Ethereum Nedir? Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

DövizmixTarih : Pazar, 21 Şubat 2021 16:01

Ethereum Nedir? Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir? Nasıl Satın Alınır? Ethereum ve Alt Coinlerin İlişkisi Nedir? Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum Nedir? Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?
Abone ol

Kripto para birimleri arasında önemli bir yere sahip olan Ethereum, ilk kez Amerika'da yapılan Kripto para ve Bitcoin Konferansında, Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan Bitcoin gibi  bir sistemdir. Genel olarak Bitcoin karşısında bir alt coin olarak görülse de Ethereum esasında blockchain sisteminin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir. Bu makalemizde Ethereum Nedir, Nasıl Üretilir, Ethereum ne işe yarar, Ehereum nasıl alınır? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ethereum kısaca, güç kaynağı anlamında Ether (ETH) kripto para birimini alarak faaliyete geçen bir Kripto İşletim Sistemidir. Amacı Bitcoin' ile beraber bağlı olduğu blockchain platforumu üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yeni yazılımları oluşturmasını hedeflemektedir. Ethereum'un yatırımcılara sağladığı bu özgürlükten dolayı yüzlerce alt coin çıkarılmasına olanak sağlamıştır.

Ethereum sistemi ile amaçlanan, yatırımcıların kişisel bilgileri üçüncü kişiler tarafından depolanmasını ve farklı amaçlar için kullanılmasını engellenmesidir. Bugün hali hazırda neredeyse internetten yaptığımız bütün işlemler (sosyal medya kullanımımız, alışveriş, banka işlemleri, internet geçmişimiz vb.) veriler halinde kayıt altına alınmaktadır. Alınan bu bilgilerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılıp kullanılmayacağı, kullanılacaksa bile hangi alanda kullanılacağı tam bir bilinmezliktir.

Ethereum sistemi ile tüm işlemler tamamen karışık ve anonim bir şekilde birçok farklı makina üzerinde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere ulaşma imkânsız bir hale gelerek bütün bir interneti merkezsiz ve kontrolsüz bir platforma çevirir.

Bu merkezi olamayan sisteme dahil olacak yazılımların üretilebilmesi için Ethereum, Ether kripto para birimini farklı bir yönüyle bir güç, bir benzin olarak kullanılmasını amaçlar.

Bitcoin'e Rakip Olabilir mi?

Ethereum Nedir? Madencilği Nasıl Yapılır?

Ethereum, şu anda piyasada Bitcoin 'den sonra en çok işlem göre ikinci büyük kripto para birimidir. Değerinin kısa bir sürede artması ve Bitcoin blockchain sisteminden daha yenilikçi olması Ethereum'un Bitcoin için güçlü bir rakip olabileceği sorusunu gündeme getirmiştir. Fakat Ethereum'un kurucusu olan Vitalik Buterin bu konu ile alakalı şöyle söylemektedir:

Kripto paralar dünyası ile günümüzde dünyada bulunan değerli, kıymetli maden kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin'i ALTIN, Litecoin'i ise GÜMÜŞ olarak nitelendiriyor isek, Ethereum ise bu dünyanın PETROL'üdür. Çünkü Ethereum'un sahip olduğu teknoloji dünyanın internet dünyasındaki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl çok önemli bir sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Bu sebeple bizler Ether'i ‘kripto yakıt' olarak isimlendirdik. Ethereum platformunun ihtiyacı olan enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.

Buterin'in açıklamasından da anlaşılacağı üzere Ethereum'un Bitcoin ile rakip olmak gibi bir amaçları yoktur. Ethereum'u kuran ekibinin tamamı Bitcoin'in ilk çıktığı günlerden itibaren blockchain ve Bitcoin geliştiricileri arasında olduklarını bilinmektedir.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin sistemi ile yapabileceğiniz işlemler belli başlı işlemler iken, Ethereum sistemi ile çok farklı yazılımlar sayesinde yeni sistemler ve yeni alt coinler üretebilirsiniz.
Ethereum sistemi, Bitcoin blockchain sistemine göre daha genç bir sistemdir.
• Bitcoin madenciliğinde bilgisayar işlemci gücünüze göre para kazanırken, Ethereum madenciliğinde üreticiler arasında denge söz konusudur.
• Bitcoin sisteminde bir blokun oluşması yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Ethereum sistemin de bir blokun oluşması çok hızlı olduğu, yaklaşık 15 saniye olduğundan onaylama süresi çok daha kısadır.

Ethereum Madencilği Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği tıpkı Bitcoin mantığı ile bu sistemin süreklilik ve güvenliği için önemli bir faktördür. Ethereum madenciliğinin her kullanıcı tarafından yapılabilmesi için uygun olan işletim sistem gereksinimi Bitcoin madenciliğindeki gibi özel ve pahalı üretim cihazlar ile değil ekran kartı (GPU) ile yapılmaktadır. Ethereum madenciliği yapan kişi sayısının, Ethereum madenciliğinde de günden güne kazancın azalmasına neden olmaktadır.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi de tıpkı Bitcoin üretimi gibi aynı yöntem gibi görünse de bazı küçük detaylardan dolayı Ethereum üretimi bazı avantajlar sağlamaktadır.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanınızın olması gerekmektedir. Gerekli programları kurduktan sonra üretime Ethereum üretimine başlayabilirsiniz. Bireysel olarak yapabileceğiniz gibi bir havuza dâhil olarak da maden üretim yapabilirsiniz. Havuza dâhil olmak üretiminizi tek yapmanıza göre daha da arttıracaktır.

Ethereum üretimi için Bitcoin'deki gibi yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur. Maden üretimi ekran kartı (GPU) diye üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum ve Alt Coinlerin İlişkisi

Ethereum sistemi birçok yeni yazılımın oluşturulmasına müsait bir ortam olması nedeniyle, sonradan piyasaya çıkan birçok yeni coinin işlem yapıldığı sistemdir. Yeni bir coini piyasaya girmesi için ICO adı verilen İlk Para Teklif'lerinin, henüz piyasaya girmeden önce kitlesel olarak fon topladıkları sistemde, fonlar Ethereum kripto para sisteminin para değeri olan Ether ile yapılmaktadır. Böylece Ethereum sistemi piyasaya yeni kripto para birimlerinin girmesini sağlayan bir sistem görevi üstlenmektedir.

Birçok kişi tarafından güvenilmeyen ICO'larda birçok kez dolandırıcılık olayları yaşanmıştır.

Ethrereum Nasıl Satın Alınır?

Türkiye'de, Türk Lirası ile Ethereum satın almak istenildiği zaman da satmak zannedildiğinin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemle gerçekleştirilir. Herhangi teknik bir bilgiye ihtiyaç duyulmadan tıpkı dolar, altın alır gibi Ethereum satın alabilirsiniz. 

 

Ayrıca; aşağıdaki yazılarımızıda okuyabilirsiniz.

Ethereum 2.0 Geliyor, Neredeyse Hazır Olduğu Açıklandı!

Consensys, Ethereum İçin Tehdit Oluşturabilecek Şeyi Açıkladı