Son Dakika | Fed, yılın son toplantısını yaparak faiz kararını açıkladı.

DövizmixTarih : Perşembe, 17 Aralık 2020 08:35

Fed, yılın son toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Fed, politika faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Karar oybirliğiyle alındı.

Son Dakika | Fed, yılın son toplantısını yaparak faiz kararını açıkladı.
Abone ol

Fed, yılın son toplantısını yaparak faiz kararını açıkladı. Fed, politika faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit tuttu.

Dolar endeksi karar sonrası 90.50 altına kadar indi. Noktasal grafikte 2021 ve 2022 yıllarında da sıfır faizin devam edeceği görülürken 2023'te 17 üyeden 5 tanesi faizlerin artmasını destekledi. Fed'in karar metninde ise tahvil alımlarının süreceği belirtildi. Mali genişlemenin sürecek olmasıyla dola endeksinde düşüş sürerken 90.50 altına inildi

Fed'in karar metninde ekonomi ve istihdamda iyileşmenin sürdüğü belirtilirken hedeflere ulaşma sürecinde önemli bir kazanım sağlanana kadar tahvil alımına devam edileceği vurgusu öne çıktı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, bankanın varlık alımını sürdüreceğine işaret edilerek, varlık alımlarının hazine tahvilleri için ayda en az 80 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları için ayda en az 40 milyar dolar olmak üzere toplam 120 milyar dolar olarak maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde "önemli ölçüde ilerleme" kaydedilene kadar devam edeceği belirtildi.

Noktasal grafikte 2021 ve 2022 yılında da faizlerin sıfır seviyesinde seyredeceği görüldü ancak 2023 yılı için 5 üye 2023'te faiz artışı ön gördü. Dolar endeksinde karar sonrası düşüş görüldü ve son 30 ayın en düşük seviyesine inidi.

Beklentilere paralel gelen karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomideki toparlanmanın yavaşladığını söylerken "Enflasyonun yüzde 2'ye ulaştığını ve üzerinde kaldığını görene kadar faiz artırmayacağız. Enflasyonu yükseltmek kolay olmayacak." dedi.

Powell, mali politikaya ihtiyacın çok fazla olduğunu belirterek, "Ekonomiye daha fazla destek sağlamak için esnekliğimiz var. ekonominin biraz daha gevşemeye ihtiyacı olduğunu hissedersek bunu sağlarız. Kredi verme imkanlarına yenisini ekleme planımız yok." ifadelerini kullandı