Elmas Formasyonu (Diamond) Nedir? Elmas Formasyonu Hedefi ve Sonrası Ne Olur?

Elmas Formasyonu (Diamond) Nedir? Elmas Formasyonu Hedefi ve Sonrası Ne Olur?

avatar Serkan Çağlar
Cuma, 11 Şubat 2022

Elmas Formasyonu (Diamond) Nedir? Elmas Formasyonu Hedefi Nasıl Tespit Edilir. Bu Formasyon Sonrası Ne Olur?

Elmas formasyonu Nedir? Borsada Elmas Formasyonu trend dönüşlerini tespit etmek için kullanılır. İngilizcede (Diamond) formasyonu olarak ta geçmektedir. Grafiklerde Elmas Formasyonu doğru bir şekilde çizildikten sonra, ani değişiklikler yaparak yüksek kar edebilmek için kullanılan en kullanışlı modellerden biridir.

Elmas tepe, çoğunlukla önemli yükseliş trendlerinin tepesinde meydana gelir. Yaklaşan eksiklikleri ve düzeltmeleri göreceli doğruluk ve kolaylıkla etkin bir şekilde bildirir. Döviz piyasasının artan likiditesi nedeniyle, bu oluşumun döviz piyasasında belirlenmesi, fiyat hareketinde sıklıkla boşlukların meydana geldiği ve elmas tepeyi tanımak için gereken bazı gereksinimlerin yerini aldığı hisse bazlı muadilinden daha kolay olabilir.

Döviz piyasalarında sıklıkla görülen geniş dalgalanmalar tüccarlara ticaret için bol fırsatlar sunacağından, bu oluşum herhangi bir zaman çerçevesine, özellikle günlük ve saatlik grafiklere de uygulanabilir.

Elmas grafik oluşumu, V şeklinde bir yaka ile baş ve omuz deseni gibi gözükmekte ve genişleyen bir üçgenin görünümüne sahiptir. Bu üçgen genişleme ve daralma kısımlarından oluşmaktadır. Elmas grafik desenleri genellikle trend tepelerinde görülür.

Elmas Formasyonu Nedir?
Elmas Formasyonu Nedir?

Elmas Formasyonu Hedefi Nasıl Belirlenir?

Elmas Formasyonunun hedefinin belirlenebilmesi için öncelikle fiyatlarda bir yükselme yaşandıktan sonra yükselmeye oranla daha yavaş bir şekilde daralma yaşanması gerekmektedir. Trend başlangıcında fiyatlarla beraber doğru orantılı bir şekilde artan hacim tepe noktasından sonra düşmektedir. İlk tepenin dönüşünden sonra yapılan dip tepeden çok ta uzakta olmayacaktır. Oluşan dipten sonra grafik yönünü dibin yapıldığı yerden yukarıya doğru hacim desteği ile beraber yükselir. Tepeler arası geçişte önemli olan unsur tepe seviyelerinin arasında ki hacim farkının artmış olmasıdır.

Elmas formasyonunun da ki sorun 2. Dip seviyenin 1. Dibe normalden çok daha alt seviyelerde noktada olması ile trendde ki sorun ortaya çıkmaktadır. Elmas Formasyonu dip ve tepelere çizdiğimiz çizgileri kırarak genişleme formasyonları ve trendde artan hacim miktarları ile bizleri ikilemde bırakmaktadırlar.

Elmas Formasyonunun bitişi 2. Dipten sonra gerçekleşecek olan 3.tepenin 2. Tepe seviyesine ulaşamadan geri dönmesi ile genişleme modelinin sonuna işaret etmektedir. Genişleyen üçgen Formasyonu haline gelen Elmas Formasyonun bitişinin diğer bir kontrol şekli ise 3. Tepe hacminin 2. Tepe hacminden düşük olmasıdır. Elmas Formasyonunu oluşturan 2 Tepe ve 2 Dip noktasının ardından daralma gerçekleşir ve bazı durumlarda 1 adet tepe ve dip noktası eklenebilir.

Genişleme modeli sonlandıktan sonra Elmas Formasyonunu oluşturan daralma bölgesi başlamaktadır ve simetrik üçgene benzemektedir. Tepe fiyatları alçalmakta dipler ise yükselmekte olduğu için tepe ve dip arasında sıkışmalar artmaktadır. Bu sırada işlem hacmi ise genişleme modeline oranla azalmaktadır.

Elmas Formasyonu Hedefi
Elmas Formasyonu Hedefi

Elmas Formasyonunun Sonrası

Elmas formasyonu sonrası; trendin kararsızlığı bu modelin bir dönüş formasyonu olarak çalışmasına neden olmaktadır. Fakat daralma modelinde gerçekleşen olayların dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerektiği ve kararsız simetrik üçgen bir formasyon olarak çalışmaya başlayabilir ve kırılmanın trend yönünde gerçekleşmesi olasıdır. Değişikliklerinizi kırılmadan sonra yapmanız sizin için daha uygun olacaktır. Kırılmanın ardından hacim miktarının yükselmesi beklenmektedir.

Elmas Formasyonu Sonrası
Elmas Formasyonu Sonrası

Elmas Formasyonunda Fiyat Belirlenmesi

Elmas Formasyonu kırılmadan önce fiyatlarda ne kadarlık bir düşüş veya artış yaşanacağı hesaplanabilmektedir. Artış veya düşüş miktarını elmas formasyonu içerisinde gerçekleşen en tepedeki seviye ile en aşağıdaki dip seviyesinin farkını bularak fiyatlarda yaşanabilecek değişiklikleri önceden tahmin ederek planlarınızı uygulayabilirsiniz.