Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Nedir?

Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Nedir?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Teknik analizde Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Nedir? Obo formasyonunun İngilizce çevirsi “head and shoulders” dır.

OBO formasyonu nedir?, bu yazımızda, obo formasyonu hakkında detaylı bir yazı ile obo formasyonu hakkında fikir edinmenizi sağlayacağız.

Bir omuz baş ve omuz modeli, dıştaki ikisinin birbirine yakın ve ortanın en yüksek olduğu üç tepeli bir taban çizgisi olarak görünen bir grafik oluşumudur . Teknik analizde , bir baş ve omuz modeli, yükselişten düşüşe eğilimin tersine dönmesini öngören belirli bir grafik oluşumunu tanımlar.

Omuz baş ve omuz modelinin en güvenilir trend tersine çevirme modellerinden biri olduğuna inanılıyor. Değişen derecelerde doğrulukla yukarı doğru bir eğilimin sona yaklaştığını gösteren birkaç üst modelden biridir.

OBO Formasyonu Nedir?

OBO formasyonu, teknik analiz yapanların en sık karşılaştığı formasyonlardan biri olan omuz baş omuz formasyonu (OBO), özellikle al-sat yaparak kar kazanmak isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken formasyonlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Omuz baş omuz formasyonu, yükselme trendinin bittiğini işaret eden bir formasyondur. Çoğu zaman çalışan omuz baş omuz formasyonu, yükselmenin bittiğini ve düşüşün başlayacağını simgelemektedir. Formasyon oluşmaya başlamadan önce grafikte yukarı doğru bir yükselme başlamaktadır. Bakıldığında adından da anlaşılacağı üzere bir insanın sol omzu, başı ve sağ omzunu oluşturan formasyonda ilk adım sol omzu oluşturmaktır.

Öyle ki ilk yükseliş direnç noktasına ulaştıktan sonra yerini güçlü bir düşüşe bırakır. Başladığı yerin yaklaşık yarısına kadar düşen grafik, alın sinyalleri ile birlikte tekrar yükselecek ve direnç noktasını kırarak baş bölümünü oluşturana kadar yükselecektir. Bir diğer direnç noktasına gelindiğinde, satış sinyalleri ile birlikte tekrar nesnenin piyasa değeri düşmeye başlar.

obo formasyonu nedir

Tekrar yükselmeye başladığı destek noktasına kadar düşen grafik, alımlar ile birlikte yükselecek ve sağ omuzu oluşturduktan sonra bir diğer direnç noktasına takılacaktır. Bu direnci çoğu zaman geçmeyen nesnenin değeri satışlar yemesiyle birlikte ciddi derecede düşüş yaşar.

Omuz Baş Omuz Formasyonu Sonrası Ne Olur?

Omuz baş omuz formasyonu, ne yazık ki bir felaket senaryosu olarak da açıklanabilir. Eğer formasyon kendisini tamamlamışsa, ciddi düşüşler yaşayacak ve bir önce ki direnç noktasına kadar düşecektir. Bu nedenle eğer omuz baş omuz formasyonunun gerçekleştiğini tabloda görüyorsanız, nakit paraya geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Elbette ki uzun vadeli yatırımlar için bu tavsiye geçerli değildir. obo formasyonu sonrası sorusunun cevabı kısaca, ciddi bir düşüş trendinin başlayacağı şekilde cevaplanabilir.

Diğer Analizler
  1. Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Nedir?