Kaldıraç

Finansal Kaldıraç Ne Demek?

Kaldıraç Nedir?

Az sermayeyle büyük hacimli işler yapılmasını sağlayan kaldıraç; en çok tercih edilen finansal yöntemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kaldıracın Amacı Nedir?

Kaldıraç, şirketler ve yatırımcılar için bir yatırım yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kaldıraç yapılan yatırımdan daha çok kâr elde etmek için borç alma işlemine denmektedir. Bunun anlamı ise yaptığınız yatırımdan çok daha büyük miktarlarla işlem yapabilmenizdir.

Kaldıraç kullanımında belirli bir marjin değer gerektirmektedir. Bu marjin bir gider değil depozito anlamına gelmektedir. Yaptığınız işlem kapattıktan sonra marjin size geri iade edilmektedir.

Kaldıraç Çeşitleri

Finansal piyasada kullanılan iki tip kaldıraç çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi finansal kaldıraç, ikincisi ise operasyonel kaldıraçtır. Finansal kaldıraçta; şirketler, faiz ve benzeri maliyetlerine katlanmak şartı ile yatırımlarını borçla finanse ederek büyük riskler alıp getirilerini maksimize etmeyi seçebilmektedirler.

Finansal oran şirketlerin finansal durumunu ve borçlarını çevirebilme becerilerini gösteren en önemli şeylerden biri olmaktadır. Operasyonel kaldıraçta ise bir firmanın sabit maliyetlerinin değişken maliyetlerine ya da toplam maliyet oranına denmektedir. Bir firmanın operasyonel kaldıracı yüksek ise net kârın daha yüksek oranda artmasını sağlar ve satışlardaki azalma net kâr büyük oranda azalır.

Kaldıraç Nedir?

Kaldıracın Avantajları Nelerdir?

Kaldıraç sisteminin bilinen ve en büyük avantajlarından biri az sermaye ile büyük hacimli işlemler yapılabilmesidir. Yani yaptığınız yatırıma oranla çok daha yüksek değerlerle dönüş alabilirsiniz. Kaldıraç fiziksel alım satımlarınızda elde edebileceğinden daha fazla yüksek pozisyonlarda işlem yapmanızı sağlamaktadır.

Kaldıracın Riskleri Var Mıdır?

Hemen hemen her finansal piyasalarda olduğu gibi kaldıraç sisteminde de bazı riskler bulunmaktadır. Kaldıraç sistemi sizlerin faiz sayesinde borçlanarak daha yüksek pozisyon açabilmenizi ve piyasanın öngördüğünüz yönde göre hareket etmeniz şartı ile kârınızı yükseltmenizi sağlar.

Eğer piyasa sizlerin isteği doğrultuda hareket etmezse katlanacağınız maksimum zarar, pozisyonu açmak için kullandığınız ana para tutarı kadar olmaktadır. Maalesef pozisyon hacminin büyümesi durumunda zararınız da kaldıraç etkisiyle katlanır ve ödediğiniz teminatınız tamamen eriyebilmektedir. Tüm bu riskleri göz önünde bulundurarak hareket etmeniz sizler için çok daha güvenli olacaktır.