Boğa Tuzağı Formasyonu Nedir? Hedefi nasıl belirlenir?

formasyon19.png

Bir boğa tuzağı, ikna edici bir rallinin ardından tersine dönen ve önceki bir destek seviyesini bozan bir hisse senedi, endeks veya başka bir menkul kıymetteki düşüş eğilimine atıfta bulunan yanlış bir sinyaldir. Hareket, alım sinyaline göre hareket eden tüccarları veya yatırımcıları "tuzağa düşürür" ve ortaya çıkan uzun pozisyonlar üzerinde kayıplar yaratır. Bir boğa tuzağı aynı zamanda bir kamçı testere modeline de işaret edebilir .

 

Boğa tuzağının tam tersi, satıcılar arıza seviyesinin altında bir düşüşe basamadığında ortaya çıkan bir ayı tuzağıdır .

 

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Bir boğa tuzağı, fiyat hareketinin yanlış tarafındaki piyasa katılımcılarını beklenmedik kayıplarla pozisyonlardan çıkmaya zorlayan bir tersine çevirmeyi ifade eder.
  • Boğa tuzakları, alıcılar koparma seviyesinin üzerindeki bir ralliyi desteklemediğinde ortaya çıkar.
  • Tüccarlar ve yatırımcılar, teknik göstergeler ve / veya model farklılıkları yoluyla bir kırılmanın ardından onay arayarak boğa tuzaklarının sıklığını azaltabilirler.

Bir Boğa Tuzağını Anlamak

Bir tüccar veya yatırımcı, bir direnç seviyesinin üzerinde çıkan bir menkul kıymet satın aldığında bir boğa tuzağı meydana gelir - ortak bir teknik analize dayalı strateji. çoğu kesintiyi daha yüksek güçlü hareketler takip ederken, güvenlik hızla yönünü tersine çevirebilir. Bunlar "boğa tuzakları" olarak bilinirler çünkü parayı satın alan tüccarlar ve yatırımcılar ticarette "tuzağa düşerler".

Tüccarlar ve yatırımcılar, bir kopuşun ardından teyit arayarak boğa tuzaklarından kaçınabilir. Örneğin, bir tüccar, fiyatın muhtemelen daha yüksek hareket edeceğini onaylamak için bir kırılmanın ardından ortalamanın üzerinde hacim ve yükseliş şamdanları arayabilir. Düşük hacimli ve kararsız şamdanlar oluşturan (bir doji yıldızı gibi) bir kırılma, bir boğa tuzağının işareti olabilir.

Psikolojik bir bakış açısından, boğa tuzakları, boğalar bir kırılma seviyesinin üzerindeki bir ralliyi desteklemediğinde meydana gelir; bu, momentum ve / veya kar alma eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Ayılar, farklılıklar görürlerse, fiyatları direnç seviyelerinin altına düşürerek menkul kıymeti satma fırsatına sıçrayabilir ve bu da zararı durdurma emirlerini tetikleyebilir .

Boğa tuzaklarıyla başa çıkmanın en iyi yolu, düşük hacimli kopmalar gibi uyarı işaretlerini önceden tanımak ve bir boğa tuzağından şüpheleniliyorsa mümkün olduğunca çabuk ticaretten çıkmaktır. Stop-loss emirleri bu durumlarda, özellikle de piyasa hızlı hareket ediyorsa, karar vermeyi duyguların yönlendirmesine izin vermekten kaçınmak için yardımcı olabilir.

Boğa Kapanı Örneği

Bu örnekte, güvenlik satış yapıyor ve yüksek hacimde keskin bir şekilde toparlanıp trend çizgisi direncine yükselmeden önce 52 haftanın en düşük seviyesine ulaştı . Pek çok tüccar ve yatırımcı, trend çizgisi direncinin üzerinde bir kırılma bekleyerek harekete geçiyor, ancak güvenlik dirençte tersine dönüyor ve bu seviyelerden keskin bir şekilde düşüyor. Agresif risk yönetimi teknikleri uygulanmadığı sürece, yeni boğalar uzun ticaretlerde sıkışıp kalır ve hızlı kayıplara maruz kalır.

Tüccar veya yatırımcı, menkul kıymeti satın almadan önce bir kırılmanın ortaya çıkmasını bekleyerek boğa tuzağından kaçınabilir veya en azından koparma seviyesinin hemen altında sıkı bir zarar durdurma emri belirleyerek zararları azaltabilirdi.

DövizAlışSatışFark
İngiliz Sterlini10,145410,1519
% -0,0202
İsviçre Frangı7,95817,9688
% -0,0249
Japon Yeni6,81806,8263
% -0,0207
Kanada Doları5,74355,7518
% -0,0152
Norveç Kronu0,85030,8513
% -0,0072