Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

formasyon13.png

Teknik analiz bağlamında, bayrak, daha kısa bir zaman diliminde, bir fiyat çizelgesindeki daha uzun bir zaman diliminde gözlemlenen geçerli fiyat eğilimine karşı hareket eden bir fiyat modelidir. İzleyiciye bir bayrak direği üzerindeki bir bayrağı hatırlatması nedeniyle adlandırılmıştır.

 

Bayrak formasyonu, fiyatın aynı eğilime doğru sürüklendiği bir noktadan önceki bir trendin olası devamını tanımlamak için kullanılır. Trend devam ederse, fiyat artışı hızlı olabilir ve bu da bayrak modelini fark ederek bir ticaretin zamanlamasını avantajlı hale getirir.

 

TEMEL ÇIKARIMLAR

 • Teknik analizde bir bayrak modeli, kısa ömürlü bir eğilimi (bayrak direği) izleyen keskin bir karşı eğilim (bayrak) ile karakterize edilen bir fiyat çizelgesidir.
 • Bayrak modellerine, temsili hacim göstergelerinin yanı sıra fiyat hareketi eşlik eder.
 • Bayrak Formasyonuleri, bir konsolidasyon döneminden sonra trendin tersine döndüğünü veya kırılmaları belirtir.

Bayrak Formasyonui Nasıl Çalışır?

Bayraklar, fiyat hareketinde sıkı bir konsolidasyon alanlarıdır ve fiyatta keskin bir yönlü hareketin hemen ardından gelen karşı trend hareketini gösterir. Model tipik olarak beş ila yirmi fiyat çubuğundan oluşur. Bayrak modelleri, yukarı yönlü ( yükseliş bayrağı ) veya aşağı yönlü (düşüş bayrağı) olabilir. Bayrağın alt kısmı, kendisinden önce gelen bayrak direğinin orta noktasını geçmemelidir. Bayrak Formasyonulerinin beş ana özelliği vardır:

 

 1. önceki eğilim
 2. Konsolidasyon kanalı
 3. Hacim düzeni
 4. Bir ara
 5. Fiyatın kırılma ile aynı yönde hareket ettiği bir onay

Boğa ve ayı formasyonları benzer yapılara sahiptir, ancak trend yönünde farklılık gösterir ve hacim modelinde ince farklılıklar vardır. Yükseliş hacmi formasyonu önceki trendde artar ve konsolidasyonda düşer. Buna karşılık, düşüş eğilimi, zaman ilerledikçe hacimde artış eğilimi gösterdiği için önce yükselen hacim modeli artar ve ardından seviyeyi sabitleme eğilimindedir.

Bir bayrağın Formasyonui, konsolidasyon alanı üzerindeki paralel işaretçilerle de karakterize edilir. çizgiler birleşirse,

Formasyonulara kama veya flama Formasyonui denir . Bu modeller, yatırımcıların kullandığı en güvenilir devam kalıpları arasındadır çünkü devam etmeye hazır mevcut bir trendi girmek için bir kurulum oluştururlar. Bu oluşumların hepsi benzerdir ve mevcut bir eğilimde benzer durumlarda ortaya çıkma eğilimindedir.

 

Formasyonuler ayrıca aynı hacmi ve kırılma modellerini takip eder. Modeller, ilk artışın ardından azalan ticaret hacmi ile karakterize edilir. Bu, mevcut eğilimi zorlayan tüccarların konsolidasyon döneminde alım veya satımlarına devam etme konusunda daha az aciliyete sahip oldukları anlamına gelir, bu nedenle yeni tüccarların ve yatırımcıların eğilimi coşkuyla yakalama olasılığını oluşturarak fiyatları normalden daha hızlı bir şekilde yükseltir. .

 

Bayrak Formasyonu örnekleri

Bu yükseliş bayrağı modeli örneğinde, fiyat hareketi ilk trend hareketi sırasında yükselir ve ardından konsolidasyon alanı boyunca düşer. Patlama her zaman yüksek hacim artışına sahip olmayabilir, ancak analistler ve tüccarlar bir tane görmeyi tercih ediyor çünkü bu, yatırımcıların ve diğer tüccarların yeni bir heyecan dalgasıyla hisse senedine girdiği anlamına geliyor.

Bayrak Formasyonu

Düşüş bayrağı modelinde, konsolidasyon sırasında hacim her zaman azalmaz. Bunun nedeni, düşüş eğilimi gösteren, aşağı yönlü fiyat hareketlerinin genellikle yatırımcıların düşen fiyatlar konusundaki korkusu ve endişesinden kaynaklanmasıdır. Fiyatlar ne kadar düşerse, kalan yatırımcıların harekete geçme isteği o kadar fazla olur.

Bu nedenle, bu hareketler ortalamanın üzerinde (ve artan) hacim modelleri ile karakterize edilir. Fiyat düşüşünü duraklattığında, artan hacim düşmeyebilir, bunun yerine bir seviyede kalabilir ve bu da kaygı seviyelerinde bir duraklama anlamına gelir. Hacim seviyeleri zaten yükseltilmiş olduğu için, aşağı doğru kırılma, yükseliş modelindeki yukarı doğru kırılmadaki kadar belirgin olmayabilir.

Bayrak Formasyonu

Bir Bayrak Modelinde Nasıl Ticaret Yapılır

Bir tüccar, bayrak modelinin dinamiklerini kullanarak, yalnızca üç temel noktayı belirleyerek bu tür modellerin ticareti için bir strateji oluşturabilir: giriş, zararı durdurma ve kar hedefi.

 1. Giriş : Bayraklar mevcut trendin devam ettiğini gösterse de, yanlış bir sinyalden kaçınmak için ilk kırılmayı beklemek akıllıca olacaktır. Tüccarlar genellikle fiyatın kırılıp üst paralel trend çizgisinin üzerinde ( uzun pozisyon ) kapanmasından sonraki gün bir bayrak girmeyi beklerler . Düşüş formasyonunde, fiyatın aşağı paralel trend çizgisinin altında (kısa pozisyon) kapanmasından sonraki gün.
 2. Zararı Durdur : Tüccarlar tipik olarak karşı tarafı bir stop-loss noktası olarak bayrak modelini kullanmayı beklerler. örneğin, formasyonun üst trend çizgisi hisse başına 55 $ ise ve Formasyonuin alt trend çizgisi hisse başına 51 $ ise, hisse başına 51 $ 'ın altındaki bazı fiyat seviyeleri, zararı durdurmak için mantıklı bir yer olacaktır. uzun pozisyon siparişi.
 3. Kar Hedefi : Muhafazakar tüccarlar, bir kar hedefi belirlemek için bayrak modelinin paralel trend çizgileri arasındaki fiyat olarak ölçülen farkı kullanmak isteyebilirler. örneğin, 4,00 dolarlık bir fark varsa ve kırılma giriş noktası 55 dolar ise, tüccar 59 dolarlık bir kar hedefi koyacaktır. Daha iyimser bir yaklaşım, bir kar hedefi belirlemek için modelin yüksekliği ile bayrak direğinin tabanı arasındaki mesafeyi dolar cinsinden ölçmek olacaktır. örneğin, bayrak direğinin en düşük fiyatı 40 dolarsa ve bayrak direğinin tepesi 65 dolarsa ve kırılma giriş noktası 55 dolarsa, bir tüccarın elde etmeyi bekleyebileceği kâr hedefi 80 dolar (55 dolar artı 25 dolar) olacaktır. .

Bu üç temel fiyata ek olarak, tüccarlar işlem stratejilerine rehberlik etmek için bayrak modellerini kullanma başarısını en üst düzeye çıkarmak için pozisyon boyutu seçimlerine ve genel piyasa eğilimlerine çok dikkat etmelidir.

DövizAlışSatışFark
Dolar8,05778,0580
% -0,0011
İngiliz Sterlini11,160511,1952
% 0,0000
İsviçre Frangı8,75628,7653
% -0,0010
Japon Yeni7,40447,4116
% -0,0005
Kanada Doları6,43986,4467
% -0,0001
Norveç Kronu0,96220,9654
% 0,0012