Ayı (Bear Trap) Tuzağı Formasyonu Nedir?

formasyon18.png

Yatırım yapmak zor bir çabadır ve yeni başlayanların düşebileceği pek çok numara ve tuzak vardır. Ayı tuzağı onlardan biri. Bir ayı tuzağı, bir hisse senedinin, endeksin veya başka bir finansal enstrümanın performansı,  yükselen bir fiyat trendinin yanlış bir şekilde tersine çevrildiğini gösterdiğinde ortaya çıkan teknik bir kalıptır  .

 

Bu nedenle tuzak, düşen bir fiyat eğiliminin yanlış bir şekilde tersine çevrilmesidir. Ayı tuzakları, yatırımcıları, gerçekleşmeyen fiyat hareketlerinin beklentisine dayanarak uzun pozisyonlar almaya teşvik edebilir.

 

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Bir ayı tuzağı, şüphesiz yatırımcıları cezbedebilecek bir aşağıdan yukarı pazara dönüşün yanlış bir teknik göstergesidir.
  • Bunlar, hisse senetleri, vadeli işlemler, tahviller ve para birimleri dahil olmak üzere her tür varlık piyasasında meydana gelebilir.
  • Bir ayı tuzağı, genellikle piyasa katılımcılarını kısa satışlar açmaya teşvik eden bir düşüşle tetiklenir ve daha sonra, katılımcılar şortları örtmek zorunda kaldığında bir ters çevirmede değer kaybeder.

Ayı Tuzağı Formasyonu Nasıl çalışır?

Bazı pazarlarda, hisse senedi satın almak isteyen çok sayıda yatırımcı olabilir, ancak tekliflerini kabul etmeye istekli birkaç satıcı olabilir. Bu durumda alıcılar, hisse senedi için ödemek istedikleri fiyat olan tekliflerini artırabilirler. Bu muhtemelen pazara daha fazla satıcı çekecek ve alım ve satım baskısı arasındaki dengesizlik nedeniyle pazar yükseliyor.

 

Bununla birlikte, hisse senetleri satın alındığında, otomatik olarak o hisse senedi üzerinde satış baskısı haline gelirler çünkü yatırımcılar yalnızca sattıklarında kar elde ederler. Bu nedenle, çok fazla kişi hisse senedini alırsa, alım baskısını azaltacak ve potansiyel satış baskısını artıracaktır.

Talebi artırmak ve hisse senedi fiyatlarının yükselmesini sağlamak için kurumlar fiyatları düşürerek piyasaların aşağı yönlü görünmesini sağlayabilir. Bu, acemi yatırımcıların hisse senedi satmasına neden olur. Hisse senedi düştüğünde, yatırımcılar piyasaya geri dönüyor ve talep artışı ile hisse senedi fiyatları yükseliyor.

Ayı Tuzağı Yatırımcıyı Nasıl Etkiler?

Bir ayı tuzağı, bir piyasa katılımcısını bir finansal enstrümanın değerinde bir düşüş beklemeye sevk edebilir ve varlık üzerinde kısa bir pozisyonun yürütülmesine neden olabilir. Ancak, bu senaryoda varlığın değeri sabit kalır veya yükselir ve katılımcı zarara uğramak zorunda kalır.

Bir boğa tüccarı, karı korumak için azalan bir varlığı satabilirken, düşüş eğilimi gösteren bir tüccar, fiyat belirli bir seviyeye düştükten sonra geri satın alma niyetiyle bu varlığı açığa çıkarmaya çalışabilir. Bu düşüş eğilimi hiçbir zaman gerçekleşmezse veya kısa bir süre sonra tersine dönmezse, fiyatın tersine çevrilmesi ayı tuzağı olarak tanımlanır.

Pazar katılımcıları, pazar eğilimlerini analiz etmek ve yatırım stratejilerini değerlendirmek için genellikle teknik modellere güvenirler . Teknik tüccarlar ayı tuzaklarını belirlemeye ve Fibonacci geri çekilmelerini , göreceli güç osilatörlerini ve hacim göstergelerini içeren çeşitli analitik araçları kullanarak bunlardan kaçınmaya çalışır . Bu araçlar, yatırımcıların bir menkul kıymetin mevcut fiyat eğiliminin meşru ve sürdürülebilir olup olmadığını anlamalarına ve tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

Ayı Tuzakları ve Açığa Satış

Ayı, finansal piyasalarda bir menkul kıymetin fiyatının düşmek üzere olduğuna inanan bir yatırımcı veya tüccardır. Ayılar ayrıca bir finansal piyasanın genel yönünün düşüşte olabileceğine inanabilir. Aşağı yönlü bir yatırım stratejisi, bir varlığın fiyatındaki düşüşten kar elde etmeye çalışır ve bu stratejiyi uygulamak için genellikle kısa bir pozisyon uygulanır.

Kısa pozisyon, bir varlığın hisselerini veya sözleşmelerini bir komisyoncudan bir marj hesabı aracılığıyla ödünç alan bir ticaret tekniğidir . Yatırımcı, ödünç aldığı bu enstrümanları, fiyat düştüğünde geri alma niyetiyle satar ve düşüşten kar ayırır. Düşüş eğilimindeki bir yatırımcı, fiyattaki düşüşü yanlış bir şekilde tespit ettiğinde, ayı tuzağına yakalanma riski artar.

Kısa satıcılar, kayıpları en aza indirmek için fiyatlar yükseldikçe pozisyonları kapatmak zorunda kalır. Satın alma aktivitesindeki müteakip bir artış, daha fazla yükseliş başlatabilir ve bu da fiyat ivmesini artırmaya devam edebilir. Kısa satıcılar, kısa pozisyonlarını kapatmak için gerekli enstrümanları satın aldıktan sonra, varlığın yukarı yönlü momentumu düşme eğilimindedir.

Açığa çıkan bir satıcı, bir menkul kıymetin, endeksin veya diğer finansal enstrümanın değeri artmaya devam ettiğinde zararı en üst düzeye çıkarma veya bir teminat çağrısını tetikleme riski taşır. Bir yatırımcı, piyasa emirlerini yerine getirirken durdurma kayıpları koyarak tuzaklardan kaynaklanan hasarı en aza indirebilir .

DövizAlışSatışFark
Dolar8,06708,0770
% 0,8300
İngiliz Sterlini11,150011,1900
% 1,2600
İsviçre Frangı8,75988,7914
% 0,9100
Japon Yeni7,40007,4300
% 0,6100
Kanada Doları6,44506,4643
% 0,9200
Norveç Kronu0,96190,9667
% 0,7500