Elmas Formasyonu (Diamond) Nedir? Grafik Nasıl Okunur?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 11 Eylül 2021 12:39

Elmas Formasyonu (Diamond) Nedir? Grafik Hedefi Nasıl Bulunur? Bitişi Nasıl Kontrol - Teyit Edilir?

Elmas Formasyonu (Diamond) Nedir? Grafik Nasıl Okunur?

Borsada Elmas Formasyonu trend dönüşlerini tespit etmek için kullanılır. Grafiklerde Elmas Formasyonu doğru bir şekilde çizildikten sonra, ani değişiklikler yaparak yüksek kar edebilmek için kullanılan en kullanışlı modellerden biridir. Elmas grafik oluşumu, V şeklinde bir yaka ile baş ve omuz deseni gibi gözükmekte ve genişleyen bir üçgenin görünümüne sahiptir. Bu üçgen genişleme ve daralma kısımlarından oluşmaktadır. Elmas grafik desenleri genellikle trend tepelerinde görülür.

elmas-formasyonu-hedef-nasil-belirlenir

Elmas Formasyonu Hedefi Nasıl Belirlenir?

Elmas Formasyonunun hedefinin belirlenebilmesi için öncelikle fiyatlarda bir yükselme yaşandıktan sonra yükselmeye oranla daha yavaş bir şekilde daralma yaşanması gerekmektedir. Trend başlangıcında fiyatlarla beraber doğru orantılı bir şekilde artan hacim tepe noktasından sonra düşmektedir. İlk tepenin dönüşünden sonra yapılan dip tepeden çok ta uzakta olmayacaktır. Oluşan dipten sonra grafik yönünü dibin yapıldığı yerden yukarıya doğru hacim desteği ile beraber yükselir. Tepeler arası geçişte önemli olan unsur tepe seviyelerinin arasında ki hacim farkının artmış olmasıdır.

Elmas formasyonunun da ki sorun 2. Dip seviyenin 1. Dibe normalden çok daha alt seviyelerde noktada olması ile trendde ki sorun ortaya çıkmaktadır. Elmas Formasyonu dip ve tepelere çizdiğimiz çizgileri kırarak genişleme formasyonları ve trendde artan hacim miktarları ile bizleri ikilemde bırakmaktadırlar. Elmas Formasyonunun bitişi 2. Dipten sonra gerçekleşecek olan 3.tepenin 2. Tepe seviyesine ulaşamadan geri dönmesi ile genişleme modelinin sonuna işaret etmektedir. Genişleyen üçgen Formasyonu haline gelen Elmas Formasyonun bitişinin diğer bir kontrol şekli ise 3. Tepe hacminin 2. Tepe hacminden düşük olmasıdır.  Elmas Formasyonunu oluşturan 2 Tepe ve 2 Dip noktasının ardından daralma gerçekleşir ve bazı durumlarda 1 adet tepe ve dip noktası eklenebilir.

Genişleme modeli sonlandıktan sonra Elmas Formasyonunu oluşturan daralma bölgesi başlamaktadır ve simetrik üçgene benzemektedir. Tepe fiyatları alçalmakta dipler ise yükselmekte olduğu için tepe ve dip arasında sıkışmalar artmaktadır. Bu sırada işlem hacmi ise genişleme modeline oranla azalmaktadır.

elmas-formasyonu-bitis

 

Elmas Formasyonunun Bitişi Nasıl Kontrol- Teyit Edilir?

Trendin kararsızlığı bu modelin bir dönüş formasyonu olarak çalışmasına neden olmaktadır. Fakat Daralma Modelinde gerçekleşen olayların dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerektiği ve kararsız simetrik üçgen bir formasyon olarak çalışmaya başlayabilir ve kırılmanın trend yönünde gerçekleşmesi olasıdır. Değişikliklerinizi kırılmadan sonra yapmanız sizin için daha uygun olacaktır. Kırılmanın ardından hacim miktarının yükselmesi beklenmektedir.

Elmas-Formasyonunda-Fiyat-Belirlenmesi

Elmas Formasyonunda Fiyat Belirlenmesi

Elmas Formasyonu kırılmadan önce fiyatlarda ne kadarlık bir düşüş veya artış yaşanacağı hesaplanabilmektedir. Artış veya düşüş miktarını Elmas Formasyonu içerisinde gerçekleşen en tepedeki seviye ile en aşağıdaki dip seviyesinin farkını bularak fiyatlarda yaşanabilecek değişiklikleri önceden tahmin ederek planlarınızı uygulayabilirsiniz.