Flama Formasyonu Nedir? Hedefi nasıl belirlenir?

flama-formasyonu.jpg

Teknik analizde flama, bayrak direği olarak bilinen bir menkul kıymette büyük bir hareket olduğunda oluşan bir tür devam modelidir , ardından yakınsayan trend çizgileri olan flama ile bir konsolidasyon dönemi izler - flama - aynı yönde bir koparma hareketi izler. bayrak direğinin ikinci yarısını temsil eden ilk büyük hareket olarak.

  • Flamalar, bir konsolidasyon döneminin ardından teknik analizde kullanılan bir kopuşun izlendiği devam kalıplarıdır.
  • Bir flama içindeki hacme bakmak önemlidir - konsolidasyon dönemi daha düşük hacme sahip olmalı ve kesintiler daha yüksek hacimde gerçekleşmelidir.
  • çoğu tüccar, flamaları, onay görevi gören diğer teknik analiz biçimleriyle birlikte kullanır.

Flamaları anlamak

Yapı olarak bayraklara benzeyen flamalar , konsolidasyon süreleri boyunca yakınsayan trend çizgilerine sahiptir ve bir ila üç hafta sürer. Hacim flama her dönemde de önemlidir. İlk hamle büyük hacimle karşılanmalı, flama zayıflama hacmine sahip olmalı ve ardından koparma sırasında hacimde büyük bir artış olmalıdır .

 

İşte bir flama neye benzediğine dair bir örnek:

 

Flama Formasyonu

 

Yukarıdaki resimde, bayrak direği önceki eğilimi daha yüksek temsil ediyor, konsolidasyon dönemi bir flama modeli oluşturuyor ve tüccarlar simetrik üçgenin üst trend çizgisinden bir kırılma izliyor . 

Birçok tüccar , flama grafik modelinden bir kopuşun ardından yeni uzun veya kısa pozisyonlar girmeyi düşünüyor . örneğin, bir tüccar bir yükseliş flaması oluştuğunu görebilir ve flamın üst trend çizgisinin hemen üzerine bir limit satın alma emri yerleştirebilir . Güvenlik ortaya çıktığında, tüccar bu modeli doğrulamak için ortalamanın üzerinde bir hacim arayabilir ve fiyat hedefine ulaşana kadar pozisyonu koruyabilir.

Flamalar için fiyat hedefi, genellikle ilk bayrak direğinin yüksekliğini, fiyatın flamadan çıktığı noktaya uygulayarak belirlenir. örneğin, bir hisse senedi keskin bir rallide 5,00 $ 'dan 10,00 $' a yükselirse, yaklaşık 8,50 $ 'a kadar konsolide ederse ve ardından 9,00 $' dan flamadan çıkarsa, bir tüccar pozisyonda 14,00 $ 'lık bir fiyat hedefi veya 5,00 $ artı 9,00 $ arayabilir. Stop-loss bir yana seviyesi genellikle, flama desen en düşük noktasında ayarlanır arıza bu seviyelerden desen geçersiz olur ve daha uzun süreli ters başlangıcı olabilir.

çoğu tüccar, diğer grafik desenleri veya onay görevi gören teknik göstergelerle birlikte flamalar kullanır. örneğin, tüccarlar konsolidasyon aşamasında orta seviyeye gelmek için nispi güç endeksi (RSI) seviyelerini izleyebilir ve aşırı satım seviyelerine ulaşabilir, bu da potansiyel bir hareket için kapıyı açar. Veya konsolidasyon, bir kopuşun yeni bir destek seviyesi oluşturabileceği trend çizgisi direnç seviyelerinin yakınında gerçekleşebilir .

DövizAlışSatışFark
İngiliz Sterlini10,299510,4416
% 0,0000
İsviçre Frangı8,02278,0959
% 0,0000
Japon Yeni6,95046,9584
% -0,0001
Kanada Doları5,88245,9505
% 0,0000
Norveç Kronu0,87130,8827
% 0,0000