Dikdörtgen Formasyonu Nedir? Hedefi nasıl belirlenir?

formasyon17.png

Dikdörtgen formasyonu en basit formasyonlardan biridir. Üçgen formasyonları gibi dinlenme alanlarını gösterirler. Farklı olarak zirveler ve dipler aynı fiyat seviyelerinde oluşur ve bu seviyeleri birleştiren doğrular birbirine paraleldir.

Bu formasyon düşüş trendinde yukarıya meyilli, yükseliş trendinde alt meyilli olabilir. Formasyonun oluşma süreci gitgide eksilen bir harekât hacmi ile bitirilir ve kırılmadan sonra gelen hareketin dikdörtgenin yüksekliği kadar olması beklenir.

Burada gerçek ehemmiyetli olan yardım ve direnç seviyelerinin yatay biçiminde veya alt/yukarıya kanal biçiminde olması değil; birbirlerine paralel olmasıdır. 

Dikdörtgen yaradılışı, maliyet hareketlerinin takviye seviyesinden yükselmesi ile başlar, sonrasında direnç seviyesine dokunduktan sonra tekerrür geri çekilerek takviye seviyesine kazanç ve oradan tekerrür direnç seviyesine doğru bir hareket asıllaştırarak bitirilir. 

Bunun tersi ile de evvel direnç seviyesinden geri çekilme ile başlayan grafik yaradılışı da olasıdır. Dikdörtgen grafik formasyonu, maliyetlerin en az iki kere dayanak seviyesine iki defa da direnç seviyesine dokunmasıyla, bir başka deyişle en az dört hareketin yaradılışı ile alana kazanç. 

Dört hareket yaradılışı bitirilmeden maliyetler yardım veya direnç seviyesini kırarak rastgele bir tarafa doğru hareket ederse, dikdörtgen yaradılışından bahsetmek olası olmaz. 

Pozisyona giriş noktası ise, dördüncü hareketin bitirilmesinden sonra maliyetlerin hangi taraftaki seviyeyi kıracağına göre tanımlanır. Hedef maliyet seviyesi ise, kırılan seviyeden yukarıya veya alt doğrultulu,  dikdörtgeni oluşturan destek- direnç seviyeleri seviyeleri arasındaki mesafe kadardır.

Muhakkak bir trend içerisindeyken oluşan diktörtgen formasyonu,formasyon sonlandığında da çoğunlukla formasyon oluşmadan evvelki trendine geri döner. Yükselen bir trend içerisinde hareket eden maliyetler, dikdörtgen formasyonu neticesinde üst çizgiyi kırarak dikdörtgenin boyu kadar yükselir ve formasyon evveli olduğu gibi yükseliş trendine devam eder.

 

DövizAlışSatışFark
İngiliz Sterlini10,138310,1620
% -0,0001
İsviçre Frangı8,37108,4021
% 0,0000
Japon Yeni7,13477,1405
% -0,0008
Kanada Doları5,82075,8257
% -0,0006
Norveç Kronu0,87180,8729
% 0,0020