Borsa da Para Kazanma Yolları Nelerdir? Borsa nasıl çalışır?

DövizmixTarih : Pazar, 07 Şubat 2021 15:57

Borsa da Para Kazanma Yolları Nelerdir? Borsa Nasıl çalışır? Borsada para kazanmanın en iyi yolları.

Borsa da Para Kazanma Yolları Nelerdir? Borsa nasıl çalışır?
Abone ol

Borsada para kazanmanın en iyi yolu sık sık alım satım yapmak değildir. Alım ve bekletme olarak bilinen bir stratejidir. Bu strateji, yatırımcıların babası olarak bilinen Benjamin Graham tarafından popüler hale getirildi ve Warren Buffett gibi başarılı yatırımcılar tarafından kullanılıyor.

Hisse senedi yatırımcısı olarak, toplam getiriye odaklanmanız ve uzun vadeli yatırım yapmaya karar vermeniz gerekir. Güçlü finansmanı ve hissedar dostu yönetim uygulamaları olan iyi yönetilen şirketleri seçmeniz gerekir. Firmaların en az beş yıl boyunca tüm hareketlerini kayıt altına alın ve ona göre alım yapın. Güçlü ve iyi yönetilen şirketleri seçtiyseniz, hisselerinizin değeri zamanla artacaktır.

Warren Buffett ve Charlie Munger gibi yüksek profilli yatırımcılar, paralarının büyük kısmını onlarca yıldır hisse senetlerini ve işletmeleri elinde tutarak kazanıyor. Diğer günlük yatırımcılar ise küçük miktarlarda hisse senedi alarak ve muazzam bir servet sahibi olmak için uzun vadeli yatırım yaparak onların izinden gittiler.

örneğin, emekli IRS ajanı Anne Scheiber 22 milyon dolarlık portföyünü 50 yıl boyunca 5.000 dolar yatırım yaparak oluşturdu ve emekli sekreter Grace Groner 1935'te sadece 60 dolarlık hisse ile 7 milyon dolarlık hisse portföyünü oluşturdu.

Hisse senedi piyasası tahmin edilemez ve piyasada kalıcı olmak için sürekli alım satım yapmak uzun vadede nadiren işe yarıyor. Bunun yerine, değerli hisse senetlerini seçip yıllarca elinde tutarsanız, başarılı bir yatırımcı olma olasılığınız daha yüksektir.

 

Borsa Nasıl çalışır?

 

Borsa Nasıl Çalışır?

 

Borsadan para kazanmadan önce, borsanın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Bu, paranızı nereye yatıracağınız konusunda akıllıca kararlar almanızı sağlayacaktır.

Bir hisse senedi satın aldığınızda, bir şirkette mülkiyeti satın almış olursunuz. Ancak bir şirkette hisseye sahip olduğunuzda, size ait hisse başına karı hemen göremezsiniz. Bunun yerine, yönetim ve yönetim kurulunun bu karlarla ne yapacaklarına dair seçenekleri görür ve onların bu seçimleri hisse başı kar oranınızı belirleyecektir.

Şirket, karınızın bir kısmı veya tamamı için size nakit temettü gönderebilir. Bu parayı daha fazla hisse satın almak için kullanabilir veya uygun gördüğünüz herhangi bir şekilde harcayabilirsiniz.

Şirket, açık pazardaki hisselerini geri alabilir ve şirket içinde tutabilir. Daha fazla fabrika ve mağaza inşa ederek, daha fazla çalışan istihdam ederek, reklamları artırarak veya karı artırması beklenen herhangi bir sayıda ek sermaye harcamasını artırarak, hisse senedi satışından elde edilen fonları gelecekteki büyümeye yeniden yatırabilir.

 

Şirket, borcunu azaltarak veya likit varlıklar oluşturarak bilançosunu güçlendire bilir. Bir işletme sahibi olarak sizin için hangi stratejinin en iyisi olduğu, tamamen paranızı yeniden yatırım yaparak geri dönüş yönetiminin kazanabileceği oranına bağlıdır. Bazen nakit temettü ödemek bir hatadır çünkü bu fonlar şirkete yeniden yatırılabilir ve daha yüksek bir büyüme oranına katkıda buluna bilir, bu da hissenizin değerini artırabilir.

Diğer zamanlarda şirket, genişlemeye önemli bir yeniden yatırım yapmadan büyümeye devam edebilen eski, yerleşik bir markadır. Bu durumlarda, şirketin karını hissedarlara temettü ödemesi için kullanma olasılığı daha yüksektir.

Değerli yatırımlar bu yollardan herhangi birini seçebilir. örneğin, Berkshire Hathaway nakit temettü ödemiyor, ABD Bancorp ise sermayenin % 80'inden fazlasını her yıl temettü ve hisse geri alımı şeklinde hissedarlara iade etmeye karar verdi. Bu farklılıklara rağmen, her ikisi de doğru fiyata çekici holding olma potansiyeline sahiptir.

Bir hisse senedinin iyi bir yatırım olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, şirketin varlık durumuna bakmak ve parasını nasıl yönettiğini anlamaktır.

Borsaya Yatırım Yaparak Servet Oluşturmak

Hisse senetlerinin nasıl çalıştığını daha iyi anladığınızda, servetinizin öncelikle şunlardan oluştuğunu anlamak daha kolaydır:

Hisse fiyatında bir artış: Uzun vadede bu, piyasanın iş genişlemesi veya hisse geri alımları nedeniyle artan karları değerlendirmesinin sonucudur.

Örneğin:

10 Liralık hisse senedi fiyatına sahip bir işletme, genişleme ve hisse geri alımlarının bir kombinasyonu yoluyla 10 yıl boyunca % 20 büyüdüyse, Borsa'nın aynı fiyat-kazanç oranını koruduğunu varsayarsak on yıl içinde hisse başına yaklaşık 620 Lira olmalıdır.

Temettüler: Kazançlar size temettü şeklinde ödendiğinde, aracılık hesabınıza veya tasarruf hesabınıza doğrudan yatırılarak veya sizin adınıza yeniden yatırılan ek hisseler şeklinde nakit alırsınız.

 

Bazen piyasa hareketlenmeleri sırasında, hisselerinizi şirketin değerinden daha fazlasına satarak kar etme fırsatınız olabilir. Beklenmedik bir acil durum için nakit paraya ihtiyacınız varsa, satılabilecek senetlere sahip olmak değerli bir finansal destek sağlayabilir.

 

Bununla birlikte, uzun vadede getirileriniz yatırım yaptığınız işletmelerin faaliyetlerinden elde edilen temel karlara bağlıdır. Hisse senetlerinizi akıllıca seçmek ve uzun vadede elinizde tutmak servet oluşturmanın en güvenilir yoludur.