Çift Dip Formasyonu Nedir? Hedefi nasıl belirlenir?

formasyon4.png

Çift tepe formasyonlarının tam tersi olup, piyasanın dip noktalarında oluşurlar. Oluşum kuralları çift tepe formasyonları ile aynıdır. 

“W” harfine benzerler. İşlem hacmi ilk dip oluşurken en yüksek seviyededir. İkinci dibin en alt noktasından itibaren hacim fiyatlarla beraber yükselmeye başlar.

İkili tepe, teknik tahlildeki en popüler formasyonlardan biridir. Boğa trendi sonrası düşüş doğrultusunda bir pozisyona girmek için kullanılabilecek emin bir dönüş formasyonudur.  Takribî aynı seviyede 2 tepeden oluşur ve arasında bir vadi vardır, bu da boyun çizgisini oluşturur. İkinci doruk ilk doruğu geçmez, maliyet ilk seviyeyi tekerrür test edip daha yüksek bir yüksek oluşturmaya çalışır ancak zafersiz olur.Maliyet boyun çizgisini kırıp altında kapatarak deseni bitirecektir.
  
Tutucu tüccarlar ek onay ister ve kızgın tüccarlar ikinci tepeden sonra bir düşüş trendi pozisyonuna girebilirler. Hedef, desenin yüksekliğini ölçüp bunu boyun çizgisinden alt doğru yansıtarak varsayım edilebilir. Genel stop seviyeleri, boyun çizgisinin hemen üstünde, boyun çizgisi ile tepeler arasında veya tepelerin üstünde bulunur. İkili dip bu formasyonun boğa piyasası versiyonu olup bir düşüş trendi sonrası görülebilir. Bu kurgunun popüler bir cinsi olarak harekâta girişi ve çıkışlar için belli formasyon yapılandırmaları olan 2618 alım-satımı söylenebilir (Jason Stapleton tarafından tanımlandığı şekilde).

İkili dip formasyon hedef fiyat hesaplama nasıl yapılır?

İkili dip: Hareketine alt istikamette devam eden maliyet ehemmiyetli bir yardım noktasına çarpar ve geri dönüş hakikatleştirir, emin bir yükselişten sonra maliyetin momentumuna inanmayanlar satışa geçer ve kar realizasyonları görülür.. Trende olan inanç cılız olduğundan yükselişler hudutlu kalır ve tekerrürden maliyet mumları takviye noktasına doğru ilerler, ikinci kere test edeceği dayanaktan aldığı eforla derlenen mahsul yine mukavemet bölgesine yanaşmaya çalışır ve böylece ikili dip oluşmaya başlar. Üst mukavemet noktasının kırılması ile de formasyon bitirilmiş olur.

İkili dip sonrası ne olur?

İkili dip formasyon sonrası genelde düşüşün bittiğini ve boğa piyasasının başlayacağının habercisidir. İkili dip formasyonun da üst mukavemet noktasının kırılması ile alımlar süratlenir. Genelde düşüş trendlerin sonlarında görülür ve güvenirliği yüksek bir dönüş formasyonudur.

İkili dip formasyonu maksat maliyet hesaplaması alttaki grafikte gösterilmiştir. İkili dip formasyonu maksat maliyet oranı geçildikten sonra, izle ve gör pozisyonunuzda olmanız gerekir. Formasyon bitirildi, artık yükseliş bitti, görüşü yanlış olacağını unutmayın. Pozisyon kapatmak için tez etmeyin ve maksat maliyet üstündeki maliyetlemelerin devam edip etmeyeceğini izleyin.

DövizAlışSatışFark
İngiliz Sterlini10,138310,1620
% -0,0002
İsviçre Frangı8,37108,4021
% -0,0001
Japon Yeni7,13477,1405
% -0,0008
Kanada Doları5,82075,8257
% -0,0005
Norveç Kronu0,87180,8729
% 0,0002