Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Serkan Çağlar Serkan Çağlar
Pazar, 10 Nisan 2022

Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır? Vadesiz Döviz Hesabı ve Vadeli Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Günümüzde finansal işlemler sadece Türk Lirası olarak değil döviz bazında da yapılmaktadır.

Ayrıca yatırımlarda aynı şekilde döviz ve altın olarak yapılmaktadır. Ancak bunun için kişilerin döviz hesabı açmaları gerekmektedir. Bizlerde bu yazımızda sizlere döviz hesabı açmak için yapılması gerekenleri ve döviz hesabının ne olduğu ile ilgili bilgileri paylaştık.

Döviz hesapları temelde Türk Lirası hesaplarına benzemektedir. Ancak bu hesaplarda yapılan işlemler döviz kurları üzerinden olmaktadır.

Döviz Hesabı Nedir?

Birikimlerin nasıl değerlendirileceği kişilerin inisiyatifindedir. Bu sebeple bazı kişiler birikimleri döviz olarak değerlendirilmektedir. İşte bu birikimlerin döviz olarak değerlendirilebilmesi için yatırımcıların döviz hesaplarına sahip olmaları gerekmektedir.

Genellikle bu hesaplar Dolar ve Euro üzerinden açılmakla birlikte mevduat hesapları özelliği taşımaktadır. Bu sebeple de istenildiği takdirde vadeli veya vadesiz olarak açılması mümkün olmaktadır.

Döviz hesaplarının diğer mevduat hesaplarından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Ancak bir ayrıntı vardır. Bu ayrıntıda döviz hesabına para yatırmak için sadece döviz çekilebilen bankamatiklerden yararlanılmasıdır.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabını açmak için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki bankalara giderek hesabı açmak bulunmaktadır. Diğer yöntem ise bankaların internet şubelerinden döviz hesabı açmak bulunmaktadır.

Eğer müşterisi olunan bir bankadan hesap açmak isteniyorsa en kolay yöntem internet bankacılığı yolu ile olmaktadır. Ancak eğer banka müşterisi değil ise o zaman bankaya giderek hesap açma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir

Vadesiz döviz hesabı sıklıkla döviz ile ticari veya finansal işlem yapanların tercih ettikleri ve herhangi bir faiz bulunmayan hesaplar olmaktadır. Diğer bir yandan faiz kazancı istemeyen ancak birikimlerini dövizde değerlendirmek isteyen kimselerin de başvurdukları bir hesap türü olmaktadır.

Vadesiz Döviz Hesabı Nasıl Açılır

Vadeli döviz hesaplarında ise hem anaparaya faiz uygulanmaktadır hem de piyasa dalgalanmalarından kazanç sağlanmaktadır. Dolar ve Euro cinsinde açılabilen bu hesaplara bazı bankalar taban miktar belirlerken bazı bankalarda ise bu miktar belirlenmemektedir. Vadeli döviz hesaplarından ayrıca stopaj vergileri de alınmaktadır. Bu verginin oranı 1 yıldan az olan vadeler için %20 olurken, 1 yıldan daha uzun süreli yatırımlar için %18 olmaktadır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika Haberleri