Açığa Satış

Örneğin satılan yatırım aracının ileri bir tarihte geri alınması düşünülüyorsa, gün sonunda karşı tarafa teslim edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple satılan yatırım aracının üçüncü taraflardan ödünç alınması gerekmektedir. Bunun da bir maliyeti olacaktır.

Açığa satışa konu olan yatırım aracının teslimatında sorunlarla karşılaşmamak için, yani bir kredi risk konusu oluşmaması için organize finansal piyasalarda bu tür işlemler belirli sınırlamalara ve kurallara tabidirler. Örneğin ülkemizde menkul kıymetlerin açığa satışı için SPK'nın yapmış olduğu bir takım düzenlemeler vardır.

Açığa satış işlemi, birçok finansal piyasalarda uygulanan ve sahip olunmayan finansal araçların satışına yönelik verilen emri veya finansal araçların satış işlemlerini temsil ve ifade eden bir işlem türüdür. Ayrıca, satış işlemine ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan finansal araçların yerine getirilmesi işlemi de açığa satış sayılmaktadır.

Açığa satış işlemleri, yatırımcı tarafından sahip olunmadığı finansal piyasa araçlarının satışına ilişkin talimatın verilmesini veya satış işlemini temsil etmektedir. Açığa satış işlemi günümüzde birçok finansal piyasalarda aktif olarak kullanılmaktadır.

Açığa satış işlemi gerçekleştirebilmek için kullanılan hizmette tercih edilecek işlem paritesini seçtikten sonra ‘’Sell veya Short’’ işlem emrinin yapılması gerekmektedir. Finansal piyasalarda açığa satış işlemi birçok yatırımcı tarafından tercih edilmekte ve sıklık ile kullanılmaktadır.

Bu durumun tek sebebi ise değer kaybetmekte olan finansal araçlar üzerinden düşüş trendi boyunca da kazanç sağlamaktır. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey ise açığa satış işlemleri yapacak olan yatırımcıların iyi derecede bilgi ve tecrübe sahibi olması gerektiğidir çünkü bu işlemler aslında anlatıldığı kadar kolay yapılmamaktadır. Finansal piyasalarda fiyat dalgalanmalarının yönünü iyi belirlemek ve bu yönelimlere uygun olarak açığa satış işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir.

Açığa Satış İşleminden Nasıl Kazanç Sağlanır?

Finansal piyasalarda hiçbir ürün sonsuza kadar yükselmez veya sonsuza kadar düşüş performansı göstermez. Bazı dönemlerde bazı ürünler çok ciddi oranda yükseliş yaşamaktadır fakat bu yükseliş belirli bir fiyat seviyesinden sonra yönünü aşağı olarak değiştirmektedir.

Açığa satış işlemleri ile bu şekilde değerinin üstünde fiyat seviyesine ulaşmış finansal ürünleri tespit ederek ‘’Sell veya Short’’ pozisyonu açabilir ve bu fiyat gerilemesinden kazanç elde edebilirsiniz. Açığa satış işlemi yaparken fiyat düşüşlerinin sadece bir ihtimal olduğunu da unutmamalı ve ona göre işlem yapmalısınız çünkü açığa satış fiyatı üzerinde oluşacak her fiyat seviyesi sizin panelinize zarar olarak yansıyacaktır.

Piyasada aktif olarak risk yönetimini iyi başaran yatırımcıların açığa satış işlemi ile çok ciddi gelir elde ettiğini de hatırlatmakta fayda var. Bu sebeplerden dolayıdır ki açığa satış işlemleri aslında görüldüğü veya anlatıldığı kadar basit değildir. Açığa satış yapılan finansal ürünün fiyatının yükselmesi durumunda yatırımcı istediği kazancı elde edemez ve bunun aksine zarar eder.