Borsada Destek ve Direnç Nedir?

Yazar : Serkan ÇağlarTarih : Cumartesi, 20 Mart 2021 18:31

Borsada Destek ve Direnç Nedir, Ne Anlama Gelir? Genel Özellikleri ve Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsada Destek ve Direnç Nedir?
Abone ol

Bir teknik analiz kavramı olarak kullanılan destek direnç, finansal piyasaların tümünde kullanılan ortak bir kavramdır.

Destek Direnç Ne Anlama Gelmektedir?

Tüm finansal piyasalarda kullanılan kavramlardan biri de destek ve direnç kavramlarıdır. Destek kavramı; talebin artması sebebiyle düşüşün durmasının beklediği seviye anlamına gelmektedir. Bir varlığın fiyatı düştükçe talep artar ve bu şekilde bir destek hattını oluşturur.

Fiyatlar arttıkça satış sebebiyle de ortaya direnç bölgeleri çıkmaktadır. Bu destek ve direnci çok iyi bir şekilde kullanabilmek için, ilk olarak varlık fiyatlarının tipik olarak nasıl hareket ettiğini anlamanız gerekmektedir.

Destek ve Direncin Genel özellikleri

Destek ve direncin belirli bazı genel özellikleri bulunmaktadır. Piyasanın yükselip geri çekildiğinde, geri çekilmeden önceki ulaşılan en üst seviye direnç olarak adlandırılmaktadır. Destek ise piyasanın yeniden yükselişinin devam etmesi halinde, daha yükselişe başlamadan önceki ulaşılan en düşük nokta olarak adlandırılmaktadır.

Destek ve dirençle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler şunlardır; destek ve direnci kırmadan önce yapılan fiyat testi, bu noktanın güçlü destek ya da direnç bölgesi olduğunu göstermektedir. Diğeri ise fiyat dirençten geçtiği zaman bu direnç artık potansiyel bir destek noktası olmaktadır. Bir destek ya da direnç seviyesi kırıldığında, oluşan hareketin gücü destek veya direncin güçlü olduğunu göstermektedir.

Destek Dirence Dayalı Yatırım

Destek ve direnç ile yatırım yapmak çok zor ve oldukça pratik gerektiren bir iştir. Yatırım yapmadan önce eğilimleri, trendleri, grafik düzenlerini, destek ve direnç noktalarını dikkatli bir şekilde incelemeniz ve bilmeniz gereklidir.

Bunun için gerçek para kullanmayarak pratik yapmanız sizler açısından çok daha iyi olacaktır. Aksi halde bu özellikleri bilmeden bu işe girmeniz sizlerin para kaybetmesine sebep olabilmektedir. Destek ve direnci kullanmak için belirli bir yatırım yöntemi bulunmaktadır.

Bu yatırım yöntemini en genel haliyle şu şekilde açıklayabiliriz; yükseliş trendlerinde ya da fiyatların yükseldiği aralıklara yakın destek noktalarından satış yapmak ve düşüş trendlerinde ya da fiyatların düştüğü direnç seviyelerinin olduğu noktalarda satış yapmak şeklinde özetlenmektedir.

İlginizi Çekebilir; Kaldıraç Nedir?

DövizAlışSatışFark
Dolar13,700013,7100
% 0,6500
İngiliz Sterlini18,130018,1500
% 0,1400
İsviçre Frangı14,960014,9700
% 0,5100
Japon Yeni12,120012,1800
% 0,4100
Kanada Doları10,680010,7200
% 0,0100
Norveç Kronu1,49001,4953
% -0,7100