tobo Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir? Tobo Formasyonu Hedef ve Sonrası Ne Olur?

Tobo Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir? Tobo Formasyonu Hedef ve Sonrası Ne Olur?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Tobo Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir? Tobo Formasyonu Hedef ve Sonrası Ne Olur? Tüm detayları ile bu yazımızda.

Teknik analiz ile uğraşan herkesin bilmesi gereken bir formasyon olan, ters omuz baş omuz formasyonu (tobo) nedir, tobo formasyonu sonrası ne olur ve tobo ne demek gibi konuları ele alıyoruz.

Tobo olarak da adlandırılan ters omuz ve baş formasyonu, standart baş ve omuz modeline benzer, ancak tersine çevrilmiştir: baş ve omuzların üst kısmı düşüş trendlerindeki geri dönüşleri tahmin etmek için kullanılır.

Bu model, bir menkul kıymetin fiyat hareketi aşağıdaki özellikleri karşıladığında tanımlanır: fiyat bir çukura düşer ve ardından yükselir; fiyat önceki çukurun altına düşer ve sonra tekrar yükselir; son olarak, fiyat tekrar düşer, ancak ikinci çukura kadar değil. Son dip yapıldıktan sonra fiyat yukarıya, önceki çukurların tepesine yakın bulunan dirence doğru yönelir.

Tobo Formasyonu Nedir?
Tobo Formasyonu Nedir?

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu (TOBO) Formasyonu Nedir?

Bu yazımızda, tobo formasyonu hakkında detaylı bir yazı ile tobo formasyonu hakkında fikir edinmenizi sağlayacağız. (TOBO Formasyonu) Ters omuz baş omuz formasyonu, teknik analiz bilen kişilerin en çok karşısına çıkan formasyonlardan biridir. Ters omuz baş omuz formasyonu, omuz baş omuz formasyonunun ayna görüntüsü olarak açıklanabilir.

Ters omuz baş omuz (TOBO) formasyonu nedir, tobo ne demek diye sorulacak olursa kısaca; düşüş trendi yaşayan bir nesnenin ters omuz baş omuz formasyonu göstermesi, yükselişi geleceğini haberdar ettiğinden mutlu bir formasyon olarak açıklanabilir.

Ters omuz baş omuz formasyonunun yaşanması için piyasaların kırmızıya bürünmesi, düşüşün yaşanması gerekmektedir. Destek noktasına dayanan grafik, ilk yükselme ile birlikte direnç noktasına ulaştıktan sonra bir düşüş yaşamaktadır. Bu sayede simetrik olarak sol omuz oluşmuş olur. Düşüş trendine giren değer, destek noktasını geçerek bir önce ki destek noktasına kadar düşüşe devam eder.

Bu noktada alımlar gelerek formasyonun baş kısmı oluşmuş olur ve nesnenin değeri yükselmeye başlar. Önce ki direnç noktasına ulaşan nesnenin değeri, tekrar destek noktasına kadar düşer ve sonra yükselmeye başlar. Bu sayede sağ omuz oluşmuş olur. Bu noktadan sonra yükseliş trendi başlar.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Sonrası Ne Olur?

Peki ama; ters omuz baş omuz formasyonu nasıl oluşur? Ters omuz baş omuz formasyonu oluştuktan sonra piyasalar yeşile bürünür. Bu nedenle ters omuz baş omuz formasyonu teknik analiz yapan kişiler için oldukça önemlidir.

Eğer grafiğe bakıldığında ters omuz baş omuz formasyonu gözlemlenebiliyorsa, anaparanın değerini katlamak için yatırım yapılabilir. TOBO, genellikle çalışan bir formasyondur. Bu yazımızda tobo nedir açıklamaya çalıştık.