Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Nedir?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 11 Eylül 2021 12:39

Teknik analizde Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Nedir? Obo formasyonunun İngilizce çevirsi “head and shoulders” dır.

Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Nedir?

OBO Formasyonu Nedir?

OBO formasyonu, teknik analiz yapanların en sık karşılaştığı formasyonlardan biri olan omuz baş omuz formasyonu (OBO), özellikle al-sat yaparak kar kazanmak isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken formasyonlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki omuz baş omuz (OBO) formasyonu nedir? Bu yazımızda, obo formasyonu hakkında detaylı bir yazı ile obo formasyonu hakkında fikir edinmenizi sağlayacağız.

Omuz baş omuz formasyonu, yükselme trendinin bittiğini işaret eden bir formasyondur. Çoğu zaman çalışan omuz baş omuz formasyonu, yükselmenin bittiğini ve düşüşün başlayacağını simgelemektedir. Formasyon oluşmaya başlamadan önce grafikte yukarı doğru bir yükselme başlamaktadır. Bakıldığında adından da anlaşılacağı üzere bir insanın sol omzu, başı ve sağ omzunu oluşturan formasyonda ilk adım sol omzu oluşturmaktır.

Öyle ki ilk yükseliş direnç noktasına ulaştıktan sonra yerini güçlü bir düşüşe bırakır. Başladığı yerin yaklaşık yarısına kadar düşen grafik, alın sinyalleri ile birlikte tekrar yükselecek ve direnç noktasını kırarak baş bölümünü oluşturana kadar yükselecektir. Bir diğer direnç noktasına gelindiğinde, satış sinyalleri ile birlikte tekrar nesnenin piyasa değeri düşmeye başlar.

Tekrar yükselmeye başladığı destek noktasına kadar düşen grafik, alımlar ile birlikte yükselecek ve sağ omuzu oluşturduktan sonra bir diğer direnç noktasına takılacaktır. Bu direnci çoğu zaman geçmeyen nesnenin değeri satışlar yemesiyle birlikte ciddi derecede düşüş yaşar.

Omuz Baş Omuz Formasyonu Sonrası Ne Olur?

Omuz baş omuz formasyonu, ne yazık ki bir felaket senaryosu olarak da açıklanabilir. Eğer formasyon kendisini tamamlamışsa, ciddi düşüşler yaşayacak ve bir önce ki direnç noktasına kadar düşecektir. Bu nedenle eğer omuz baş omuz formasyonunun gerçekleştiğini tabloda görüyorsanız, nakit paraya geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Elbette ki uzun vadeli yatırımlar için bu tavsiye geçerli değildir. Omuz baş omuz formasyonu sonrası ne olur sorusunun cevabı kısaca, ciddi bir düşüş trendinin başlayacağı şekilde cevaplanabilir.